Hrana je osnovna životna potreba ali mnogo ljudi su pravi gurmani i uživaju i u njenom okusu. Da bi vaše čorbe i umaci imali željenu gustinu ne morate uvijek praviti zapršku od brašna.

Idealan umak mora imati ugodnu glatkoću i ne smije biti pretjerano rijedak. Najjednostavniji način za postizanje gušće konzistencije je dodavanjem brašna. Ipak, ovaj članak će pokazati da je moguće pripremiti bez upotrebe brašna. Uz smjernice portala gotowanie, umak je spreman biti zdraviji i imati bogatu, kremastu teksturu. Osim brašna, postoje i alternativni načini zgušnjavanja umaka. Razmislite o ovoj zdravijoj opciji i otkrit ćete da služi kao izvrsno sredstvo za pripremu ukusnog kremastog umaka. Koji su neki od načina zgušnjavanja umaka bez upotrebe brašna?

Iako brašno služi kao učinkovito sredstvo za zgušnjavanje, ono doprinosi minimalnim nutritivnim prednostima i znatno povećava broj kalorija u jelu. Posljedično, njegova zamjena alternativom može se pokazati izvrsnom odlukom. Međutim, koju sirovinu treba odabrati? Dostupni su brojni izbori, ovisno o vrsti jela koje pripremate. Kada pripremate umak ili gustu juhu od svježeg ili smrznutog povrća, jedna od učinkovitih metoda za uklanjanje potrebe za brašnom je izmiksanje dijela kuhanog povrća.

Nakon toga smjesu izmiksanog povrća umiješajte u juhu, što će rezultirati idealnom konzistencijom. Poželjno je da među povrćem bude krumpir. Zbog svog sastava škroba učinkovito zgušnjava umake ili juhe do savršenstva. Može se koristiti i u neobrađenom obliku tako da se sitno nariba, ubaci u jelo prije kuhanja, a zatim uz stalno miješanje kratko prokuha nekoliko minuta. Osim krumpira, kao izvrstan zgušnjivač služe mrkva, leća, peršin i bundeva.

Ovi sastojci mogu umaku dati prekrasnu kremastu teksturu, omogućujući fleksibilnost kombiniranja više elemenata umjesto ograničavanja na jednu opciju. Kako biste povećali gustoću juhe, mogli biste razmisliti o korištenju alternativa kao što su graškovo brašno ili brašno od slanutka umjesto tradicionalnog bijelog brašna. Iako predstavlja hranjiviji izbor, ipak treba voditi računa o povišenom sadržaju kalorija koji je povezan s njim. Naravno, vrhnje ili jogurt dodaju se kako bi se dobio bogat i kremast umak.

  • Unatoč tome, ključno je biti oprezan pri dodavanju ovih mliječnih proizvoda kako se umak ne bi zgrušao. Umjesto dodavanja vrhnja ili jogurta u ljuti umak odjednom, preporučljivo je izvaditi dio umaka iz tave i staviti ga u malu zdjelu. Nakon toga umiješajte vrhnje ili jogurt i tu smjesu pjenjačom postepeno sjedinite s preostalim umakom. Tekstura određenih jela može se poboljšati dodavanjem zobenih pahuljica kao sredstva za zgušnjavanje. Ipak, radije se odlučite za mekše varijante nego za tradicionalne pahuljice.

Mljevene sjemenke lana mogu poslužiti kao zgušnjivač; međutim, važno je napomenuti da to može rezultirati umakom s konzistencijom poput želea. Upotrijebite bilo koju od ovih tehnika za zgušnjavanje umaka i vidjet ćete da će rezultat biti izvrstan.

Bonus tekst:

Afrička kulinarska tradicija zamršena je i raznolika, a stoljećima su je oblikovale različite kulture, geografska obilježja i klimatski uvjeti. Središnji dio afričke prehrane je opsežan asortiman hrane lokalnog porijekla, pod jakim utjecajem jedinstvene klime i običaja različitih regija. U zapadnoj Africi, na primjer, klima varira od tropske do sušne, što dovodi do prevladavajuće prehrane koja uključuje žitarice kao što su kukuruz, proso i sirak.

Ove se žitarice obično koriste za pripremu osnovnih jela kao što su “banku” i “fufu”. Fufu, široko konzumirano jelo, priprema se od kuhanog i pasiranog korjenastog povrća poput jamsa ili kasave, dok se banku, koji se obično pravi od kukuruza ili prosa, često poslužuje kao prilog. Oba ova jela bogata su hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. U zapadnoj Africi prehrana značajno uključuje mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, uz žitarice.

Preporučujemo