Svako od nas je bar jednom u životu imao problema sa žgaravicom koja se javlja uglavnom kada konzumiramo veće količine masne i teške hrane koju naš želudac ne može da provari. Međutim ukoliko imate jaku želučanu kiselinu žgaravica je veliki problem.
Prisutnost kiseline u želucu može predstavljati značajne izazove, što dovodi do nelagode. Ako ste se ikada susreli s neugodnim peckanjem u trbuhu, sljedeći prirodni lijekovi mogu vam pomoći u ublažavanju ovog problema. Optimalni prirodni lijekovi za želučanu kiselinu: dokazane strategije i tehnike za ublažavanje žgaravice. Žgaravica, koja se obično naziva refluks kiseline, stanje je koje karakterizira povrat želučane kiseline u jednjak. Ova pojava obično nastaje zbog nedostatka snage mišića koji okružuju donji segment jednjaka, koji bi trebali ostati zatvoreni nakon što hrana uđe u želudac.
- Kada ti mišići ne funkcioniraju ispravno, kiselina može pobjeći iz želuca u jednjak, što dovodi do osjećaja žarenja i nelagode. Osim slabosti mišića, razni drugi čimbenici također mogu igrati ulogu u pogoršanju ovog problema. Iako je gastroskopija i dalje najučinkovitija metoda za dijagnosticiranje temeljnog uzroka, dostupni su prirodni lijekovi koji mogu ublažiti simptome povezane sa žgaravicama i viškom želučane kiseline. Čimbenici koji pridonose stvaranju kiseline u želucu protežu se izvan slabljenja donjeg ezofagealnog sfinktera.
Dodatni čimbenici koji pridonose refluksu kiseline iz želuca u jednjak uključuju: prekomjeran unos hrane, tijesnu odjeću koja vrši pritisak na želudac, trudnoću zajedno s povezanim hormonalnim promjenama, povećanu tjelesnu težinu, određene lijekove (poput aspirina i nesteroidnih protuupalnih lijekova), emocionalni stres i brzo konzumiranje ili gutanje hrane. Smoking Ležanje ubrzo nakon obroka Prije nego što se odlučite za lijekove, preporučljivo je razmotriti nekoliko prirodnih lijekova i tehnika koje mogu ublažiti žgaravicu i želučanu kiselinu. Žvakaća guma koja ne sadrži šećer može ponuditi prednosti poticanjem proizvodnje sline, koja ima alkalna svojstva i sposobna je neutralizirati želučanu kiselinu.
Iako to ne sprječava refluks kiseline u jednjak, može znatno ublažiti osjećaj pečenja. Nakon konzumiranja obroka, preporučljivo je suzdržati se od zavaljivanja na kauču ili u krevetu. Optimalno je ostati u uspravnom položaju jer olakšava probavu hrane i pomaže u zadržavanju želučane kiseline. Sjedeći ili stojeći, može se smanjiti vjerojatnost refluksa kiseline. Umjesto obilnih obroka koji opterećuju želudac, razmislite o četiri do pet manjih obroka tijekom dana. Ovaj pristup olakšava bolju probavu i smanjuje opterećenje mišića jednjaka, čime se smanjuje vjerojatnost refluksa kiseline. Nošenje uske odjeće može vršiti pritisak na trbuh, pogoršavajući simptome žgaravice.
Preporučljivo je odlučiti se za labaviju, udobniju odjeću koja ne opterećuje dodatno želudac. Jedan od glavnih uzroka žgaravice je pretilost i prekomjerna težina. Postizanje gubitka tjelesne težine može dovesti do značajnog smanjenja učestalosti i ozbiljnosti simptoma, budući da smanjenje masnog tkiva rezultira smanjenim pritiskom na želudac. Pomiješajte malu količinu sode bikarbone s vodom i popijte ovu mješavinu. Djelovanje sode bikarbone uključuje neutralizaciju želučane kiseline, čime se ublažava osjećaj pritiska i žgaravice.
Međutim, ključno je izbjegavati pretjeranu konzumaciju ove otopine, jer prevelika količina sode bikarbone može dovesti do dodatnih probavnih problema. Voće poput banana i jabuka može biti vrlo korisno u ublažavanju žgaravice. Jabuke imaju sposobnost rashlađivanja želuca, dok banane doprinose smanjenju kiselosti. Za optimalne rezultate i ublažavanje simptoma, preporučljivo je konzumirati ovo voće uz vodu. Neugodni simptomi poput nelagode i peckanja mogu se pripisati želučanoj kiselini; međutim, postoje brojni prirodni pristupi za ublažavanje ovih problema.
Primjenom odgovarajuće prehrambene prakse, prilagodbom životnog stila i korištenjem prirodnih lijekova, može se značajno smanjiti i učestalost i ozbiljnost žgaravice. Unatoč tome, ako se simptomi nastave ili eskaliraju, neophodno je potražiti savjet liječnika, jer mogu signalizirati ozbiljnije temeljno stanje unutar probavnog sustava.