Meteorologija je nauka koja pomaže da predvidimo kakvo će vrijeme biti a posljednjih par godina je mladi Nedim Sladić postao jako popularan i na društvenim mrežama gdje daje detaljne vremenske prognoze.

Nakon izdavanja crvenog meteoalarma u cijeloj Bosni i Hercegovini, poznati meteorolog Nedim Sladić još jednom se oglasio na društvenim mrežama. Federalni hidrometeorološki zavod predviđa da bi temperature mogle doseći i do 42 stupnja. Sladić je primijetio da je dežurstvo na sarajevskoj magistrali prilično vidljivo. Zrak djeluje pritiskajuće, temperature se brzo povećavaju, a osvježavajuća svježina izostaje i noću i ujutro, zbog čega je teško postići miran san.

  • Ekstremna vrućina neprestano iscrpljuje svačiju energiju. Bitno je da svi budu oprezni jer se očekuje da će se ovaj niz visokih temperatura nastaviti najmanje do 20. srpnja. Na temelju svoje izjave predviđa da će se nakon 20. srpnja temperature u Bosni spustiti na otprilike 28 do 30 stupnjeva, što bi ostalo prilično blago.

Osim toga, nema naznaka značajnijeg pada temperature u bliskoj budućnosti. Sladić je izrazio nesigurnost da će kolovoz pokazivati ​​velike varijacije u odnosu na srpanj, jer brzi pregled najnovijih podataka Europskog centra za srednjoročnu prognozu vremena (ECMWF) ne daje puno nade.

Rođen u Sarajevu 1997. godine, Nedim jeotkrio  da nedostatak meteoroloških programa u njegovoj zemlji navodi da se posveti softverskom inženjerstvu na Međunarodnom sveučilištu u Sarajevu. Godine 2019. diplomirao je na temi “Statistical and Data Analysis in R”, posebno analizirajući klimatske promjene u sarajevskoj regiji.

Za sveukupni doprinos sveučilištu počašćen je titulom “IUS-ovog veleposlanika”. Njegova istinska strast prema meteorologiji tjera ga prema znanstvenom istraživanju i istraživanju empirijskih podataka.U suradnji s raznim stručnjacima i sveučilišnim profesorima iz regije razvio je i objavio numerički model NOTHAS za detekciju olujnog sustava u Springer bazi podataka, u sklopu časopisa Korejskog meteorološkog društva.

Uz to, koautor je još dvaju znanstveno-istraživačkih radova, što mu je otvorilo put za nastavak magistarskog studija na vrhunskom sveučilištu za meteorologiju i klimatologiju u Ujedinjenom Kraljevstvu. Također aktivno surađuje s kolegama iz Državnog hidrometeorološkog zavoda Republike Hrvatske na nekoliko projekata.

DODATNI ČLANAK:

Kada naiđete na zeleni krug oko žumanjka jajeta, odlučite li ga obično pojesti ili baciti? Osim toga, što dovodi do ove čudne promjene boje? Vjerojatno ste barem jednom primijetili ovu pojavu tijekom kuhanja. Zelenkasta ili zelenkasto-siva nijansa jasan je znak željeznog sulfida, kemijskog spoja koji nastaje interakcijom žumanjka i bjelanjka. Ova reakcija se odvija kada se željezo iz žumanjka spoji s vodikovim sulfidom prisutnim u bjelanjku kao rezultat prekuhavanja.

Unatoč tome, Huffington Post navodi da je i dalje sigurno jesti jaje kuhano na ovaj način. Prema extension.umn.edu, visoka razina željeza u vodi za kuhanje može dovesti do pojave zelenog prstena, iako je važno naglasiti da to ne predstavlja nikakvu opasnost po zdravlje. Predugo kuhanje jaja može naštetiti i probavljivosti i kvaliteti njegovih proteina. Da biste pripremili meko kuhano jaje, uronite ga u vodu koja je vruća, ali ne kuha, ostavite ga da kuha otprilike četiri i pol minute nakon što voda zavrije.

Nakon što ih skinete s vatre, ostavite jaja da odstoje jednu minutu. Ključno je osigurati da se jaja ne kuhaju izravno iz hladnjaka; umjesto toga, ostavite ih da dosegnu sobnu temperaturu prije kuhanja. Nasuprot tome, tvrdo kuhana jaja kuhajte ih ukupno osam minuta nakon što voda proključa. Nakon toga, preporučljivo je staviti jaja u hladnu vodu, jer to pomaže lakšem guljenju ljuske.

Preporučujemo