Veliki broj domaćica posebno onih koje preferiraju mediteransku ishranu koristi začine koji pored toga što jelu daju poseban okus imaju i neka ljekovita svojstva za koje možda niste ni znali. Jedan od njih je lovor.

Lovorov list ima cijenjenu poziciju omiljenog i nadaleko priznatog začina u našem kulinarstvu. Ipak, ostaje malo poznata činjenica da lišće ovog dugotrajnog mediteranskog stabla ima brojne zdravstvene prednosti osim njihove primjene u kuhanju. Ovi se listovi mogu pretvoriti u izvanredno ljekovito ulje koje se može pohvaliti nizom izvanrednih zdravstvenih svojstava.

U sljedećim odlomcima dublje ćemo istražiti vrline ovog proizvoda i dati smjernice o njegovoj uporabi. Sastojci Za pripremu aromatične infuzije pomiješajte 30 grama lovorovih listova s ​​250 ml maslinova ulja. Započnite s drobljenjem lovorovih listova, a zatim ih prelijte maslinovim uljem. Uzmite staklenu bocu i čvrsto zatvorite smjesu prije nego što je stavite na hladno i tamno mjesto na 14 dana.

Ne zaboravite povremeno protresti sadržaj boce. Nakon što prođu dva tjedna, procijedite ulje pomoću gaze i prebacite tekućinu u drugu posudu. Dobiveno lovorovo ulje čuvajte u hladnoj prostoriji. U slučaju da je potrebno lagano zagrijte ulje na pari. Ulje potpuno umasirajte na zglobove koji osjećaju nelagodu.

Za osobe koje pate od migrena i bolesti uha lovorovo ulje služi kao vrijedan lijek. Za ublažavanje intenzivnih glavobolja jednostavno lagano umasirajte ulje na sljepoočnice. Upotreba lovorovog ulja kao zamjena za aspirin moguća je zbog njegove sposobnosti snižavanja povišene tjelesne temperature.

  • Osim toga, pomaže u ublažavanju želučanih i crijevnih tegoba, istovremeno promičući optimalan rad jetre i bubrega i povećavajući apetit. Što se tiče preventivnih mjera, lovorovo ulje je zaista izuzetno. Njegova sposobnost jačanja imuniteta i otpornosti na infekcije doista je izvanredna.

Korištenjem lovorovog ulja možete napraviti losione posebno dizajnirane za rješavanje problema kože lica. Učinkovitost ovog losiona u borbi protiv akni i mitesera doista je nevjerojatna. Snažan i blagotvoran prirodni lijek poznat kao lovorovo ulje, koji se pravi od kombinacije lovorovog lišća i maslinovog ulja, nudi mnoštvo zdravstvenih prednosti. Njegova jednostavnost pripreme i široka primjena čine ga neprocjenjivim sredstvom za svaki dom.

Uključite ovaj lijek u svoj dnevni režim i iskusite mnoštvo dobrobiti koje pruža. Na našim prostorima poznat po svojim iznimnim začinskim svojstvima u kulinarstvu, lovor uistinu oplemenjuje jela svojim jedinstvenim mirisom i prekrasnim okusom. Međutim, mi smo ovdje da pokažemo mnoštvo drugih prednosti koje ova biljka posjeduje.

U ovom članku ne samo da ćemo vam dati recept za sirup od lovora, već ćemo vas upoznati i sa ljekovitim svojstvima čaja od lovorovog lista, posebice njegovom djelotvornošću u smirivanju kašlja. Od davnina je lovorov list služio ne samo kao začin, već i kao ljekovita biljka, cijenjena zbog svojih antiseptičkih i protuupalnih svojstava.

Lovor obiluje vitaminima B skupine (riboflavin, piridoksin, niacin i pantotenska kiselina) koji igraju ključnu ulogu u jačanju funkcionalnosti živčanog i mišićnog sustava, poboljšanju metabolizma i hormonske ravnoteže. Osim toga, lovor je bogat izvor esencijalnih minerala kao što su kalij, bakar, mangan, kalcij, selen, željezo, magnezij i cink.

Čaj od lovora obično se koristi u liječenju probavnih tegoba, anoreksije, smanjenog apetita, dijabetesa i kardiovaskularnih stanja, uz njegova dezinfekcijska svojstva protiv virusa gripe, prehlade i raznih drugih mikroba. Svojim umirujućim svojstvima lovorov list služi kao lijek protiv nervoze, napetosti i nesanice. Ipak, treba biti oprezan jer prekomjerna konzumacija može dovesti do halucinacija.

Osim toga, lovorov list nudi značajne prednosti u liječenju gihta i reume. Učinkovitost eteričnog ulja lovora u liječenju stanja limfnih čvorova pripisuje se njegovim svojstvima jačanja imuniteta. Nježnim umasiranjem nekoliko kapi na područje limfnih žlijezda možete ublažiti eventualne tegobe.

Preporučujemo