Naš imunitet je jako važan jer što je on jači manje su šanse da obolimo. Da bismo imali dobar imunitete potrebno je u ishranu uvrstiti namirnice koje su bogate mineralima i vitaminima.
Prevalencija virusnih infekcija i oslabljen imunitet nametnuli su se kao značajan zdravstveni problem, posebice u vrijeme kada su sezonske viroze, poput gripe, na vrhuncu. Ove godine, kao i prethodnih godina, jačanje imunološkog sustava ključni je izazov za mnoge pojedince. Dr. Mirsad Đugum, istaknuti internista, kardiolog i akupunkturolog, gostovao je na N1 televiziji, gdje je ukazao na težinu trenutnih okolnosti i upozorio na sve veći broj osoba s narušenim imunitetom.
Ovaj trend dovodi do sve češćih infekcija, kroničnog umora i produljenih razdoblja oporavka nakon bolesti. Što uzrokuje pad imuniteta? Doktorica Đugum pojašnjava kako je u suvremeno doba znatno povećana prevalencija virusnih infekcija, što otežava očuvanje zdravlja. Trenutačno se suočavamo s mnoštvom različitih virusa i bakterijskih infekcija, što dodatno slabi imunološki sustav, naglašava liječnica.
Priljev pacijenata koji pokazuju slične simptome u zdravstvene ustanove jasno ukazuje na to da je imunološki sustav mnogih pojedinaca duboko ugrožen. Pojedinci s kompromitiranim imunološkim sustavom često doživljavaju uporan umor, osjećaj iscrpljenosti i smanjene razine energije, zbog čega su njihova tijela sve osjetljivija na infekcije. Primarni čimbenici koji pridonose ovom stanju uključuju: Nezdravi stilovi života, kao što su loša prehrana, nedovoljno sna i nedostatak tjelesne aktivnosti, značajno pridonose pogoršanju zdravlja.
Kronični stres ističe se kao jedan od najtežih protivnika dobrobiti, iscrpljuje tijelo i čini ga sve podložnijim raznim bolestima. Ponavljajuće infekcije zahtijevaju od tijela da troši dodatne resurse u borbi protiv virusa ili bakterija, što u konačnici s vremenom ugrožava imunološki sustav. Kojim se metodama može ojačati imunitet? Dr. Đugum preporučuje niz jednostavnih, ali učinkovitih mjera za jačanje imunološkog sustava i zaštitu organizma od virusa:
- Izbjegavajte rafinirane šećere. Pretjerana konzumacija šećera negativno utječe na imunološki sustav, smanjujući njegovu sposobnost da se bori protiv infekcija. Preporučljivo je održavati uravnoteženu prehranu koja uključuje puno voća, povrća, cjelovitih žitarica i proteina.
🔹 Upravljajte stresom Stres je primarni faktor koji pridonosi smanjenju imunološke funkcije. Doktorica Đugum upozorava da “napetost i stalna briga iscrpljuju tijelo, čineći ga podložnijim bolestima”. Korištenje tehnika opuštanja, meditacije i dubokog disanja može uvelike ublažiti štetne učinke povezane sa stresom.
Bavite se redovitom tjelesnom aktivnošću. Dosljedno vježbanje poboljšava cirkulaciju, povećava potrošnju kisika i jača imunološki sustav. Čak i umjerena aktivnost, poput brzog hodanja, može imati blagotvoran učinak na cjelokupno zdravlje.
🔹 Dajte prednost kvalitetnom snu. Nedovoljno sna značajno ugrožava imunološki sustav. Preporučljivo je svake noći osigurati 7-8 sati regenerativnog sna kako bi se olakšala regeneracija organizma i poboljšala njegova otpornost na viruse.
🔹 Dajte prioritet svom mentalnom blagostanju. Okolina u kojoj živimo značajno utječe na naš imunološki sustav. Dr. Đugum preporuča druženje s pozitivnim osobama i minimaliziranje izloženosti negativnim emocijama koje mogu crpiti mentalnu i fizičku energiju. U vrijeme porasta virusnih infekcija jačanje imuniteta je prioritet.
Dr. Mirsad Đugum naglašava da se očuvanje zdravlja oslanja na nekoliko ključnih faktora: nutritivnu ishranu, redovitu tjelesnu aktivnost, učinkovito upravljanje stresom i adekvatan kvalitet sna. Primjenom ovih preporuka pojedinci mogu značajno ojačati obrambenu sposobnost organizma i smanjiti vjerojatnost infekcija. Njegovanje vašeg imunološkog sustava je ključno jer snažan imunološki odgovor značajno doprinosi zdravijem i ispunjenijem životu.