Sve je veći broj ljudi koji shvataju da način na koji se hranimo ima veliki uticaj na naše zdravlje. Upravo iz tog razloga se mijenjaju prehrambene navike a mi vam danas donosimo jedan koristn savjet.
Artritis se odnosi na oštećenje zglobova koje je posljedica upale unutar tijela. Ovo stanje je relativno često, a primarni simptom je intenzivna bol. Pridržavanje dobro strukturirane prehrane može pomoći u zaustavljanju napredovanja bolesti. Isključivanjem problematične hrane iz prehrane moguće je eliminirati višak tekućine, postići gubitak tjelesne težine – čime se dodatno smanjuje opterećenje zglobova – te umanjiti upalu i nelagodu. Namirnice koje se osobe koje pate od artritisa i bolova u zglobovima trebaju suzdržati od konzumiranja:
Konzumacija mesa poput svinjetine, govedine i piletine može doprinijeti stanjima koja nepovoljno utječu na zdravlje kostiju. Mliječni proizvodi služe kao primarni izvor kalcija i vitamina D, koji su neophodni za razvoj zdravog koštanog tkiva. Ipak, konzumacija mliječnih proizvoda može pogoršati napredovanje artritisa. Slijedom toga, neophodno je da isključivo medicinski stručnjak odredi primjerenost konzumacije mliječnih proizvoda za pojedinca.
Ugljikohidrati: Osim što pridonose debljanju, ugljikohidrati također mogu dovesti do začepljenja krvnih žila, čime ometaju dopremu kisika i esencijalnih hranjivih tvari u zglobove. Smatra se da gluten, prisutan u pšenici, izaziva upalne procese. Medicinske studije su pokazale da uklanjanje prehrambenih izvora kao što su raž, pšenica i ječam može dovesti do značajnih poboljšanja zdravlja pojedinaca koji pate od reumatoidnog artritisa.
Sol: Povećana konzumacija soli može dovesti do značajnih poremećaja organa, tkiva i zglobova. Pretjerana prisutnost soli u prerađenoj hrani, kao što su poluproizvodi, kobasice i konzerve, može pridonijeti zadržavanju tekućine u tijelu, nakupljanju štetnih tvari u zglobovima, debljanju, kao i pojačanoj upali i nelagodi . Osobe koje pate od artritisa moraju u potpunosti ukloniti prženu hranu iz svoje prehrane.
- Čaj i kava: Kofein prisutan u vašem jutarnjem napitku ima potencijal iscrpiti značajne količine kalcija iz vaših kostiju. Posljedično, on predstavlja jedan od čimbenika koji mogu oštetiti koštano tkivo, što dovodi do pojave artritisa ili pogoršanja njegove ozbiljnosti. Alkoholna pića: Konzumacija alkoholnih pića je štetna za zdravlje, bez iznimke. Nadalje, alkohol može pogoršati ozbiljnost bilo koje bolesti. Stoga, u kontekstu bilo kojeg zdravstvenog problema, medicinski stručnjaci prije svega savjetuju prestanak uzimanja alkohola.
Upala zglobova ima tendenciju pogoršanja na nižim temperaturama. Evo metoda za ublažavanje tegoba artritisa bez upotrebe lijekova. Artritis, stanje koje rezultira značajnom boli u zglobovima, pogađa milijune diljem svijeta, ograničavajući svakodnevne aktivnosti pojedinaca. Posljedično, bolovi u zglobovima povezani s artritisom mogu utjecati na mentalno stanje oboljelih, kao i na njihovu sposobnost da se uključe u rad. Postoji više od 100 različitih oblika artritisa, a osteoartritis i reumatoidni artritis su najčešći.
Ključno je prepoznati da se simptomi povezani s artritisom mogu razlikovati ovisno o njegovoj specifičnoj vrsti, iako se često manifestiraju kao bolovi u zglobovima i ukočenost. Iako se artritis uglavnom javlja kod osoba u dobi od 65 godina i starijih, može utjecati i na mlađu populaciju. Zbog nepostojanja registara juvenilnog artritisa u brojnim zemljama, uključujući i Hrvatsku, procjenjuje se da najmanje 3 milijuna mladih osoba u svijetu boluje od juvenilnog idiopatskog artritisa. Uzimajući u obzir gore navedene točke, sada predstavljamo ključne informacije o artritisu, uključujući njegove najčešće varijante, temeljne uzroke i simptome koji pomažu u njegovom prepoznavanju.
Što čini artritis? Artritis se karakterizira kao upalno stanje koje zahvaća jedan ili više zglobova u tijelu, dok se artralgija odnosi na medicinsku terminologiju za bol u zglobovima. Primarni simptomi povezani s artritisom uključuju bolove u zglobovima i ukočenost, koji se obično pojačavaju s godinama. Najrašireniji oblici artritisa su osteoartritis i reumatoidni artritis. Osteoartritis uključuje degeneraciju zglobne hrskavice, uglavnom u šakama i koljenima, dok je reumatoidni artritis klasificiran kao autoimuni upalni poremećaj koji zahvaća zglobove šaka i stopala.
Znakovi i simptomi mogu varirati ovisno o određenoj vrsti prisutnog artritisa, uključujući: Ukočenost zglobova, bolovi u zglobovima, oticanje zglobova i crvenilo zglobova. Ograničena pokretljivost zglobova povezana je s različitim čimbenicima rizika za artritis. Određeni čimbenici povećavaju vjerojatnost da će odrasli razviti artritis ili doživjeti njegovu progresiju s godinama. Dok se nekim od ovih čimbenika rizika može upravljati, drugi, uključujući dob, spol i genetske predispozicije, ostaju izvan individualne kontrole.
Čimbenici koji mogu utjecati na nastanak artritisa su: Prekomjerna tjelesna težina i pretilost: Pojedinci klasificirani kao pretili ili pretili suočeni su s povećanim rizikom od razvoja osteoartritisa, osobito u koljenima, u usporedbi s onima koji održavaju zdravu tjelesnu težinu. Nadalje, prekomjerna težina može pogoršati već postojeće slučajeve osteoartritisa. Dodatna težina nameće povećan stres na zglobove, posebno na zglobove koji nose težinu kao što su kukovi i koljena.
Stoga je ključno održavati zdravu težinu uravnoteženom prehranom i dosljednom tjelesnom aktivnošću. Infekcije: Brojni mikroorganizmi, uključujući bakterije i viruse, imaju potencijal napadati zglobove i pridonijeti nastanku specifičnih oblika artritisa. Ako osjetite oticanje, toplinu ili crvenilo u zglobovima, bez odlaganja potražite liječničku pomoć.
Ozljeda zgloba koljena ili pretjerana uporaba mogu nepovoljno utjecati na zglob, potencijalno rezultirajući pojavom osteoartritisa. Kako biste zaštitili svoje zglobove od ozljeda, preporučljivo je baviti se posebnim vježbama koje vam pokazuje fizioterapeut. Osim toga, poznato je da pušenje povećava rizik od reumatoidnog artritisa i može pogoršati stanje.