Statistički najbolji teniser ikada u istoriji ovog sporta je Novak Đoković koji je oborio niz rekorda i teško će ga biti sustići bilo kome iz narednih generacija. Nole je jako vezan za svoje roditelje i uvijek ističe kako bez njih ne bi uspio.
Dijana Đoković, majka jednog od najboljih tenisera u povijesti, Novaka Đokovića, suočila se s mnogim izazovima tijekom svog života, ali je također doživjela i trenutke sreće i ljubavi. Rođena 1964. godine kao Dijana Žagar, odrasla je u obitelj koja je gajila strast prema sportu. Iako su teškoće bile prisutne u životu tijekom ratnih sukoba u bivšoj Jugoslaviji, Dijana je uspjela prevazići sve izazove i ostati oslonac svojoj obitelji, posebno svom sinu Novaku.
Njena svakodnevica bila je obilježena borbom, kako na ličnom planu, tako i kroz teške okolnosti vremena u kojem je živjela, ali je uvijek imala vjeru da ništa nije nemoguće ako se dovoljno vjeruje u to. Njena podrška Novaku bila je od neprocjenjive važnosti. Dok je Novak postao sve uspješniji u tenisu, Dijana je ostala njegov čvrst oslonac. Iako je javnost najčešće prepoznaje kao majku velikog sportaša, ona je mnogo više od toga.
Aktivno sudjeluje u humanitarnim projektima i društvenim inicijativama. Kao suosnivačica Fondacije “Novak Đoković”, zajedno sa svojim mužem Srđanom, posvećena je pomaganju deci u Srbiji u oblastima obrazovanja, sporta i zdravstva. Njena filantropska djelatnost služi kao inspiracija mnogima diljem svijeta. Srđan, njen muž, često naglašava koliko je Dijana bila hrabra i posvećena, posebno u teškim trenucima kada su se morali boriti u tuđim stanovima i suočavaju se s financijskim teškoćama.
Često je spominjao kako je Dijana, unatoč svemu, uspjela upravljati domaćinstvom, doji i brine o novorođenčadi, dok je istovremeno pružala podršku Novaku u njegovim ambicijama. Dijana je rođena u Beogradu, ali njeni korijeni potiču iz Hrvatske. Njezin otac, Zdenko Žagar, koji je rođen u Vinkovcima, preselio se u Beograd dok je bio mlad, gdje je upoznao Dijanininu majku, koja također ima porijeklo iz Hrvatske. Iako se tijekom godine razdvojio od Dijane zbog nesuglasica u porodičnim odnosima, Zdenko naglašava da je bio ponosan što je dio te porodice.
- Kada je reč o Dijaninom odrastanju i njenom religijskom identitetu, ona je priznala da nije odrasla u verničkom domu. Iako su njeni roditelji bili katolici, kao i mnogi drugi u to vrijeme, identificirali su se kao Jugosloveni bez dubokog religioznog angažmana. Dijana nije bila podučavana da vjeruje u Boga, niti su se u njenoj obitelji prakticirali religijski obredi. Ipak, kroz godine i preko svoje porodice, Dijana je razvila želju da se krsti, posebno nakon rođenja drugog sina Marka.
Tada je donela odluku da se krsti, a istovremeno je želela da to obezbedi i svoju decu. Cela obitelj krstila se zajedno u Žiči 1992. godine. Tijekom svog života, Dijana je doživjela brojne promjene i izazove, kako na ličnom nivou, tako i u odnosu sa svojom porodicom. Njen put nije bio jednostavan, ali je uvijek bila predana svojoj djeci, obitelji i vrijednostima koje su se formirale. Njena filozofija o životu je jasna: ništa nije neostvarivo, ako dovoljno vjeruješ.
DODATNI TEKST
Zanimljivo je kako pčele komuniciraju i koje sve sposobnosti posjeduju. Pčele posjeduju iznimno sofisticirane metode komunikacije, a najistaknutiji oblik je njihov “ples” koji služi za obavještavanje drugih pčela o lokaciji izvora hrane. Ovaj ples, poznat kao “ples mahanja”, omogućuje pčelama da točno prenesu informacije o smjeru i udaljenosti od cvijeta s kojeg su nakupile nektar.
Pčela koja izvodi ples pokreće svoje tijelo u obliku osmice, pri čemu brzina i kut pokreta daju informacije o udaljenosti i smjeru izvora hrane u odnosu na Sunce. Ova aktivnost je ključna za opstanak pčela, jer im omogućuje brzo i učinkovito lociranje resursa. Zanimljivo je da pčele također koriste specifične feromone, kemijske tvari, kako bi pojačale ili promijenile ponašanje drugih pčela, stvarajući tako složen i učinkovit sustav međusobne komunikacije unutar košnice.