Na društvenim mrežama se svakodnevno objavljuju na milioni video zapisa i fotogafija a neki od njih postanu viralni kao što je wslučaj sa ovom koju vam danas donosimo.
Raspravljamo o vrlo aktualnoj i zamršenoj temi koja je dovela do snažnih reakcija na društvenim mrežama u pogledu različitih značenja hidžaba i njegovog trenutnog statusa. Nedavno je na internetu osvanula slika mlade dame koja nosi maramu na glavi u kombinaciji s kratkom suknjom, što je izazvalo brojne komentare. Dok su neki smatrali da je u sukobu s vjerskim i kulturnim tradicijama, drugi su smatrali da je to hrabra izjava osobne slobode i predanosti.
- Za tisuće žena diljem svijeta hidžab je više od običnog pokrivala za glavu. To je izraz vjerske vjere, sredstvo pripadnosti nečemu, a također je i osobna odluka. Prema islamskoj vjeri, marama je znak skromnosti i usmjerenosti na viši moral. Za one koje nose hidžab, to je često sredstvo pomicanja fokusa s fizičkih na duhovna i intelektualna svojstva snage i karaktera. Može funkcionirati kao tihi štit koji neprestano podsjeća na vjeru i služi kao okvir individualnosti.
Međutim, u današnjem društvu, definicija hidžaba postala je zamršenija i složenija. Dok se u nekim zajednicama hidžab smatra kulturnim nasljeđem i obiteljskom tradicijom, u drugim je slučajevima hidžab osobni izbor koji žena donosi kako bi izrazila svoju osobnost. Utjecaj globalizacije i modernih medija doveo je do toga da značenje hidžaba postane višestruko i ovisno o kontekstu i narativu pojedine žene. Ključno je napraviti razliku između nužnosti hidžaba i pritiska ili prisile koji se koriste da bi se on nametnuo.
U nekim zemljama žene koje to poriču često su osuđivane ili diskriminirane, dok u drugima imaju pravo to zadržati. Dvostruka priroda ovog sukoba ukazuje na važno pitanje – slobodu izbora. Stvarna autentičnost vjerske vjere je demonstrirana time što žena ima odluku o tome treba li ili ne nositi hidžab, a ne vanjskim nametanjem vjere. Zanimljivo je da je u posljednjem desetljeću hidžab postao popularan u svijetu mode. Mnogi mladi dizajneri, influenceri i umjetnici prihvatili su ovaj tradicionalni simbol kao mjesto za izražavanje svoje kreativnosti.
Na taj je način nastao pokret skromna moda, koji spaja religijska uvjerenja s modernim estetskim načelima. To je omogućilo moderan i atraktivan izgled žena, a da pritom zadrže svoju vjersku vjeru. Mnoge djevojke ovu ravnotežu smatraju sredstvom održavanja povezanosti sa samim sobom, a istovremeno služe svojoj zajednici. U zapadnim kulturama žene koje nose hidžab često su podložne predrasudama i pretpostavkama. Međutim, mnogi od njih preuzimaju aktivnu ulogu u svom izgledu kako bi se suprotstavili tim negativnim uvjerenjima.
Za njih je hidžab simbol moći i samopouzdanja, a ne problem ili ograničenje. Suprotno tome, u drugim dijelovima svijeta postoje žene koje se bore za pravo da skinu hidžab, što pokazuje da sloboda povezana s nošenjem hidžaba nije univerzalna, već ovisi o društvenom i političkom kontekstu. Kontrast između borbe za nošenje i skidanje hidžaba srž je problema: sloboda ne proizlazi iz prisile ili zabrane, već iz sposobnosti izbora. Hidžab ne bi trebao služiti kao uzrok podjela ili sukoba, već bi umjesto toga trebao biti sredstvo razumijevanja između različitih kultura i perspektiva.
Naposljetku, ključno je zapamtiti da je hidžab alegorija identiteta i istine. Uz svaku maramu ide žena koja ima svoju individualnu priču, svoje dostojanstvo i priliku da bude ono što jest. Umjesto donošenja brzih, često ishitrenih presuda, društvo bi trebalo promicati dublje razumijevanje i suosjećanje. Sloboda i poštovanje moraju biti središnje komponente svake rasprave o ovim ozbiljnim temama, jer bez tih komponenti ne možemo stvoriti inkluzivnije i pravednije zajednice.