Kada su visoke temperature i velike vrućine kakve upravo imamo sada potrebno je strogo voditi računa o našoj ishrani i da ne konzumiramo masnu i tešku hranu jer možemo ugroziti zdravlje.
Ljeti birajte hranu koja se lako probavlja, ima niski sadržaj kalorija i svježa je. Ograničite količinu soli, šećera, masti i alkohola jer sve te komponente negativno utječu na rad srca, povisuju krvni tlak i mogu povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti, osobito kod kroničnih bolesnika i starijih osoba. Tijekom ljeta visoke temperature mogu nepovoljno utjecati na srce i krvne žile, a posebno se to odnosi na osobe koje su već imale problema s tlakom ili kardiovaskularnim sustavom.
- Zato je važno obratiti pozornost na prehranu – neke namirnice mogu pospješiti zadržavanje tekućine, povećati krvni tlak i povećati rizik od srčanog udara. Ovo su namirnice koje biste trebali izbjegavati ili konzumirati u malim količinama tijekom ljeta: sol (natrij) pohranjuje tekućine u tijelu i povećava krvni tlak. Tijekom ljeta rizik je veći jer tijelo već iscrpljuje elektrolite znojenjem, a dodatno opterećenje srca može dovesti do problema. Izbjegavati: Suhomesnati proizvodi (kobasice, pršut, slanina) Slani sirevi (feta, sir, trapist) Juha i instant hrana čips, perece i slične slastice
žHrana bogata masnoćom koja se već nalazi u zraku povećava razinu lošeg kolesterola (LDL) i uzrokuje začepljenje krvnih žila, a ova kombinacija može dovesti do ozbiljnih srčanih problema. Izbjegavati: Juha od krumpira, peradi i svinjskog pečenja Fast food (hamburgeri, burek i pizze sa dodatnim sirom) Hrana koja se prži u dubokom ulju Razrijeđeni slatkiši i šećeri Tijekom ljeta tijelo zahtijeva osvjetljenje i osvježavajuću hranu, no slatkiši povećavaju tlak i razinu šećera u tijelu, što može dovesti do brzog porasta krvnog tlaka i šećera.
Izbjegavati: Torte s kremom, torte i krafne. Gazirana pića i energetske tablete Sladoledi koji su preslatki i imaju dodatne sastojke. Foto: YouTube/ domaća jela Crveno meso se sporo razgrađuje i sadrži mnogo masnoće koja je već u tlu. Tijekom ljeta tijelo teže održava temperaturu pod kontrolom, ovakva hrana dodatno će iscrpiti organizam. Smanjite unos: Svinjetina, janjetina i govedina (posebno dijelovi koji su prženi ili masni) Alkohol Mnogi ljudi traže alkohol kao međuobrok tijekom ljetne večeri, no on zapravo dehidrira tijelo, širi krvne žile i može dovesti do oscilacija tlaka.
Brinuti o: Pivo, vino i kokteli posebno su popularni tijekom ljeta ili nedostatka vode, osobito na suncu. Umjesto toga odaberite: Sezonsko voće (lubenica, dinja, breskva) Povrće (krastavac, rajčica, paprika) Ukupno žitarice, mljevene žitarice. Adekvatna konzumacija vode i drugih prirodnih sokova koji nisu aromatizirani šećerom.
Bonus tekst:
Smokve, plod stabla smokve, tradicionalno se smatraju simbolom plodnosti i obilja, zbog svoje povezanosti s drevnim kulturama. Njihov poseban okus, nutritivna vrijednost i kulturološka važnost čine ih ne samo važnim sastavnim dijelovima prehrane, već i predmetom brojnih priča i legendi. U ovom eseju raspravljat će se o povijesnoj pozadini, nutritivnoj vrijednosti i kulturnom značaju smokava, bit će naglašena njihova važnost za ljude kroz različita razdoblja.
Povijest i podrijetlo smokava seže u Aziju, točnije na Bliski istok i jugozapadnu Aziju. Dokumentirano je da je ovo voće postojalo u ranim civilizacijama Egipta, Grčke i Rima, a bilo je prisutno i u Sjedinjenim Državama. Rimljani su smokve smatrali afrodizijakom, no u Egiptu su se koristile u medicinske svrhe. Naime, smokve se spominju u Bibliji, au religijskim i filozofskim tradicijama predstavljaju život, znanje i duhovno prosvjetljenje. Na primjer, budistička literatura pokazuje da je Buddha postigao prosvjetljenje dok je ležao ispod smokve.
Nutritivni sastav smokve je vrlo blagotvoran, sadrži mnogo vlakana, vitamina i minerala. Njihov sladak okus pripisuje se velikoj količini prirodnih šećera, a osim toga osiguravaju značajnu količinu kalija, neophodnog za zdravlje kardiovaskularnog i krvožilnog sustava. Osim toga, smokve su značajan izvor vitamina K koji je ključan za zdravlje kostiju, kao i značajan izvor vitamina B6 koji je važan za kognitivnu funkciju i podršku imunološkom sustavu. Jedna jedinstvena osobina smokava je njihov visok sadržaj vlakana. Konzumacija samo pet smokava srednje veličine može osigurati otprilike 20% dnevne preporučene količine vlakana, što će pomoći u poboljšanju probave i smanjenju razine kolesterola.