Mnogima su orhideje omiljeno cvijeće a njihova delikatna ljepota domaćicama oduzima dah. Mnoge ih uzgajaju u svojim domovima a desi se da uvenu jer se o njima ne brinu na odgovarajući način.

Dok orhideja posjeduje neospornu ljepotu, ona je također nevjerojatno nježan cvijet. Kako bi se osigurao njegov optimalan rast i zdravlje, preporuča se smjestiti ga na dobro osvijetljeno mjesto koje izbjegava izravno izlaganje sunčevoj svjetlosti i propuhu. Održavanje temperature od približno 20 stupnjeva Celzijusa također je ključno za njegovu dobrobit.

Za pravilnu njegu orhideje važno ju je zalijevati odstajalom vodom i to tek kada se tlo potpuno osuši. Preporučljivo je uključiti gnojivo u rutinu zalijevanja svaki drugi ili treći put. Prilikom zalijevanja biljke dobro namočite listove s obje strane jer ćete ih tako učinkovito očistiti od nakupljene prašine. Ako ste biljku odlučili orezati nakon što završi cvatnju, preporučljivo ju je podrezati do trećeg izdanka jer će tu izniknuti svježa grana potencijalno okićena bujnim pupoljcima.

Želja da naše orhideje cvjetaju tijekom cijele godine zajednička je težnja, no samo je nekolicina pojedinaca u stanju ostvariti taj pothvat. Praktičan trik koji navodno funkcionira nedavno je podijelio korisnik YouTubea sa značajnim brojem sljedbenika od 1,4 milijuna.

Jedna lukovica češnjaka s brojnim režnjevima čvrsto zbijenim zajedno. Staklenka zapremine jedne litre. Volumen vode koji odgovara jednoj litri. Za početak sitno nasjeckajte češnjak i prebacite ga u staklenku. Nastavite tako da potpuno potopite češnjak u vodu i čvrsto zatvorite staklenku. Pustite smjesu da stoji nesmetano na slabo osvijetljenom mjestu cijeli dan.

  • Nakon toga procijedite tekućinu i njome nanesite orhideju na uobičajen način. Prilikom odabira orhideja prvo treba uzeti u obzir vrstu. Phalaenopsis je jedna od najomiljenijih opcija. Orhideje Cattleyas, Cymbidiums i Paphiopedilums nešto su lakše upravljive u smislu uzgoja. Odgovarajuća rahlost tla i učinkovita drenaža ključni su za dobrobit orhideja. Za optimalan rast preporuča se orhideja smjestiti u posudu od terakote. Za njegov razvoj ključna je odgovarajuća rasvjeta.

Dok orhideje uspijevaju na jakom svjetlu, izravnu sunčevu svjetlost treba izbjegavati. Postavljanje biljke blizu prozora okrenutog prema istoku ujutro osigurava idealne uvjete osvjetljenja. Pravilna cirkulacija zraka neophodna je za dobrobit orhideje. Preporučljivo je malo zalijevati biljku prije nego što tlo dosegne točku suhoće, obično jednom tjedno. Ključno je pronaći pravu ravnotežu – previše vode može biti štetno, ali premalo može biti jednako štetno.

Prilikom zalijevanja orhideja preporuča se koristiti vodu sobne temperature. Pobrinite se da biljka dobije dovoljno vode, a istovremeno dopustite da višak vode iscuri. Ako atmosferski uvjeti nemaju dovoljno vlage, opskrbite biljku dovoljnom količinom vlage. Upotrijebite bočicu s raspršivačem napunjenu vodom za zamagljivanje lišća i cvijeća ujutro, dopuštajući im da se osuše tijekom dana.

U slučaju da orhideja dulje vrijeme ne cvate, preporučljivo ju je povremeno zalijevati blagim zelenim čajem, pazeći da ne pretjerate. Promjene u okolišu mogu uvelike utjecati na osjetljivu prirodu orhideja. U ovom konkretnom scenariju, problem vjerojatno proizlazi iz uvjeta osvjetljenja. Kada su izložena prekomjernoj svjetlosti, tkiva orhideja prolaze kroz žutu transformaciju.

Nasuprot tome, nedovoljno svjetla rezultira stvaranjem tamnih mrlja. Za optimalan rast, preporuča se postupno povećavati količinu svjetla koju orhideja dobiva, pazeći da je postavite blizu istočnih ili zapadnih prozora koji nemaju izravnu sunčevu svjetlost. Pupoljci se suše bez ikakvih znakova štetočina ili bolesti, ostavljajući čovjeka da se zapita zašto je to tako.

Ekološki problem često pogađa orhideje, služeći kao pouzdani mjerač njihove okoline. Ovo se stanje manifestira kao sušenje i odumiranje pupova. Obično nastaje zbog nedovoljno vlažnog ili dobro osvijetljenog okruženja, iako nepravilno zalijevanje također može biti faktor koji doprinosi.

Kako biste održali optimalnu njegu orhideja, preporuča se zalijevati ih otprilike jednom tjedno, a pritom osigurati da tlo ima priliku da se temeljito osuši između dva zalijevanja. Osim toga, korisna praksa je smanjiti temperaturu vašeg unutarnjeg okoliša za otprilike 10 stupnjeva tijekom noćnih sati, jer to može pružiti povoljne uvjete za njihov rast.

Preporučujemo