Naše zdravlje je jako dragocjeno a mnogi od nas ga ne čuvaju i ne odnose se prema svom organizmu kako bi trebalo. Većina ljudi se hrani nepravilnom uzima neke štetne supstance i malo se krećemo.
Jeste li znali da konzumiranje nezdravog doručka ili njegovo potpuno preskakanje može negativno utjecati na vaš mozak? Bavljenje višezadaćnim aktivnostima poput telefoniranja tijekom vožnje, pušenja, pijenja i stalnog stresa također može štetno utjecati na zdravlje osobe. Kako biste podržali zdrav mozak, bitno je jesti hranjivu hranu s niskim udjelom masti. Srećom, nema zahtjeva da se slatkiši potpuno izbace iz prehrane, što je divna vijest.
- Kako kaže Alexandru Vlado Ciurea, iskusni neurokirurg s više od pedeset godina iskustva, mozak ima afinitet prema čokoladi, potrebna mu je voda, ali što je najvažnije, živi od sreće. Ovaj pojedinac imao je impresivnu karijeru, u rasponu od profesora i cijenjenog liječnika do ravnatelja hitne bolnice i iskusnog neurokirurga, nakon što je izveo nevjerojatno ukupno gotovo 23 000 složenih operacija mozga! Najmlađi pacijent kojemu je pristupio bio je star samo 48 sati. Posjeduje izniman uvid koji ga izdvaja od drugih, razumijevajući da su štetne navike kojima se bavimo glavni uzročnici bolesti mozga.
S vremenom, prekomjerno svakodnevno izlaganje ekranima, bilo da se radi o tabletima, telefonima ili televizorima, može uzeti danak vašem mozgu. U suvremenom društvu snažno oslanjanje na društvene mreže za komunikaciju značajna je pogreška koja zaslužuje pozornost. Naši životi temeljno su namijenjeni zajedničkoj interakciji, a ne zatvaranju u samicu. Postizanje cilja zdravog mozga jednostavno je i dostupno svima. Kako biste svoj dan započeli pozitivno, pokušajte se probuditi ranije nego inače.
Otvorite prozor, duboko udahnite, izvedite nekoliko jednostavnih vježbi i popijte dvije čaše vode sobne temperature. Rano ustajanje može postaviti dobar ton za dan, omogućujući vam da uživate u osvježavajućem zraku otvaranjem prozora i dubokim udisanjem. Ne zaboravite unijeti dvije čaše vode u svoju dnevnu rutinu, jer prva čaša pokreće probavu, a druga čaša pomlađuje cijelo tijelo. Neurokirurzi objašnjavaju da, u osnovi, ova praksa pomaže u buđenju iz sna. Tijekom sna, mozak ostaje angažiran, neumorno podupirući unutarnje organe tijela, dok također obavlja nekoliko drugih ključnih funkcija.
Ako netko zaspi sa zagonetnim pitanjem koje mu se mota po glavi, mogao bi shvatiti da se sljedećeg jutra probudi s odgovorom koji mu je odmah dostupan. Nakon buđenja, mozak uspostavlja veze između misli, procjena i sjećanja, utirući put rješenjima sljedećeg dana. Profesor Ciurea sugerira da su napori u borbi protiv nesanice uzaludni, a da je lijek u kvalitetnom snu. Štetan utjecaj pušenja na mozak odražava njegove negativne učinke na srce. Neophodno je uživati u doručku u mirnom okruženju. Ne preporučuje se žuriti s doručkom ili jesti ga u žurbi.
Profesor ističe važnost uživanja u doručku u mirnoj atmosferi, uživajući u svakom zalogaju bez ometanja ili ometanja. Stvaranje mirnog okruženja omogućuje vašem mozgu da u potpunosti cijeni iskustvo. Kako bi vaše tijelo radilo najbolje tijekom dana, potrebna mu je energija i vitalne hranjive tvari ujutro; ovo je ključni aspekt koji se ne smije zanemariti. Mozak je sklon odbacivanju masti i mesa. Neurokirurg savjetuje da meso bude kvalitetno ako je ono dio vaše prehrane. Iako mozak ne treba meso, male količine mogu pružiti potporu tijelu, smatra liječnik.
Odabir niskokaloričnih opcija poput puretine i ribe najpovoljniji je za poboljšanje cjelokupnog zdravlja. Osim toga, važno je zapamtiti da mozak ne voli ni masnoću ni sol. Povremeno uživanje u tim tvarima, kao nakon blagdanskih slavlja, vjerojatno nije štetno. S druge strane, redoviti dnevni unos masti može negativno utjecati na mozak i druge bitne organe. Što kažete na počastiti se ukusnim zalogajima? Hrana s visokim udjelom šećera možda se ne smatra zdravom jer ne odgovara sve ovom opisu.
Neurokirurzi pokazuju da mozak ima snažnu sklonost tamnoj, prirodnoj čokoladi, vrućem, prirodnom kakau ili visokokvalitetnom medu. Održavanje zdrave prehrane ovisi o dobro uravnoteženoj večeri. Navečer, potpuno utaživanje gladi može biti veći izazov, jer nije moguće napuniti želudac do kraja. Naučite prepoznati kada prestati jesti i postići osjećaj sitosti. Najbolje je uglavnom piti običnu vodu, povremeno uživati u voćnim sokovima i izbjegavati gazirana pića. Mozak je najaktivniji u dva određena vremenska okvira: od 10:00 do 12:00 i od 16:00 do 18:00 sati.
Ako nastupi umor, razmislite o ponudi kave, no preporuča se da se pije polako. Liječnici sugeriraju da je osmijeh najbolji pratilac mozga i da je dostupan svima. Stoga je ključno odmah se osloboditi tuge i monotonije i prihvatiti radost prisutnu u jednostavnim životnim zadovoljstvima. Zaboravljivost se može manifestirati ne samo kod starijih osoba, već i kod onih koji su mlađi. Kako bismo spriječili Alzheimerovu bolest, ključno je održavati pamćenje aktivnim. Davanje prioriteta mentalnim vježbama, poticanje komunikacije i održavanje otvorenog uma ključne su komponente na koje se treba usredotočiti.