Ćelavost odnosno gubitak kose je uglavnom karakteristična za muškarce dok ima i žena koje se suočavaju sa ovim problemom posebno kada uđu  u poznije godine života. Za to postoji nekoliko razloga.

Uz samo jednu biljku bit ćete ugodno iznenađeni rezultatima koje donosi. Uskoro ćete vidjeti gušću i ljepšu kosu, s vidljivim promjenama u samo nekoliko dana. Pogledajte ovaj vodič s DIY YouTube kanala pod nazivom Ideje za kreativce. Nakon nekoliko dana korištenja možete primijetiti rast nove kose. Ovaj tretman ne ostavlja kosu niti masnom niti suhom.

 

Potrebno je:

Pet šalica vode

Pet stabljika ružmarina

Postupak: Dodajte vodu u lonac i ostavite da zavrije. Uronite grančice ružmarina u posudu s vodom kako biste ih temeljito očistili. Nakon što voda zavrije, dodajte grančice u lonac i stavite poklopac na vrh. Hranu pripremamo u trajanju od 15 minuta. Nakon 15 minuta maknite lonac s vatre i ostavite da odstoji. Nakon što prokuhate ružmarin, primijetit ćete promjenu boje vode. Ostavite smjesu da se ohladi na sobnu temperaturu.

  • Zatim upotrijebite bocu s raspršivačem za prenošenje otopine u bocu, procijedite je kroz sito i usmjerite je pomoću lijevka. Iako ga možemo držati na sobnoj temperaturi, važno je izbjegavati stavljanje boce s uvarkom na izravnu sunčevu svjetlost. Koristite ga na kosi i ujutro i navečer. Nakon nanošenja mješavine kosa će biti mokra, pa je ujutro dobro poprskajte kako biste imali dovoljno vremena da se osuši prije nego krenete na posao.

Možete očekivati ​​da ćete primijetiti opipljive rezultate unutar samo mjesec dana.Ružmarin je jedna od moćnih biljaka za koje se zna da se bore protiv gubitka kose i potiču rast kose. Ova mješavina ružmarina također pomaže spriječiti pojavu sijede kose.

Proces gubitka kose normalan je aspekt životnog ciklusa kose, gdje pramenovi rastu, postižu svoju maksimalnu duljinu, ulaze u fazu odmora i na kraju opadaju, stvarajući mjesta za novi rast. Tipično je da svaki dan ispadne 70 do 100 vlasi, što je osobito vidljivo tijekom pranja. Međutim, ako primijetite da dnevni gubitak prelazi 100 vlasi, to može ukazivati ​​na jedan od oblika alopecije.

Dok gubitak kose prvenstveno pogađa muškarce, statistike pokazuju da žene čine gotovo 30% onih koji imaju neku vrstu alopecije. Dok se gubitak kose kod žena općenito manifestira u kasnijoj dobi nego kod muškaraca, nažalost, mlađe žene su također osjetljive na različite vrste gubitka kose. Posljedično, ženska ćelavost se pojavljuje kao estetski problem i briga mnogih žena, bez obzira na njihovu dob. S pravilnom njegom, promjenama navika, mezoterapijskim tretmanima ili određenim lijekovima, određene vrste gubitka kose mogu se zaustaviti – ranije djelovanje povećava vjerojatnost uspjeha.

U drugim slučajevima, dok zaustavljanje gubitka kose i poticanje novog rasta možda nije izvedivo, pravovremene intervencije poput FUE transplantacije kose mogu poboljšati izgled i ublažiti stres i nelagodu povezane s ćelavošću. Slično kao i kod muškaraca, androgena alopecija vodeći je uzrok gubitka kose. Unatoč tome, uobičajeni obrazac gubitka kose koji je posljedica ovog oblika alopecije razlikuje se između žena i muškaraca.

Kod muškaraca, kosa se obično počinje stanjivati ​​na zaliscima prije no što napreduje do tjemena, gdje u uznapredovalim stadijima ostaje samo kosa na sljepoočnicama i tjemenu i potiljku. Nasuprot tome, kod žena se androgena alopecija općenito predstavlja kao početni gubitak kose uz razdjeljak, nakon čega slijedi stanjivanje na tjemenu. Iako kosa postaje manje gusta, opseg gubitka rijetko je tako ozbiljan kao kod muškaraca.

Ludwigova ljestvica se koristi od strane stručnjaka za procjenu gubitka kose kod žena, dok se Norwoodova Hamiltonova ljestvica primjenjuje za muškarce. Prema Ludwigovoj ljestvici, početni stupanj označava manji gubitak kose na razdjeljku koji se može prikriti raznim frizurama i tehnikama češljanja. Druga faza otkriva značajniji gubitak kose na razdjeljku, zajedno s ukupnim stanjivanjem kose. U trećem stadiju tjeme postaje vidljivo, a primjetno je stanjivanje na cijelom tjemenu.

Preporučujemo