Kada je u pitanju način naše prehrane on je jako važan za naše zdravlje. Sve veći broj pojedinaca je toga svjestan i mijenja svoje prehrambene navike i iz jelovnika izbacuju štetne namirnice.

Doručak koji podržava zdravlje debelog crijeva ne bi trebao sadržavati tešku i prženu hranu. Najbolji jutarnji obrok za čišćenje debelog crijeva ne samo da ublažava nadutost, već i pospješuje probavu. Kada organi i sustavi funkcioniraju glatko, ljudsko tijelo posjeduje prirodnu sposobnost samoregulacije koja učinkovito djeluje.

Poremećaji u radu mogu dovesti do nakupljanja toksina u tkivima kao rezultat neadekvatne eliminacije, što nepovoljno utječe na vaš izgled i opću dobrobit. Kako biste očistili crijeva od ovih toksina, bitno je iz prehrane izbaciti svu prženu hranu jer ona pospješuje apsorpciju štetnih tvari i povećava njihovu toksičnost. Umjesto toga, zdravstveni djelatnici preporučuju započeti dan čašom tople vode uz žitarice za doručak. Medicinski stručnjaci sugeriraju da jutarnja konzumacija zobene kaše (ili riže) može zaštititi sluznicu želuca od štetnih učinaka i pokrenuti procese detoksikacije tijela.

Za doručak se preporučuje uključivanje proteina poput kuhanog jajeta uz malo kaše. Kako biste poboljšali zdravlje crijeva, razmislite o dodavanju mekinja, lisnatog povrća i namirnica bogatih beta-karotenom u svoju prehranu, uključujući bundevu, špinat, mrkvu, slatki krumpir i brokulu. Osim toga, uključivanje namirnica kao što su borovnice, crveni grah, orasi i one s visokim sadržajem vitamina B pojačat će antioksidacijsku obranu vašeg tijela. Kaša, obogaćena netopivim vlaknima, pomaže u radu crijeva i uklanjanju toksina.Osim toga, samo tri grama topivih zobenih vlakana mogu učinkovito smanjiti razinu kolesterola.

DODATNI TEKST

Zdravlje naših ušiju i sluha često se zanemaruje, no brojna naizgled bezopasna ponašanja mogu rezultirati značajnom i trajnom štetom, s negativnim posljedicama koje se često pokažu tek nakon duljeg razdoblja. Srećom, postoje načini da zaštitite svoje uši dok budete stariji. Otorinolaringolozi, koji su stručnjaci u ovom području, preporučuju prakse kojih se možda osobno ne pridržavaju, ali su korisne za očuvanje optimalnog sluha. Zaštita sluha: Ne zaboravite spakirati svoje čepiće za uši prije nego što krenete.

  • Dr. Maura Cosetti s Instituta za uho u New Yorku naglašava važnost korištenja čepića za uši, jer se u situacijama poput koncerata ili sportskih događaja mogu pojaviti glasni i potencijalno štetni zvukovi. Budući da je gubitak sluha izazvan bukom trajan i ne može se popraviti, to naglašava kritičnu potrebu za preventivnim mjerama za očuvanje zdravlja vašeg sluha. Dr. Bradley B. Block savjetuje da osobe koje pate od nazalne kongestije tijekom leta trebaju razmotriti korištenje dekongestiva ili specijaliziranih čepića za uši.

Osim toga, problemi s izjednačavanjem tlaka tijekom slijetanja mogu uzrokovati bolove u uhu, što može dovesti do nakupljanja tekućine u uhu ili čak do puknuća bubnjića. Također preporučuje čepiće za uši s filtrima koji pomažu u upravljanju promjenama tlaka tijekom leta. Glasni zvukovi mogu uzrokovati oštećenje sluha, zbog čega je od presudne važnosti odmah riješiti sve probleme vezane uz sluh. Dr. Sreekant Cherukuri naglašava da se promjene u sluhu ne smiju zanemariti jer postupni gubitak sluha može ukazivati ​​na ozbiljne zdravstvene probleme.

Ako se ne liječi, gubitak sluha može rezultirati brojnim mogućim komplikacijama, uključujući povećani rizik od tjeskobe, depresije, društvene izolacije, pa čak i padova. Studije pokazuju da osobe koje pate od gubitka sluha imaju 61% veću vjerojatnost razvoja demencije, dok korištenje slušnih pomagala može smanjiti šanse za demenciju za 32%. Dr. Bradley B. Block ne savjetuje korištenje štapića za čišćenje ušiju, ističući da tijelo prirodno proizvodi i uklanja ušni vosak, koji služi kao zaštitna barijera protiv vode i infekcija.

Uklanjanje voska može dovesti do problema poput bolnih infekcija (otitis externa), suhoće, svrbeža i mogućeg oštećenja bubnjića. Umjesto da pokušavate sami očistiti uši, savjetuje se da se posavjetujete sa svojim liječnikom ako naiđete na prekomjerno nakupljanje voska ili gubitak sluha. Ako se suočavate s prekomjernom ušnom voskom ili poteškoćama sa sluhom, važno je potražiti liječničku pomoć. Osim toga, budite oprezni oko glasne glazbe. Dr. Robert Sataloff upozorava da produljeno slušanje glasne glazbe putem slušalica može oštetiti vaš sluh. Iako mnogi suvremeni uređaji dolaze s limitatorima glasnoće, postoji opasnost ako je razina zvuka dovoljno visoka da je ljudi u blizini mogu čuti.

On preporučuje korištenje slušalica za poništavanje buke kako bi se smanjila potreba za visokom glasnoćom i obeshrabrio reprodukciju glazbe na maksimalnim razinama. Osim toga, savjetuje da se klonite štetnih lijekova. Dr. Sataloff savjetuje da se klonite ototoksičnih lijekova, jer oni mogu oštetiti sluh, uključujući specifične antibiotike i lijekove za kemoterapiju. Takvi lijekovi mogu dovesti do nepovratnog gubitka sluha. Važno je posavjetovati se s liječnikom prije početka bilo kakvog liječenja kako bi se procijenilo je li lijek toksičan i, ako jest, da se raspitate o sigurnijim opcijama koje neće negativno utjecati na vaš sluh.

Preporučujemo