Život piše romane i scenarije kakve ne možemo vidjeti ni u jednom holivudskom filmu. Kroz kakve sve situacije ljudi prolaze u životu možemo pročitati u raznim ispovijestima na društvenim mrežama.
Na sinovom vjenčanju ostala sam nespremna: primijetivši nešto na snahinoj ruci, odmah sam se obratila njezinim roditeljima. Za njihovu kćer raspitivala se kod mladenkine obitelji. Kad sam pitao je li posvojena prije više od 20 godina, mladenkina rodbina je bila zatečena jer se ta informacija skrivala. Na dan vjenčanja moga sina otkrio sam da je mlada zapravo moja kći koju sam izgubio prije mnogo godina.
- Nakon obreda, mladenka je izjavila da je trenutak kada se ponovno ujedinila sa svojom biološkom majkom bio “sretniji od samog dana vjenčanja”. Uočila sam madež na ruci moje nove snahe koji je bio sličan onom na ruci moje izgubljene kćeri. Naposljetku, podijelili su sa mnom da su nekoliko godina ranije pronašli mladu djevojku napuštenu pokraj ceste i odlučili je odgajati kao svoju.
Nakon što je čula priču, mladenka je bila preplavljena emocijama te je izrazila želju da sazna nešto više o svojim biološkim roditeljima, a o njima nije imala nikakvih informacija. Iako se bojala udati se za brata, njezina biološka majka otkrila je da nisu prava braća i sestre, jer je on posvojen. Nakon što sam godinu dana gubila nadu da ću pronaći kćer, odlučila sam posvojiti dječaka.
DODATNI SADRŽAJ
Ovakvo ponašanje tijekom razdoblja od nekoliko mjeseci ili čak godina može rezultirati slabljenjem sfinktera, što u konačnici može uzrokovati rupturu i stvaranje želučane kile. Iako često živimo nesvjesni toga, brzo uzimanje velikih komada hrane može dovesti do raznih problema, od kojih su mnogi prilično značajni. To razumijevanje donosi dr. Predrag Dugalić, stručnjak za gastroenterologiju i pionir u endoskopskom liječenju bolesti jednjaka, navodi se na Instagramu.
Što se događa kada brzo jedemo? Jednjak prolazi kroz otvor dijafragme prije nego što stigne u želudac. Kada se znatni komadi hrane naglo unesu u želudac, dolazi do pritiska na mišićni sfinkter koji se nalazi u dijafragmi. Prema riječima liječnika, ako se ova navika održava nekoliko mjeseci ili godina, sfinkter može oslabiti i na kraju zakazati. Ovo stanje se naziva želučana kila, budući da kila podrazumijeva pomicanje organa iz jedne šupljine u tijelu u drugu; u ovom slučaju, pomiče se iz trbušne šupljine u prsnu šupljinu.
Prvi pokazatelj kretanja želuca iz trbušne šupljine u prsni koš je povećanje zraka, što rezultira češćim podrigivanjem. Obično se rani simptomi sastoje od podrigivanja i žgaravice. Sljedeća pojava je, napominje dr. Dugalić, refluks želučane kiseline u jednjak, što se može doživjeti kao povišena kiselost. Dugotrajna prisutnost ovog stanja može u konačnici rezultirati upalom jednjaka.
Kada želučana kiselina dođe u kontakt sa živčanim završecima u sluznici jednjaka, pacijenti mogu osjetiti peckanje. Osim toga, pun želudac može vršiti pritisak na srce, potencijalno rezultirajući srčanim aritmijama, uključujući ubrzani rad srca. Često se pacijenti prvo obrate kardiologu zbog problema poput lupanja srca ili poremećaja ritma (ekstrasistola) prije nego što u konačnici dođu u našu polikliniku.
Ova skupina simptoma, povezana s gastrointestinalnim i srčanim problemima, naziva se gastrokardijalni sindrom, pojašnjava. Kada su pluća ugrožena, pun želudac može vršiti pritisak na njih, što dovodi do poteškoća s disanjem kod pacijenata. Osim toga, kontrakcije jednjaka pokušavaju otvoriti sfinkter, često uzrokujući da se pojedinci osjećaju kao da im je knedla zapela u grlu.
U nekim slučajevima, refluks kiseline se penje do grla, iritirajući krikofaringealnu hrskavicu unutar grkljana. To je razlog zašto pulmolozi često procjenjuju te pacijente prije nego što ih upućuju nama ili ORL specijalistima“, pojašnjava gastroenterolog.