Naše tijelo je komplikovan mehanizam koji radi savršeno samo u slučaju kada svi njegovi organi obavljaju svoju funkciju. Pražnjenje crijeva i mokraćnog mjehura je vrlo važno a danas govorimo upravo o toj temi.

Ljudi posjeduju temeljne potrebe, a ljudsko tijelo svakodnevno obavlja različite funkcije, a jedna od njih je i mokrenje, proces kojim se izbacuju štetne tvari. Urin služi kao značajan pokazatelj zdravlja i često ga analiziraju medicinski stručnjaci kada postoji sumnja na bolest. Mokrenje je složeni refleks koji uključuje strukturu mokraćnog mjehura, anatomske značajke dna zdjelice i nekoliko aspekata središnjeg i perifernog živčanog sustava.

Općenito, žena će isprazniti mjehur kada osjeti nagon za mokrenjem, bez obzira na to koliko je vremena prošlo od posljednjeg mokrenja ili koliko često je mokrila. Prosječan dan za zdravu ženu koja održava normalnu tjelesnu težinu i vodi redovit način života obično uključuje konzumaciju otprilike 2 litre vode i mokrenje oko 6 do 7 puta. Bitno je prepoznati da mokrenje između 4 i 10 puta u razdoblju od 24 sata ostaje unutar normalnog spektra, pod uvjetom da ne utječe negativno na kvalitetu života žene i da nema temeljnih zdravstvenih problema ili abnormalnosti u indeksu tjelesne mase.

Nekoliko čimbenika može utjecati na učestalost mokrenja kod žena, uključujući dob, kapacitet mokraćnog mjehura, dnevnu potrošnju tekućine, prirodu unesenih tekućina, postojanje temeljnih zdravstvenih stanja, korištenje lijekova i razne druge elemente. Na primjer, povećanje unosa tekućine ili konzumacija diuretičkih napitaka, poput kave i alkohola, može rezultirati povećanom učestalošću mokrenja.

Poremećaji mokrenja obuhvaćaju različita stanja, uključujući i rijetko i učestalo mokrenje, kao i nevoljno i noćno mokrenje, koja se mogu pojaviti u različitim kombinacijama. Ovi poremećaji značajno utječu na cjelokupno zdravlje pojedinca te zahtijevaju preciznu dijagnozu i odgovarajuće liječenje. Na primjer, učestalo i hitno mokrenje može nastati zbog preaktivnog mokraćnog mjehura, dok se stresna inkontinencija može manifestirati kao nevoljno mokrenje tijekom tjelesne aktivnosti.

Fenomen mokrenja tijekom trudnoće je osebujan. Tipično, zdrava trudnica, koja dobiva na težini unutar prihvatljivih parametara i pridržava se preporučenog dnevnog unosa vode ili nezaslađenog čaja, mokri oko 8 puta u roku od 24 sata. Povećana učestalost mokrenja tijekom trudnoće pripisuje se hormonskim fluktuacijama i fizičkom pritisku koji maternica koja se širi na mjehur. Trudnice se potiču da namjerno isprazne mjehur svaka 2 do 3 sata, osobito tijekom putovanja, kako bi se smanjila vjerojatnost infekcija mokraćnog sustava.

Tipično, urin zdrave žene izgleda kao bistra, svijetložuta tekućina ugodnog mirisa. Mokrenje ne smije biti popraćeno nikakvim neugodnim osjećajima, ni prije ni nakon čina. Promjene u boji, mirisu ili bistrini urina mogu signalizirati dehidraciju, infekciju ili druge zdravstvene probleme koji zahtijevaju brzu liječničku pomoć. Praćenje učestalosti mokrenja može pomoći u ranom otkrivanju mogućih zdravstvenih problema.

Dok tipična učestalost mokrenja može varirati zbog niza čimbenika, ono što ima veći značaj je iskustvo žene tijekom i nakon mokrenja. Ako se pojave bilo kakve naznake nelagode, uključujući bol, osjećaj žarenja, promjene boje urina ili osjećaj nepotpunog pražnjenja mjehura, savjetuje se konzultirati liječnika. Održavanje zdravog urinarnog sustava uvjetovano je odgovarajućom hidratacijom i usvajanjem zdravog načina života. Pojava učestalog mokrenja može proizaći iz niza medicinskih stanja ili vanjskih utjecaja.

  • Ponekad infekcija mokraćnog mjehura može nastati samo zbog prisutnosti bakterije; međutim, može označavati i ozbiljniji temeljni problem. Stoga je bitno brzo reagirati i potražiti liječnički savjet kako bi se utvrdio glavni uzrok i spriječili neželjeni ishodi. Proces mokrenja olakšava uklanjanje štetnih tekućina iz tijela. Urin se sastoji od mješavine vode, mokraćne kiseline, uree i raznih drugih štetnih tvari koje su filtrirane iz tijela. Osjećaj punoće, popraćen kasnijim nagonom za mokrenjem, ukazuje na otpuštanje urina iz mokraćnog mjehura, proces u kojem su bubrezi ključni.

Tipično, pojedinci mokre otprilike šest do sedam puta dnevno, iako ta učestalost može varirati ovisno o volumenu unosa tekućine. Učestalo mokrenje definira se kao čin mokrenja više od sedam puta unutar 24 sata uz unos oko dvije litre tekućine. Nekoliko čimbenika može dovesti do ovog stanja, uključujući probleme povezane s bubrezima ili prostatom. Nadalje, osobe s dijabetesom mogu doživjeti učestalo mokrenje, što je situacija koja se pogoršava tijekom trudnoće.

Osim toga, učestalo mokrenje može biti rezultat čimbenika kao što su stres ili tjeskoba, izloženost niskim temperaturama, upala mokraćnog mjehura i unos znatnih količina određenih pića, uključujući kavu ili alkohol. Stanja poput bubrežnih kamenaca, spolno prenosivih infekcija i određenih tumora ili karcinoma također mogu pridonijeti povećanom mokrenju.

Ipak, bakterijska upala mokraćnog mjehura općenito se smatra primarnim uzrokom ovog simptoma. Važno je napomenuti da su muškarci s povećanom prostatom, trudnice i starije osobe posebno osjetljivi na učestalo mokrenje, stanje koje se često opaža.

Preporučujemo