U cijelom svijetu je trend daljudi napuštaju svoje domove u manjim mjestima i sele se u gradove. Zato se kuće na selu mogu kupiti gotovo u bescijenje a ova priča pokazuje da to može biti pravi zgoditak.

John Reynolds, medicinski tehničar porijeklom iz Teksasa, odlučio je kupiti trošnu kuću za samo 19.000 dolara. Nakon što je kupio posjed, otkrio je da je pun krhotina i dom za oko 20 neuhranjenih mačaka koje lutaju prostorijom. U početku je Reynolds namjeravao preurediti kuću s tri spavaće sobe i kasnije je prodati uz zaradu. Međutim, jedna je oluja značajno promijenila tijek događaja.

Telefonski poziv susjeda otkrio je da je oluja otkrila bazen u dvorištu, prethodno skriven ispod sloja krhotina. U početku je Reynolds gajio sumnje, čvrsto vjerujući da ne posjeduje bazen. Ipak, nakon što je pregledao dvorište, otkrio je veliki bazen skriven ispod hrpe otpada. “Bio sam u nevjerici da sam kupio kuću s bazenom; stvarno me šokiralo. Osjećao sam se kao da sam dobio na lutriji”, rekao je Reynolds za The Sun. Bazen dimenzija 9,7 x 5,1 metar bio je ispunjen raznim ostacima poput namještaja i dijelova automobila.

  • Reynolds je uložio 9500 dolara i 11 mjeseci kako bi bazen vratio u prvobitno stanje. Srećom, odsutnost većih oštećenja ili pukotina omogućila je jednostavan i ekonomičan proces obnove. Nakon što je obnova dovršena, vrijednost nekretnine porasla je na 210.000 dolara, što je deseterostruko povećanje. Unatoč prvotnom planu Johna Reynoldsa da proda kuću, naposljetku je odlučio ostati nakon što se susreo s nizom nepredviđenih događaja.

“Kupio sam nekretninu s namjerom da je obnovim i stavim na tržište, ali pružio mi je toliko iznenađujućih iskustava da sada više nemam želju otići. Volim provoditi dovoljno vremena uz bazen sa svojim prijateljima, a ovo je zaista pretvorio u moj dom”, rekao je Reynolds.

 

BONUS TEKST 

Iako se često smatra standardnim korovom, kopriva ima niz zdravstvenih prednosti. Dr Vojislav Perišić, poznati gastroenterolog, ističe bogatu prisutnost željeza, vitamina C, beta-karotena i mangana u koprivi. Preporuča redovitije uključivanje koprive u prehranu. Sakupljanje i priprema mlade koprive uključuje korištenje svježih primjeraka iz divljine, koje je najbolje iskoristiti odmah – u varivima, kao dodatak pitama i kajganama ili u osvježavajućoj salati.

Kako biste izbjegli ubode prilikom sakupljanja koprive, ključno je nositi rukavice. Važno je koprivu temeljito oprati tako da je potopite u hladnu tekuću vodu 15 minuta. Tijekom procesa pranja, trljanje lišća pomoći će u ublažavanju peckanja povezanog s koprivom. Osim lišća, korisna svojstva posjeduju i korijen i sjeme koprive. Nježni, živahni listovi, poznati kao ‘Zara’, mogu se koristiti u brojnim primjenama.

Dr. Perišić zalaže se za uvođenje koprive u prehranu, posebice kod osoba s manjkom željeza, jer pospješuje pripremu juha i sokova. U kombinaciji s dva jaja ili 200 grama crvenog mesa, poput govedine, kopriva pospješuje apsorpciju željeza. Kako biste pripremili koprivu koja podsjeća na špinat, počnite je kratko blanširati. Na malo ulja prodinstati luk pa ga pomiješati sa blanširanom koprivom.

Kako biste poboljšali ovo jelo, razmislite o dodavanju kiselog vrhnja ili malo vrhnja. Osim toga, tinktura koprive može se koristiti kao lijek za anemiju. Dr. Perišić preporuča unos minimalno 8 mg željeza svaki dan, pridržavajući se smjernica navedenih na pakiranju. Osobe koje pate od teške anemije trebale bi povećati dnevni unos na 15 mg.

U ljekovite svrhe čaj od koprive pijte četiri tjedna, a preventivno se može konzumirati i svakodnevno. Jedna šalica čaja od koprive sadrži 1,45 mg željeza, što doprinosi dnevnim potrebama za ovim vitalnim mineralom. Dr. Perišić naglašava kako je kopriva daleko više od običnog korova; djeluje kao značajna podrška općem zdravlju.

Preporučujemo