Doktor Vojislav Perišić je cijenjeni stručnjak u Srbiji i čest je gost televizijskih emisija koje se bave zdravljem. Gledaocima je interesantan zbog svog načina izražavanja a u jednom od svojih gostovanja je govorio o jutarnjim navikama.
Ispitat ćemo prednosti konzumiranja tople vode s malo limuna svako jutro na prazan želudac. Jeste li se ikada susreli s mišljenjem da je ova mješavina vrlo korisna? Ugledni gastroenterolog iz Srbije nedavno je razjasnio razne nesporazume oko jutarnje rutine, a posebno uobičajenu naviku konzumiranja tople vode s limunom. Preporuča tri alternativna načina za početak dana: med, rakiju i tursku kavu.
- Dr Vojislav Perišić, gastroenterolog, istaknuo je glavne zablude oko ispijanja tople vode s limunom i predlaže tri obavezne opcije doručka: med, rakiju i tursku kavu. Tema tople vode s limunom izazvala je raspravu, a neki stručnjaci podržavaju njezinu konzumaciju ujutro na prazan želudac, dok drugi tvrde da nema značajnih zdravstvenih prednosti, bilo da se konzumira topla ili hladna.
Brojni su ljudi odlučili provesti vlastite eksperimente kako bi promatrali ishode specifičnih promjena, poput konzumacije tople vode s limunom tjedan dana. Utjecaj tople vode s limunom na organizam propitivao je profesor dr. Vojislav Perišić. Mondo je doveo u pitanje široko rasprostranjena uvjerenja mnogih i pružio uvid u svakodnevne običaje svog sela, koji uključuju konzumiranje žlice meda, čašu rakije i uživanje u turskoj kavi. Spomenuo je da je mješavina tople vode i limuna ugodna.
Dr. Voja objašnjava da ispijanje tople vode s limunom može pružiti kratkotrajno olakšanje od gladi jer uzrokuje širenje želuca. Kao predani učenik, pomno sam pregledao test, pazeći da sam temeljito pregledao svaku stranicu. Prisutnost blage limunske kiseline u soku od limuna pomaže spriječiti propadanje jačih kiselina. U kombinaciji s vodom, limunska kiselina djeluje kao slaba kiselina, što dovodi do smanjenja stvaranja klorovodične kiseline, koja je snažnija kiselina, u želucu.
Konzumacija vode s limunom pretvara se u ritual smirenja. U mom selu doručak obično počinje ovako. Dr. Perišić govorio je o običajima doručka u svom selu, koji karakterizira karakteristična mješavina meda, rakije i toskanske kave. Smatra se da ova mješavina poboljšava kognitivne sposobnosti, povećava mentalnu jasnoću i podiže raspoloženje. Njegov djed se, kaže dr. Perišić, dosljedno bavio ovom jutarnjom praksom.
Prije razgovora o prednostima meda, dr. Voja, koji je ranije radio u industriji meda, ispričao je zanimljivu priču. Dok je obnašao dužnost predsjednika Bolničke komisije u Srbiji, ugledao se na izuzetnu stručnost cijenjenog kirurga dr. Ocokovića. Doktoru Voji su u čačanskoj bolnici prikazali impresivan slučaj – ženu s teškom ranom koja se tek oporavljala. Dok je medicinska sestra nježno skidala zavoje, dr. Ocoković je elaborirao protuupalne i antiinfektivne prednosti meda.
To je navelo dr. Voju da istakne zdravstvene prednosti meda, ističući da je pravi med sterilan i bez štetnih bakterija. Djeluje kao sedativ za rane i pokazao se učinkovitim u smanjenju upale. Iako se njegova uporaba savjetuje, važno ju je konzumirati umjereno. Nadalje, stvoren je derivat meda od perge. Perga se sastoji od 35 kemijskih spojeva koji imaju značajan utjecaj na živčani sustav, poboljšavajući njegovu ukupnu učinkovitost.
Dodatno, dr. Voja otkrio je izvrsnu zamjenu za med pogodnu za osobe s prehrambenim ograničenjima. Kako kaže prof. dr. Vojislav Perišić, med ima potencijal za poboljšanje kognitivnih funkcija. Ipak, umjerenost je ključna budući da gušterača može upravljati samo određenom količinom. Dovoljan je dnevni unos jedne žličice meda u tri navrata. Za osobe s dijabetesom, kao što sam ja, kisele jabuke, koje se nazivaju kore, služe kao izvrsna alternativa.
Unatoč mogućnosti suočavanja s porugom, ove jabuke pružaju značajne prednosti. Organska kiselina prisutna u njima ne opterećuje gušteraču i pozitivno utječe na cijeli organizam. Pojedem tri jabuke dnevno, što pomaže u održavanju stabilne razine šećera u krvi. Nasuprot tome, konzumacija drugih sorti jabuka dovodi do povišene razine šećera.