Veliki broj domaćica bar kod nas na Balkanu uzgaja ukrasno bilje u svojim domovima i jako se trude oko njih. Te biljke prečišćavaju vazduh ali i uljepšavaju prostor. Danas govorimo o zamikolukasu i njegovom uzgoju.
Zamiokulkas je visoko cijenjen zbog svoje atraktivne estetike i minimalne potrebe za njegom. Kakvo je tlo najprikladnije za njegovu sadnju i koja gnojiva treba koristiti da bi se osigurao snažan i zdrav rast? Portal Deccoria daje smjernice o uvjetima koji su najpovoljniji za njegov rast. Koja je vrsta tla najprikladnija? Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) je biljka koja uspijeva u prirodnim planinskim savanama koje se nalaze u istočnoj i jugoistočnoj Africi.
- Teren je suh, sastoji se od pjeskovitog tla i nedostaje mu hranjivih tvari i adekvatne opskrbe vodom. Da bi izdržale u tako teškim uvjetima, te su se biljke morale razviti kako bi tolerirale dulje trajanje suše. Rizomi pomažu u ovom procesu, djelujući kao “rezervoar” za vodu i esencijalne hranjive tvari. U prisutnosti kiše ili tijekom kućnog navodnjavanja, zamiokulkas koristi svoje korijenje za upijanje vode, a zatim je skladišti u svom rizomu. Voda prikupljena na ovaj način može se sačuvati i iskoristiti tijekom sušne sezone ili u intervalima između navodnjavanja.
Kao rezultat toga, izdržat će čak i bez vode nekoliko tjedana. Posljedično, ovu biljku preferiraju pojedinci koji su ili zaboravni ili zaokupljeni i nemaju vremena za redovito zalijevanje. Ipak, sposobnost da uspijeva u sušnim uvjetima čini zamiokulku manje prilagodljivom vlažnom, gustom i ilovastom tlu. Ako tlo unutar lonca u kojem se nalazi biljka ostane stalno zasićeno i natopljeno vodom, rizomi će konačno početi truliti, izdanci će postati mekani, a lišće će požutjeti i nakon toga otpasti.
Kako bi se spriječio ovaj problem, preporučljivo je uzgajati ove biljke u tlu koje je propusno i pokazuje kiseli ili blago kiseli pH. Preporučljivo je kombinirati tlo za posude s tresetnom mahovinom, korom, pijeskom, perlitom ili supstratom za kaktuse za optimalne rezultate. Preporučljivo je staviti grubi šljunak ili ekspandiranu glinu na dno lonca, jer će to omogućiti pravilnu drenažu. Ova kombinacija će olakšati rahljenje supstrata, povećati njegovu propusnost, pospješiti učinkovitu drenažu vode iz posude i zaštititi korijenje i rizome biljke od prekomjernog zadržavanja vlage.
Koje je gnojivo najučinkovitije? Zamiokulkas se prilagodio tlu siromašnom hranjivim tvarima i stoga ne zahtijeva značajnu količinu gnojiva. Ipak, ako nam je cilj hraniti biljku, ubrzati njen rast ili potaknuti razvoj novih izdanaka, bitno je razmisliti o odgovarajućoj ishrani. Ipak, nije nam imperativ odmah kupiti gnojiva u trgovini. Mnogi pojedinci posjeduju visokokvalitetno gnojivo za zamiokulkas dostupno u svojim domovima. Sastoji se od taloga kave.
Koji je razlog za korištenje taloga kave? Prije svega, talog kave ima kisela svojstva, što doprinosi kiselosti tla. Zbog toga je posebno pogodan za zamiokulkas, koji uspijeva u kiselom tlu. Nadalje, talog kave je bogat dušikom, a također osigurava kalij, magnezij, kalcij i razne druge elemente koji pozitivno utječu na rast biljaka. Tri načina za korištenje taloga kave kao gnojiva. Prilikom presađivanja biljke preporučljivo je talog kave ugraditi u tlo. Osim što hrani i zakiseljuje tlo, poslužit će kao zamjena za pijesak, poboljšava strukturu tla i pomaže u očuvanju odgovarajuće drenaže. Ostatak ravnomjerno rasporedite po površini zemlje u posudi.
Alternativno, možete ga upotrijebiti žlicom da ga nježno stavite na tlo, a zatim lagano zagladite. Kako vrijeme bude odmicalo, tlo će postupno otpuštati bitne hranjive tvari, čime se povećava snaga biljke i potiče njezin rast. Preporučljivo je dodati talog kave u vodu, jer se korištenje taloga kave tijekom procesa zalijevanja pokazalo korisnim. Dovoljno je spojiti dvije čajne žličice taloga s čašom vode, osiguravajući temeljito miješanje, a zatim nanijeti dobivenu otopinu na zamiokulkas.