Po ovim vrućinama svi nastojimo da što više vremena provodimo u hladovini, ali ni to nije nekada rješenje. Naime, i u hladovini možete da doživite toplotni udar, a ovo je jedan od najčešćih simptoma.

Zamislite sebe u pećnici koja se postupno zagrijava, a vi ne možete izaći. Kad tijelo izgubi sposobnost pravilne regulacije temperature nastupa toplinski udar. Ljeto, sunce i more… savršeno, zar ne? Pa, kao što to često biva, postoje određene neugodne stvarnosti koje se mogu sakriti samo od pogleda: na primjer, sunčanica naspram toplinskog udara. Oboje zvuči zamjenjivo jer oboje može neizmjerno upropastiti nečiji dan i imati dalekosežnije implikacije. Ali jesu li ti uvjeti doista identični? Što je još važnije, kako ćemo razlikovati koju imamo i koje korake trebamo poduzeti da se zaštitimo?

Prijeđimo na nekoliko “vrućih” tema. Prije svega, netko može lako završiti s onim što se obično naziva opeklinama od sunca zbog pretjeranog izlaganja suncu, osobito kada je glava nezaštićena. Na primjer, netko može razmišljati o sunčanju na plaži bez nošenja šešira da vam neprekidno zvoni u ušima, a zatim imati lupajuću glavobolju, poput udaranja u lubanju. Sve to prvenstveno ukazuje na to da imate toplinski udar. Sada razmislite o situaciji u kojoj se netko smoči ili je iznimno umoran, znoji se i pravi grimase pod okruženjem “termometra u pećnici”.

Stenju; ‘to je ludo neugodno.’ Toplinski udar je mnogo nepodnošljivije stanje dok rezonira s boli kao da ste osuđeni na život u pećnici čija se temperatura svakodnevno povećava bez šanse za bijeg. Tada tijelo gubi kontrolu nad balansiranjem tjelesne temperature. To se obično događa na mjestima s visokom vrućinom i vlagom, najčešće tijekom fizičke aktivnosti. Međutim, može se pojaviti i nakon dugotrajne izloženosti ekstremnim vrućim okruženjima. U tom trenutku tjelesna temperatura raste do razina koje su izuzetno rizične – iznad 40 stupnjeva Celzijusa.

Koža može biti suha i izgledati crvena, ili čak može postati ljepljiva. Simptomi mogu uključivati ​​ubrzano lupanje srca, ubrzano disanje, stanje zbunjenosti, a može se čak i onesvijestiti. Stoga se toplotni udar mora naglasiti kao ozbiljno stanje, treba odmah potražiti liječničku pomoć jer ubija. Što je to što jasno razlikuje jedne od drugih? Ovdje će glavna točka razlike biti u načinima pojave i intenzitetu simptoma. Opekline od sunca uglavnom nastaju zbog izravnog izlaganja sunčevim zrakama i uglavnom su koncentrirane na glavi.

Za usporedbu, toplinski udar je posljedica pregrijavanja cijelog tijela. Normalno, temperatura povezana s toplinskim udarom nije tako visoka kao temperatura na kojoj se dijagnosticira toplinska iscrpljenost, ali simptomi su općenito teži od onih kod toplinske iscrpljenosti i daleko zlokobniji. Kako si možemo pomoći? Naravno, puno je bolje izbjeći bolest nego ozdraviti pa budite ‘pametni’ (i doslovno i figurativno). Zasjenu treba tražiti između najintenzivnijeg doba dana za sunčevo zračenje, osobito između 10 i 16 sati.

Ako morate biti vani, tada su obavezni šešir širokog oboda, sunčane naočale i svijetla odjeća. Također, ne zaboravite nanijeti kremu za sunčanje visoke zaštite; hidracija je dobra za vas, piti s ‘prihvatljivim pićima’ kao što su voda, limunada i nezaslađeni čajevi. Voćne sokove i koktele treba izbjegavati jer samo ubrzavaju stanje dehidracije. To znači “čaša gore, čaša dolje”; u vrućim uvjetima bilo bi stoga preporučljivo odustati od vremena do kasno navečer kada se temperature snize. Vježbajte u hladnom dijelu dana.

Bitno je prestati s napornim radom i slušati svoje tijelo. U slučaju da osjećate slabost, vrtoglavicu ili mučninu, odmah se zasjenite i sjednite. Treba poduzeti promptne mjere za onoga tko pati, pa čak i drugi su oko njega/nje. Ako postoji sumnja na sunčanicu, potrebno ih je brzo skloniti sa sunca i odnijeti na hladno mjesto. Treba primiti neku vrstu tretmana hlađenja poput tuširanja ili hladnog obloga na čelu, vratu ili ispod pazuha. Tekućinu koja se ulije u tijelo također je potrebno obojati u mnogo boja. Zadnja stvar bi bila ako se nakon nekoliko dana znakovi ne promijene na bolje. Alternativno, oni tvrde da ako se ne liječi ili nepravilno liječi i možda neprepoznati, može biti kobno unutar 1 sata; stoga je važno kretati se vrlo brzo. Uključite hitnu medicinsku pomoć odmah, bez ikakvog odgađanja. Ostavite ga da leži na sjenovitom mjestu i skinite mu odjeću dok čekate njihov dolazak kako bi shvatili što se dogodilo. Primjenjujte različite načine snižavanja tjelesne temperature: hladne obloge, prskanje vodom i ventilator. Mogu mu se dati mali gutljaji hladne vode ako je pri svijesti. Stoga, kao što treba napomenuti, uživanje u ljetnoj sezoni nije uvijek sinonim za rizike od sunčanice ili toplinskog udara. Netko može uživati ​​u zadovoljstvima toplog vremena s određenim stupnjem lakoće na umu. Sve najbolje ostanite spokojni!

Preporučujemo