U posljednje vrijeme sve više ljudi pazi na svoju ishranu da bi se osjećali i izgledali bolje. Međutim malo ko je svjestan da hrana koju jedemo utiče i na naš mozak i njegovu pravilnu funkciju.

Jeste li bili svjesni da konzumiranje nezdravog doručka ili potpuno zanemarivanje doručka može imati štetne učinke na vaš mozak? Obavljanje više zadataka, kao što je telefoniranje tijekom vožnje, pušenje, pijenje i izlaganje stalnom stresu, također može imati štetne učinke na dobrobit osobe. Kako bismo održali zdrav mozak, važno je konzumirati hranjivu hranu s malo masnoće.

Srećom, nema potrebe da u potpunosti izbacite slatkiše, što je odlična vijest. Prema Alexandruu Vladu Ciurei, iskusnom neurokirurgu s više od pet desetljeća iskustva, mozak voli čokoladu, treba mu vodu, ali što je najvažnije, voli se smiješiti. S izvanrednom karijerom koja se proteže od profesora i cijenjenog liječnika do ravnatelja hitne bolnice i vještog neurokirurga, ovaj je pojedinac uspješno završio nevjerojatan broj od gotovo 23 000 zamršenih operacija mozga!

Najmlađa osoba koju je liječio bila je stara samo 48 sati. S jedinstvenim razumijevanjem koje nadmašuje sva druga, on prepoznaje da su naše vlastite štetne navike temeljni uzrok bolesti mozga. Vaš mozak dugoročno možda neće cijeniti dnevno pretjerano vrijeme ispred tableta, telefona ili TV-a. U današnjem društvu prevladavajući način komunikacije su prvenstveno društvene mreže, što je teška pogreška koju ne treba zanemariti. Naše postojanje je inherentno dizajnirano za zajednički život, a ne za samotnu izolaciju.

Postizanje zdravog mozga jednostavan je i dostižan cilj koji je nadohvat ruke svima. Kako biste dobro započeli dan, jednostavno se probudite ranije nego inače, otvorite prozor, duboko udahnite, odradite nekoliko brzih i jednostavnih vježbi i hidrirajte se s dvije čaše vode sobne temperature. Da biste dobro započeli dan, korisno je ustati što ranije, dajući priliku otvoriti prozore i udahnuti okrepljujuću svježinu zraka.

  • Ne zaboravite uključiti dvije čaše vode u svoju rutinu, jer prva čaša pokreće probavni proces, dok druga čaša revitalizira cijelo tijelo. Prema riječima neurokirurga, jednostavnim rječnikom rečeno, pomaže nam da se probudimo iz sna. Dok spava, mozak ostaje aktivan i marljivo funkcionira kako bi pružio potporu unutarnjim organima tijela. Osim toga, ispunjava razne druge značajne uloge. Ako pojedinac zatekne da tone u san sa zbunjujućim pitanjem koje mu se mota po glavi, bez ikakvog rješenja, probudit će se sljedećeg jutra s odgovorom pri ruci.

Nakon buđenja, mozak stvara korelaciju između misli, procjena i sjećanja, što u konačnici dovodi do rješenja sljedećeg dana. Prema profesoru Ciurei, pokušaji borbe protiv besanih noći su uzaludni, ali dobro naspavanje je rješenje. Štetan utjecaj pušenja na mozak jednak je njegovom štetnom djelovanju na srce. Odvojite vrijeme za uživanje u doručku na miran način. Izbjegavajte žuriti s doručkom ili ga konzumirati dok ste u pokretu. Profesor ističe važnost doručka u mirnom okruženju, uživajući u svakom zalogaju bez ikakvih smetnji ili prekida.

Stvaranjem spokojne atmosfere dopuštate svom mozgu da u potpunosti uživa u iskustvu. Kako bi vaše tijelo optimalno funkcioniralo tijekom dana, potrebna mu je energija i esencijalne hranjive tvari ujutro. Ovaj aspekt je vrlo značajan i ne treba ga zanemariti. Mozak ne voli mast i meso. Prema riječima neurokirurga, preporučljivo je ne raditi kompromise s kvalitetom mesa ako ga već konzumirate. Prema liječniku, iako mozak ne treba meso, može imati koristi od malih količina kao sredstva za podršku tijelu. Odlučiti se za niskokalorično meso, poput puretine i ribe, najpovoljniji je izbor za promicanje cjelokupnog zdravlja. Važno je napomenuti da mozak ne voli ni masnoću ni sol.

Međutim, malo je vjerojatno da će povremeno uživanje u tim tvarima, primjerice nakon praznika, uzrokovati štetu. Uz to, dosljedno svakodnevno konzumiranje masti može imati štetne učinke na mozak i druge vitalne organe. Kako bi bilo da se prepustite slasnim poslasticama? Ako je neka namirnica bogata šećerom, možda se ne smatra zdravom jer ne spadaju sve u ovu kategoriju. Prema riječima neurokirurga, mozak jako preferira tamnu, prirodnu čokoladu, vrući, prirodni kakao ili visokokvalitetni med.

Dobro zaokružena večera važna je za održavanje zdrave prehrane. U večernjim satima još je veći izazov u potpunosti utažiti glad, jer maksimalno napuniti želudac kapacitet jednostavno nije moguć. Ovladajte umijećem da znate kada prestati s konzumiranjem dok ne postignete točku sitosti. Poželjno je prvenstveno piti običnu vodu, povremeno uživati ​​u voćnim sokovima i suzdržati se od konzumacije gaziranih pića. Mozak doživljava najveću razinu aktivnosti tijekom dva različita vremenska razdoblja: od 10:00 do 12:00 i od 16:00 do 18:00. U slučaju da se umori, imate mogućnost ponuditi ga kavom (iako se savjetuje da je pije u laganom ritmu).

Prema riječima liječnika, osmijeh se smatra najboljim pratiocem mozga, dostupnim svima. Stoga je od velike važnosti na vrijeme pobjeći od tuge i monotonije i umjesto toga prigrliti radost koja se nalazi u malim životnim zadovoljstvima. Manifestacija zaborava nije ograničena samo na starost; može se javiti i u relativno mladoj dobi. Za prevenciju Alzheimerove bolesti važno je vježbati pamćenje. Uključivanje u mentalne vježbe, poticanje komunikacije i održavanje otvorenog uma ključni su aspekti kojima treba dati prioritet.

Uključite se u šetnju, istraživanje novih mjesta, stjecanje znanja i uživajte u filmovima i TV emisijama koje ne samo da će zaokupiti vaš interes, već vam također nude vrijedne uvide, izbjegavajući puke aktivnosti koje gube vrijeme. Bavite se rješavanjem križaljki i raznim igrama za mozganje. Mozak ima velike koristi i od redovite tjelesne aktivnosti. Postojanje je uvjetovano kretanjem. Tri su ključna elementa koja igraju značajnu ulogu: verbalna komunikacija, pisano izražavanje i fizička pokretljivost.

Preporučujemo