Skupljanje vode u našem organizmu može da se manifestuje oticanjem na nogama i ako taj otok ne prolazi potrebno je d as eobratite ljekaru. U nastavku pročitajte na koji način možete da riješite ovaj problem.
Otečeni zglobovi, povećana tjelesna težina i stalna pospanost među simptomima su koji ukazuju na nakupljanje viška tekućine u tijelu. Jeste li se neočekivano udebljali? Osjećate li se tromo i napuhano? Otiču li vam zapešća i prsti unatoč tome što niste povećali unos hrane ili smanjili tjelesnu aktivnost? Ubrzan način života, uz neredovitu i neadekvatnu prehranu, značajno pridonosi prekomjernom zadržavanju vode u organizmu. Simptomi kao što su otečeni zglobovi, povećana težina i umor su među pokazateljima ovog problema.
- Kako ukloniti višak vode sa stopala? Važno je razumjeti da jedenje teške hrane – osobito one koja je pretjerano začinjena, masna ili suha – može dovesti do zdravstvenih problema koji kasnije utječu na različite dijelove tijela. U tom kontekstu, nakupljanje viška vode u nogama jedan je od takvih problema, a nedovoljna tjelesna aktivnost pogoršava temeljni problem. Pitanje kako ukloniti vodu iz stopala zabrinjava mnoge pojedince, a odgovori na to pitanje su različiti.
Različite vrste čajeva, uključujući zeleni čaj, čaj od peršina i čaj od maslačka, mogu pomoći pri uklanjanju viška vode iz nogu; međutim, svakodnevna tjelesna aktivnost od najmanje trideset minuta također je vrlo korisna. Osim toga, upravljanje prehranom igra važnu ulogu u olakšavanju eliminacije vode, što uključuje smanjenje unosa nezdravih masnoća koje se obično nalaze u prerađenoj industrijskoj hrani. Koje metode se mogu koristiti za uklanjanje vode iz želuca? Prirodnim pristupom može se učinkovito olakšati izbacivanje vode iz želuca.
Konzumacija raznih čajeva, uravnotežena prehrana i bavljenje tjelesnom aktivnošću su među najučinkovitijim strategijama za postizanje ovog cilja. Stoga će redovita tjelesna aktivnost, izbacivanje prerađene hrane iz prehrane, uključujući hranu bogatu kalijem i magnezijem, umjerena konzumacija ugljikohidrata i osiguravanje odgovarajuće hidratacije pomoći smanjiti zadržavanje viška vode u želucu. Za uklanjanje viška tekućine, magnezij služi kao elektrolit koji pomaže regulirati ravnotežu tekućine u tijelu. Ovaj mineral može se pronaći u izobilju u zelenom lisnatom povrću, avokadu, bademima i grahu.
Za učinkovito smanjenje razine natrija i poboljšanje unosa kalija, preporučuju se prilagodbe prehrane. Preporučljivo je birati voće i povrće s visokim udjelom kalija, poput kupusa, kelja, zelene salate, špinata, peršina, kao i voća poput banana, marelica, naranči i šljiva. Nadalje, hrana koja sadrži previše soli uzrokuje zadržavanje vode u tijelu; stoga je preporučljivo smanjiti količinu soli koja se koristi u pripremi hrane. Konzumacija prirodnih diuretika, poput kave, olakšava izbacivanje vode iz organizma. Uz navedene namirnice preporučamo dodati sljedeće prirodne čajeve: čaj od maslačka, čaj Rastavić, kao i crni i zeleni čaj.
Bonus tekst:
Kačamak, koji se prije smatrao jelom za siromašne, sada doživljava renesansu kao egzotična i “čista” kulinarska opcija. Sastoji se od kukuruznog brašna – dostupnog u bijelim i žutim varijantama – široko se identificira kao kukuruzno brašno ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak nije samo izvrstan doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koje možemo napraviti. Bogata vitalnim hranjivim tvarima, kukuruzna krupica našem tijelu osigurava esencijalne vitamine A, E i nekoliko vitamina B skupine, uz razne minerale.
Kačamak se ističe značajnim sadržajem fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Točnije, sadrži otprilike 380 kalorija na 100 grama, uključujući 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno utječu na zdravlje, posebice na rad crijeva. Obilje vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti. Te se hranjive tvari sporije apsorbiraju, čime se podržavaju normalni probavni procesi u crijevima.
Primarni razlog blagotvorne konzumacije kačamaka leži u njegovoj korisnosti, bez obzira na postojanje probavnih tegoba. Osim toga, kukuruz je bogat karotenoidima koji su u kombinaciji s hranjivim biljnim mastima ključni za poticanje učinkovite crijevne peristaltike. To pomaže spriječiti zatvor i regulirati probavu. Zbog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i dijetalnih vlakana, kukuruz se preporučuje kao dragocjena namirnica osobama s povišenom razinom kolesterola.