Svima je poznato koliko je zdravo maslinovo ulje koje je mnogima postalo nedostupno zbog jako visoke cijene. Međutim malo ko zna da i lišće masline ima svoje prednosti i da se koristi u ljekovite svrhe.

U Bibliji se list ove manje poznate biljke često spominje kao brzodjelujući lijek sa značajnim učincima na tijelo. Njegova upotreba uključuje reguliranje otkucaja srca, smanjenje masnoće u krvi, borbu protiv ateroskleroze, ublažavanje artritisa, liječenje kroničnog umora, liječenje čira na želucu, upravljanje dijabetesom, smanjenje upale u urinarnom traktu i rješavanje raznih drugih stanja.

Pripravke dobivene od lišća biljke masline koristili su stari Egipćani u procesu mumificiranja. List masline, poznat po svojim brojnim ljekovitim svojstvima, sadrži moćnu tvar poznatu kao oleuropein. Ovaj poseban spoj pokazuje snažna antibakterijska svojstva, što ga čini vrlo učinkovitim u ublažavanju stanja uzrokovanih mikroorganizmima, uključujući gonoreju, upalu pluća, hepatitis, tuberkulozu, meningitis i upalu mokraćnog sustava.

Osim toga, list masline služi i kao preventivna mjera protiv gljivičnih infekcija. Čaj od maslinovog lišća koristi snagu spojeva koji se nalaze u maslinovom listu za jačanje imunološkog sustava, povećanje razine energije, snižavanje krvnog tlaka, snižavanje šećera u krvi i smanjenje nezdrave razine kolesterola. List ove izvanredne biljke učinkovito se bori protiv širokog spektra zdravstvenih problema, nudeći sveobuhvatno rješenje. Kako bi se u potpunosti maksimizirale dobrobiti ovih moćnih tvari, čaj od maslinova lista preporučuje se kao način konzumiranja.

Za pripremu jedne šalice čaja od listova masline trebat će vam 10-20 osušenih listova. Započnite kuhanjem vode i dodavanjem listova, ostavljajući ih da kuhaju dodatne 2-3 minute. Nakon što maknete posudu s vatre, ostavite lišće da stoji u vodi 10 minuta. Nakon što je proces namakanja završen, uklonite listove i vaš ljekoviti čaj je spreman. To je jednostavan proces. Uživajte u čaju po želji – toplom, hladnom, s medom ili limunom ili jednostavnom.

  • Budite sigurni, čaj zadržava svoja ljekovita svojstva. Uključivanjem u svoju dnevnu rutinu nedvojbeno ćete doživjeti poboljšanja. Osim toga, vrlo je korisno konzumiranje čaja od maslinovog lista kao preventivne mjere. Nedavne studije pokazale su da sadrži više antioksidansa čak i od zelenog čaja, učvršćujući svoju poziciju jednog od najzdravijih dostupnih čajeva. Kako biste sačuvali listove, preporuča se osušiti ih na zraku i potom pohraniti u zatvorenu posudu bez svjetla u tamnoj prostoriji.

Visoko, otprilike 12 metara, maslina se može pohvaliti prepoznatljivim, uvrnutim izgledom. Listovi, vitki i zeleni na vrhu, s donje strane poprimaju sivkastu nijansu. Iako nemaju mirisa, okus ovih listova je trpak sa suptilnom gorčinom. Cijenjeni plod stabla dolazi u obliku jajolike koštunice poznate kao maslina, prepune ulja. Za najkvalitetnije ulje najbolje je brati masline dok su još zelene i nedozrele, dok je ulje dobiveno iz crnih maslina nešto manje kvalitetno.

U obalnim regijama, gdje se također nalazi divlji nikal, stablo masline uspijeva i proizvodi razne korisne spojeve poput flavonskih heterozida, saponozida, tanina, šećera, smola, proteina, klorofila, kao i vitamina A i E. Ova stabla imaju uzgajaju se više od 6000 godina i postali su visoko cijenjeni zbog svoje upotrebe u hrani, medicini i kozmetici. Simbolično, stablo masline se u Bibliji spominje kao simbol mira, dobrohotnosti, života i nade. U starogrčkoj kulturi stablo masline imalo je veliko značenje kao simbol mudrosti.

Prema njihovom vjerovanju, božica Atena je od Posejdona dobila otok tako što je njegovim stanovnicima darovala najvrjedniji dar od svih – stablo masline. Stablo masline daje blijedo zelenkasto-žuto ulje koje nije samo vrlo hranjivo, već se smatra i najčišćim oblikom biljne masti. Tolika je njegova čistoća da se obično nanosio na nježnu kožu dojenčadi kao dodatni oblik njege. Maslina ima široku lepezu unutarnje i vanjske upotrebe, a najčešće se koriste ulje i lišće.

U tradicionalnoj medicini čaj od maslinova lista koristi se za snižavanje krvnog tlaka i regulaciju razine šećera u krvi. Sa svojim umirujućim svojstvima, maslinovo ulje se često koristi za ublažavanje probavnih problema kao što su nadutost, dispepsija, žgaravica, gastritis, čir, kolitis i zatvor. Pozitivno djeluje i na jetru, žučne kamence, žučne napade i dišni sustav, ublažava kašalj, promuklost, povišenu tjelesnu temperaturu, laringitis i katar.

Vjeruje se da konzumacija velikih količina maslinovog ulja pridonosi duljem životnom vijeku zbog obilja vitamina i antioksidansa. Znanstvena istraživanja potvrdila su njegovu sposobnost snižavanja razine štetnog kolesterola, smanjenja rizika od arterioskleroze, bolesti srca, moždanog udara i krvnih ugrušaka.

Preporučujemo