Riba je među najzdravijim jelima i jako je ukusna, ali zna napraviti nered kad se prži. Svaki kuhar ima svoj stil ali i svoje trikove kod prženja i pripreme ove jako izuzetne namirnice. Danas vam otkrivamo šta da učinite naredni put kad budete pržili ribu.
- Prženu ribu popratite krumpirom ili dodatnom salatom koja se lijepo slaže uz ovo jelo. Ako volite prženu ribu i imate pripremljen recept za nadolazeća jela, postoji koristan savjet za povećanje njene hrskavosti; bit će jednako ukusno, a da pritom ne upije ulje!
Sastojak koji možete koristiti kao zamjenu za brašno je uobičajena kuhinjska namirnica – zgušnjivač. Škrob ili kukuruzni škrob stvorit će koricu oko ribe, osiguravajući da ostane hrskava i minimalizira upijanje ulja kako bi se spriječilo masnoće.
Sastojci: Potreban je 1 kg željene ribe, morske ili riječne, 200 g gustina, 3 žličice soli, 1 žličica bibera, 1 žličica češnjaka u prahu i još začina po želji te ulje za prženje. Započnite tako što ćete ribu izrezati na komade i posoliti ih kao inače. Najbolje je ohladiti ovu smjesu dan ranije, iako će nekoliko sati prije prženja biti dovoljno.
U posudi pomiješajte temeljac s jednom žličicom soli, papra, češnjaka i ostalih odabranih začina, dobro promiješajte. Ulijte obilato ulje u dublju posudu, neka riba može “plivati” i dobro zagrijte ulje. Izvadite ribu iz hladnjaka, svaki komad dobro premažite smjesom, a potom pažljivo spustite u vruće ulje. Ako je potrebno, okrenite ribu nekoliko puta kako biste osigurali ravnomjerno pečenje sa svih strana. Ovo jelo lijepo se slaže s krumpirom ili dodatnom salatom. Uživati!
DODATNI TEKST
Od malih nogu Željka Bojić (34) odlučila se pomagati drugima, da bi naposljetku upisala studij medicine. Godine 2011. otkrila je da ima žučne kamence; međutim, nakon operacije suočila se s surovijom stvarnošću: ozbiljnim problemom s jetrom zbog kojeg je jedina nada za preživljavanje bila transplantacija.
U dobi od dvadeset godina bila sam studentica druge godine medicine, stalno sam davala svoje zdravlje na prvo mjesto i uvijek sam brinula o zdravlju. Stoga sam tijekom rutinskog ultrazvuka u ordinaciji liječnika koji me uputio na pregled otkrio da imam žučni kamenac, koji se obično naziva žučni kamenac.
- Budući da sam medicinski upućena i dobro informirana, odlučila sam odmah u startu krenuti u akciju kako bih spriječila komplikacije koje bi ova dijagnoza mogla proizaći ako se pravovremeno ne riješi, prenosi Željka svoje iskustvo za Zdravlje Kurir.
Dana 3. studenog 2011., ispunjena optimizmom, ušla je u operacijsku dvoranu na zakazanu operaciju, nesvjesna da će njezin život doživjeti dramatičnu transformaciju. Sjećam se da sam u bolnicu donio knjigu iz fiziologije da se pripremim za kolokvij zakazan za dva tjedna; međutim, moje mjesto u amfiteatru Medicinskog fakulteta ostalo je nepopunjeno tijekom tog semestra.
U udruzi Zajedno za novi život odlučio sam se pridružiti svojim kolegama u borbi protiv stigme oko doniranja organa. Suočavajući se sa strahom od smrti, nakon operacije pojavile su se komplikacije koje su, iako neuobičajene, nažalost pogodile Željku, jednu od nekoliko tisuća osoba kojima se to događa.
Mjesec dana nakon inicijalne operacije stanje mi se značajno pogoršalo, zbog čega sam hitno prebačen na VMA. Tijekom mog boravka tamo počeo sam osjećati da nešto nije u redu i po prvi sam put iskusio strah od smrti, jer su liječnici davali oskudne informacije tijekom jutarnjih obilazaka i djelovali su daleko od optimizma.
Koža i bjeloočnice poprimili su duboku žutu nijansu, a apetit mi je gotovo nestao; tijekom posjeta moje majke, uspjela je samo staviti male zalogaje hrane u moja usta. Bila je to užasna senzacija. Osjećao sam da postupno gubim borbu. Željka priznaje da je u tom trenutku istinski shvatila bit poslovice „Zdrav čovjek ima tisuću želja, a bolestan samo jednu.