Iako živimo u 21 vijeku kada je došlo do nevjerovatnog napretka tehnologije i nauke, još uvijek nije pronađen lijek za zloćudnu bolest koja se može pojaviti u preko 200 oblika i zahvaća svaki organ u našem tijelu.
U dobi od samo 20 godina, Olivia je dobila izazovnu dijagnozu raka – stadij 3b Hodgkinovog limfoma. Olivia Jennings počela je imati zdravstvenih problema u listopadu 2022.; osjećala se neprestano umorno, patila je od bolova u leđima i imala je uporan kašalj. Vjerujući da ima gripu, nije se mogla oporaviti. Na kraju, kada je primijetila malu izraslinu iznad lijeve ključne kosti, odlučila je posjetiti liječnika. Krvne pretrage ukazale su na prisutnost upale u tijelu, što je dovelo do zaključka da je prisutna urinarna infekcija.
“Bilo mi je čudno”, kaže Olivia, “jer nisam osjetila nikakve simptome. Ultrazvuk također nije otkrio nikakve probleme; nije bilo bubrežnih kamenaca niti ikakvih drugih objašnjenja za bolove u leđima. Tek nakon završenog snimanja bolest je identificirana. Olivia, koja je tada imala samo 20 godina, prisjeća se trenutka kada je liječnik blijeda lica ušao u sobu i rekao: “Ovo ne izgleda dobro.” Sjeća se: “Bilo je natečenih limfnih čvorova po cijelom trbuhu.” Nakon tjedan dana u bolnici, učinjena je biopsija.
Rezultati su pokazali da su promjene prisutne na vratu, prsima, abdomenu i zdjelici. Krajem siječnja 2023. potvrđena je dijagnoza stadija 3B Hodgkinovog limfoma. Olivia je doživjela razoran šok. “Odmah sam pomislila – nikad se neću udati”, priča mlada djevojka. Ipak, liječnici su je obavijestili da je došla prije nego što se rak proširio cijelim tijelom. Od početne dijagnoze urinarne infekcije do početka prve kemoterapije prošlo je samo tjedan dana. Nakon dva mjeseca, Olivia je primijetila da je rak “gotovo potpuno nestao”.
- Preostale su mu tri kemoterapije i neće trebati operacija. Prije nego što joj je postavljena dijagnoza, Olivia je održavala rutinu vježbanja četiri puta tjedno, suzdržavala se od pušenja cigareta, držala se zdrave prehrane i rijetko je konzumirala alkohol. Njezina obitelj nije imala povijest raka. “Nisam mogla učiniti ništa da zaustavim ovu vrstu raka, prema liječnicima, ali sreća je što sam bila dobrog zdravlja i mogla sam dobro podnijeti kemoterapiju”, dijeli Olivia. Trudi se zadržati pozitivan stav, stvarajući TikTok videozapise iz svoje bolničke sobe, šminkajući se i željno iščekujući svoj povratak normalnom životu.
Bonus tekst:
U središnjoj Africi obilje tropskih šuma pruža brojne mogućnosti hrane koje su sastavni dio lokalne kuhinje. Ovaj asortiman sadrži korijenje poput kasave i slatkog krumpira, zajedno s lišćem koje poboljšava juhe i variva. Popularno jelo poznato kao “gulaš” kombinira različito povrće i meso, često obogaćeno autohtonim biljem i začinima, što dovodi do robusnih okusa i zapaženih nutritivnih prednosti. Nadalje, usredotočenost na prehranu diljem Afrike daje prioritet očuvanju prirodnih resursa i korištenju lokalnih sastojaka.
Mnoge zajednice diljem kontinenta sudjeluju u praksama koje se odnose na održivi uzgoj i pripremu hrane koje smanjuju otpad i povećavaju hranjivu vrijednost. Tradicionalne metode poput fermentacije, sušenja i dimljenja često se koriste za očuvanje hrane i produljenje njezinog roka trajanja. Tipična afrička prehrana nudi značajne zdravstvene prednosti. Konzumiranje raznolikog izbora cjelovitih žitarica, mahunarki, voća i povrća potiče životni stil bogat vitaminima, mineralima i vlaknima. Usredotočujući se na prirodnu i neprerađenu hranu, ovaj pristup prehrani može pomoći u prevenciji kroničnih bolesti poput dijabetesa i bolesti srca.
Štoviše, afrička kuhinja promiče snažnu vezu s kulturnim nasljeđem i tradicijom naroda ovog kontinenta. Svaki obrok pripovijeda priču o povijesti, vjerovanjima i zajedničkim vrijednostima, čineći vrijeme obroka ključnim elementom kulturnog identiteta i društvenog angažmana. Iako globalizacija uvodi nove utjecaje u afričku kuhinju, temeljna načela i metode pripreme hrane čvrsto su ukorijenjene u prastaroj tradiciji koja se prenosi generacijama. U biti, afrička prehrana obuhvaća više od puke prehrane; utjelovljuje živopisno kulturno naslijeđe, ekološki sklad i zdrave prehrambene navike koje doprinose dobrobiti zajednice.