Ljudi jako često izbjegavaju posjet doktoru čak i kada imaju određene zdravstvene teškoće i pokušavaju da sami na svoju ruku riješe problem koji imaju. Ljekari koji rade u hitnoj pomoći upozoravaju kada im se obavezno trebate javiti.

Dok posjet hitnoj može biti stresan i izazovan, ignoriranje simptoma može dovesti do značajnih posljedica. Liječnici specijalisti hitne medicine svakodnevno se suočavaju s kritičnim medicinskim situacijama. Međutim, koja je prava definicija “ozbiljnog”? Koje vrste boli zahtijevaju hitnu procjenu? Stručnjaci naglašavaju da je odgovor višestruk jer bol može nastati iz različitih uzroka i pokazivati ​​različite razine ozbiljnosti među pacijentima.

  • Dr. Michael Turturro, profesor hitne medicine na Sveučilištu u Pittsburghu, rekao je za HuffPost da bol može značiti niz problema, a ponekad čak i manja nelagoda može otkriti značajan temeljni problem. Stoga je ključno da ga ne odbacite. Ako ste zabrinuti zbog boli, preporučljivo je konzultirati se s liječnikom radije nego riskirati napredovanje stanja. Iako svi bolni simptomi zahtijevaju ozbiljno razmatranje, medicinski stručnjaci identificirali su pet specifičnih vrsta boli koje mogu ukazivati ​​na značajne zdravstvene probleme i zahtijevaju hitnu medicinsku procjenu.

1. Iznenadna i intenzivna nelagoda koja ne prolazi bez olakšanja. Dr. Turturro tvrdi da “bol koji se pojavi iznenada, intenzivan je i traje uvijek treba obratiti pozornost.” Ovo načelo je relevantno za sve dijelove tijela. Ako osjetite iznenadnu, neočekivanu bol, osobito ako je jaka i dugotrajna, važno je što prije otići liječniku. Dr. Turturro naglašava: “Poželjno je da pacijenti budu oprezni i traže pregled, da ne previde simptome koji bi mogli značiti ozbiljan problem.”

 

2. Neudobnost u prsima Bol u prsima može ukazivati ​​na srčani udar; međutim, može biti i simptom drugih ozbiljnih zdravstvenih stanja, uključujući plućnu emboliju ili puknute krvne žile. Dr. Mark Conroy, specijalist hitne medicine, naglašava važnost hitne evaluacije ako osoba doživi iznenadnu bol u prsima, osobito ako je to novi simptom ili ako postoji povijest srčanih problema. Bol u prsima je značajan problem, posebno kod osoba koje imaju čimbenike rizika kao što su hipertenzija, dijabetes ili povišene razine kolesterola. Iako povremeno može biti benigna, kao u slučaju žgaravice, nužno je da je nikada ne zanemarite.

3. Nelagoda u potkoljenici praćena eritemom i edemom. Ako osjetite bol u potkoljenici popraćenu crvenilom i oteklinom, to može ukazivati ​​na prisutnost duboke venske tromboze (DVT) – krvnog ugruška u veni koji predstavlja značajan rizik ako migrira u pluća. Dr. Conroy upozorava da smo posebno oprezni s osobama koje su nedavno pretrpjele ozljede, bile podvrgnute operaciji ili su doživjele dugotrajnu nepokretnost, kao što je dugotrajni let. Ovo stanje zahtijeva hitnu medicinsku procjenu kako bi se spriječile moguće komplikacije.

4. Neudobnost u gornjem dijelu leđa Dok je bol u leđima dominantan problem, osjećaj trganja u gornjem dijelu leđa može ukazivati ​​na značajnu zabrinutost s aortom, najvećom arterijom u tijelu. Dr. Conroy naglašava da je hitna liječnička procjena nužna ako pojedinac bol u gornjem dijelu leđa okarakterizira kao paranje ili osjećaj trganja. Ova vrsta nelagode može ukazivati ​​na disekciju aorte, koja zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.

 

5. Specifične tegobe u donjem dijelu trbuha. Nelagoda u želucu može biti uzrokovana nizom temeljnih čimbenika; međutim, određeni simptomi zahtijevaju posebnu pozornost. Nelagoda u desnom donjem kvadrantu želuca praćena mučninom i povraćanjem može ukazivati ​​na prisutnost upale slijepog crijeva. Osim toga, bol lokalizirana u donjem dijelu leđa ili trbuhu, u kombinaciji s temperaturom, može poslužiti kao znak infekcije bubrega. Akutna i intenzivna bol u boku može ukazivati ​​na prisutnost bubrežnih kamenaca. Ako osjetite bilo koji od ovih simptoma, nužno je da ne odgađate potražiti liječničku pomoć.

Preporučujemo