Postoji izreka koja je nastala u davna vremena a koja kaže da u prirodi za svaku bolest jedna biljka raste.O prednostima mlade koprive za naše zdravlje znaju manje više svi a ona se može koristiti i za pripremu krema.

Moja baka je koristila cijelu biljku koprive, uključujući stabljiku, listove i cvjetove. Pretvorila ga je u gnojivo za vrt i sprejeve za suzbijanje štetočina, pokazujući sveobuhvatno razumijevanje njegove optimalne primjene za zdravstvene dobrobiti. Obavijestila me je da mnogi pojedinci pripremaju ovu mast kod kuće zbog njenih značajnih zdravstvenih prednosti.

Na primjer, i dan danas pijem čaj od koprive, jer ima izvanredne zdravstvene prednosti. Vjerojatno ste svjesni njegovih izvanrednih učinaka. Uz čaj, jednako je važno razumjeti utjecaj koprive na kožu. Služi kao izvrstan lijek za niz problema s kožom, a za žene je jedna od najistaknutijih prednosti njegova učinkovitost u borbi protiv proširenih vena. 

Utjecaj koprive na kožu uključuje njezinu sposobnost liječenja akni i raznih osipa. – služi kao lijek za reumu, Osobama s masnom kožom preporuča se ispiranje mlakim natopljenom koprivom i unošenje u kupku. – ublažava prhut, rješava gubitak kose i pozitivno utječe na vlasište i vlasište. – vrlo učinkovit kod ekcema i atopijskog dermatitisa, – ublažava i pospješuje zacjeljivanje manjih ozljeda, – kod manjih ogrebotina i kontuzija, Kopriva i kupke od koprive učinkovite su mjere za prevenciju i liječenje proširenih vena jer imaju umirujuća i protuupalna svojstva. – pozitivno djeluje na psorijazu, lichen planus i vanjske čireve, – ublažava nelagodu povezanu s bolovima u zglobovima i mišićima, osobito nakon značajne tjelesne aktivnosti.

 

Ova je mast osmišljena za liječenje proširenih vena i oticanja nogu, što je čini posebno korisnom za pojedince koji počinju opažati pojavu proširenih vena, kao i za one koji ih trenutno imaju i mogu biti osjetljivi na dodatne zdravstvene probleme. Ipak, jednako je koristan za osobe koje žele spriječiti pojavu proširenih vena. Mast ima svojstva koja su protuupalna, adstringentna i pogodna za zacjeljivanje. Predlažem ga osobama koje moraju stajati ili sjediti dulje vrijeme tijekom svog posla. Također je učinkovit za ublažavanje oteklina i osjećaja težine u nogama.

Mast dodatno suzbija reumatske tegobe. Može se upotrijebiti pet žlica sitno mljevenog lišća koprive; ako su svježi listovi nedostupni, sušena kopriva može poslužiti kao prihvatljiva alternativa. Sto grama nezačinjene svinjske masti. Procedure: U otopljenu neslanu mast umiješajte koprivu i smjesu kuhajte na pari dok ne dobije gustoću tradicionalne kreme. Nanosi se na kožu više puta tijekom dana. Prije nanošenja poželjno je lagano izmasirati zahvaćeno područje vatom potopljenom u mlaki čaj od kamilice jer ova metoda pospješuje zacjeljivanje rana, modrica, ispucale kože i drugih oštećenja kože.

Dodatni recept.

  • U vodenoj kupelji otopite 250 grama kokosovog ulja i zatim umiješajte tri šake temeljito opranih i sitno nasjeckanih listova svježe koprive. Ostavite tekućinu da lagano ključa najmanje tri sata. Odvojite lonac od izvora topline i ostavite koprivu da se namače u kokosovom ulju do sljedećeg dana. Nakon toga zagrijte smjesu u vodenoj kupelji i filtrirajte mast kroz gazu u dezinficiranu staklenku. Za one koji mast žele koristiti za zagrijavanje, preporučljivo je u zagrijanu masnoću staviti ljutu papričicu.

Bonus tekst:

Poznat po svom snažnom okusu i mirisu, češnjak je među najstarijim ljekovitim biljkama, igrajući ključnu ulogu u prirodnim tradicijama liječenja i globalnoj kulturi više od pet tisuća godina. Podrijetlom iz srednje Azije, ova biljka je od tada raširena u raznim regijama diljem svijeta. Bogat esencijalnim nutrijentima, češnjak jača imunitet i pruža mnoštvo zdravstvenih prednosti. Primarni aktivni spoj u češnjaku, alicin, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitskim svojstvima.

U drevnoj egipatskoj kulturi češnjak je imao veliki značaj, smatran je svetom biljkom. Davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a ostaci češnjaka otkriveni su u grobnicama faraona. I u staroj Grčkoj i u Rimu, sportaši su konzumirali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici uzimali prije bitaka za poboljšanje izdržljivosti, snage i imuniteta protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je stekao priznanje zbog svojih ljekovitih svojstava.

Zbog svojih kulinarskih i ljekovitih prednosti, češnjak je i dalje nezaobilazna namirnica u svakom kućanstvu i sastavni dio brojnih jela. Ima bitnu ulogu u prehrani, funkcionira kao začin za gotovo sve vrste jela. U suvremeno doba mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Preporučljivo ga je redovito konzumirati sirovog; neugodan miris može se ublažiti sokom od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili kombinacijom s maslinovim uljem.

Preporučujemo