Danas vam donosimo jednu istinitu priču koja potvrđuje da još uvijek postoje ljudi koji imaju dobro srce i koji bi učinili sve da pomognu nekome pa čak i ako tu drugu osobu i ne poznaju.
U suvremenom dobu postalo je uobičajeno pokazivati rastuću sebičnost i smanjeni osjećaj empatije prema poteškoćama s kojima se drugi susreću. Ipak, postoje pojedinci koji su spremni pružiti pomoć, često uz značajan osobni rizik, a danas predstavljamo vrijednu ilustraciju takvog altruizma. Da bi nekome u potrebi pružio organ koji može spasiti život, pojedinac mora posjedovati izvanredne osobine i suosjećajnu prirodu. Pastor Tim Jones savršeno oslikava te kvalitete, jer je nesebično pristao donirati svoj organ. Bez njegova znanja, ova će altruistična odluka na kraju rezultirati očuvanjem vlastitog života. Zaronite u izvanrednu priču koja podupire njegov nesebičan izbor.
- Krajem listopada 2014. Don Herbert, isprva neodlučan, otpratio je svoju suprugu Belindu na rasprodaju u crkvenom dvorištu bez ikakve namjere da kupi. Ipak, njegova strast prema zborskoj glazbi navela ga je da započne razgovor s pastorom Timom Jonesom o njihovom zajedničkom interesu za glazbu. Don je izrazio autentičnu znatiželju o Timovim propovijedima, a prije odlaska razmijenili su podatke za kontakt. Nakon Donove konzultacije s Timom, njegov je liječnik prenio potrebu za kateterizacijom srca i, još kritičnije, transplantacijom bubrega, s obzirom na mnoštvo zdravstvenih problema s kojima se susreo.
Standardno razdoblje čekanja na transplantaciju bubrega općenito se kreće od 3 do 5 godina, zbog čega je Belinda odmah tražila pomoć od svojih prijatelja na Facebooku. U dirljivoj poruci izrazila je duboku želju da njezin dragi partner uživa u dugom i smislenom životu, zamišljajući budućnost u kojoj bi mogli zajedno stariti. Unatoč njihovom nedavnom poznanstvu, Tim je odmah kontaktirao Belindu prije nego što se obratio bilo kome drugom. Nazvao ju je kako bi potvrdio svoju nepokolebljivu predanost pružanju podrške, nesvjestan nepredviđenih događaja koji su pred nama…
Tim je bio oduševljen otkrićem da se njegova krvna grupa izvanredno podudara, što je rijetkost koja se nalazi u samo jednom od svakih 20 000 slučajeva. Ovu značajnu vijest odmah je prenio Donu i Belindi, ohrabrujući ih da počnu s pripremama za predstojeću operaciju. Nažalost, 9. ožujka 2015. Timov život doživio je duboku promjenu kada je neočekivano primio poražavajuću vijest. Tijekom postupka provjere donacije organa, Timu je neočekivano dijagnosticirana aneurizma, stanje koje predstavlja značajnu prijetnju njegovom životu ako se ne liječi.
Ovom vitalnom otkriću, koje je moglo ostati nezapaženo, pridonijelo je temeljito testiranje koje je potrebno za doniranje organa. Tijekom kirurške operacije transplantacije, medicinski tim je učinkovito identificirao i uklonio Timovu aneurizmu, čime mu je sačuvan život. Nakon što je došao k svijesti, Tim je doživio duboki osjećaj zahvalnosti za brzu intervenciju koja mu je osigurala preživljavanje. Putevi oporavka obiju osoba napredovali su nakon operacija, dok i dalje postoji neizvjesnost u pogledu sposobnosti Donova tijela da učinkovito integrira presađeni bubreg.
Srećom, nije došlo do komplikacija. Tim i Don uspješno su se oporavili i trenutno se osjećaju izvanredno dobro. Spasonosno iskustvo koje su podijelili iskovalo je među njima trajnu vezu kojoj je suđeno da traje do kraja života. Transplantacija bubrega prepoznata je kao najučinkovitiji pristup u liječenju krajnjeg stadija kroničnog zatajenja bubrega. Glavni uzroci zatajenja bubrega obično se identificiraju kao visoki krvni tlak i dijabetes. Osim toga, druga medicinska stanja koja rezultiraju oštećenjem bubrega uključuju kronični glomerulonefritis, policističnu bolest bubrega i kronični pijelonefritis.
Za osobe kod kojih se bubrežna funkcija smanjila za 80%, preživljenje ovisi o hemodijalizi ili peritonealnoj dijalizi. Iako dijaliza služi kao osnovni tretman za brojne pacijente, ona također može dovesti do niza komplikacija. Jedan mogući ishod je oštećenje krvožilnog sustava, što može duboko utjecati na društvene interakcije pacijenta. Stoga je transplantacija bubrega najučinkovitiji oblik liječenja.
Pojedinci koji sudjeluju u ovom postupku doživljavaju značajno poboljšanje ukupne kvalitete života jer dobivaju potpuno funkcionalan bubreg. Ova transplantacija omogućuje pacijentima da prekinu dijalizu i prihvate konvencionalniji i poboljšani način života. Dodatno, ograničenja u prehrani koja su prije bila potrebna uvelike su ublažena, dopuštajući pacijentima slobodu da uživaju u širem spektru hrane.