U ljetnim mjesecima imamo puno raznovrsniju prehranu zahvaljujući raznom voću i povrću koje dospijeva u ovo doba godine. One koje nas najviše osvježavaju kada su velike vrućine su lubenica i dinja.

Ivana Mišić, nutricionistica, opširnije je govorila o prednostima uvrštavanja određenih namirnica u prehranu. Mnogi pojedinci nisu svjesni da postoje ukusne opcije koje ne samo da zadovoljavaju naše okusne pupoljke, već i promiču dobro zdravlje. Najbolji primjer za to je slatka i sočna dinja, koja je puna esencijalnih nutrijenata kao što su vitamini C i B6, kao i magnezij i drugi korisni spojevi.

Iako voda čini većinu, čak 90 posto, njezinog sastava, dinja je nevjerojatno hranjivo voće koje pruža obilje esencijalnih nutrijenata. Služi kao izniman izvor vitamina C, kalija i beta karotena, osobito u sortama koje imaju narančasto meso. Ove dinje obiluju bioflavonoidima, karotenoidima i raznim biljnim pigmentima koji djeluju kao zaštitna barijera protiv kardiovaskularnih i drugih bolesti.

Osim toga, prepuni su minerala poput tiamina, niacina, vitamina B6, folne kiseline, željeza i niza elemenata u tragovima uključujući magnezij, bakar, kalij, mangan i fosfor. Sjemenke pogodne za konzumaciju sadrže velike količine vlakana, proteina i omega tri masnih kiselina.

Dinje su se pokazale korisnima u liječenju dijabetesa zbog svog impresivno niskog glikemijskog indeksa od 4. Ovo nisko glikemijsko opterećenje osigurava da razina šećera u krvi ostane stabilna, što dinje čini visoko preporučljivim dodatkom planovima obroka dijabetičara.  Kada kupujete dinju, odlučite se za onu koja je čvrsta, teška i simetrična, bez ikakvih nesavršenosti ili znakova oštećenja.

  • U današnje vrijeme potrošači imaju pristup velikom izboru voća tijekom cijele godine. Međutim, razina slatkoće i sočnosti može varirati ovisno o specifičnoj sezoni u kojoj se voće bere. Prije rezanja dinje važno je temeljito oprati vanjsku koru kako bi se smanjio mogući prijenos salmonele na unutarnje meso. Nutricionistica savjetuje da osobe kojima su propisani beta blokatori trebaju biti oprezne pri konzumiranju dinje zbog povišene razine kalija.

Dodatni tekst:

Skrivajući se unutar sinusa, rak sinusa je bolest koja se često zanemaruje. Ima tendenciju razvijati se tiho, bez ikakvih vidljivih znakova, iako se u nekim slučajevima može manifestirati kao začepljenost nosa, bol ili krvarenje. Nosna šupljina, koja je nosnom pregradom podijeljena na dva prolaza, služi kao ulaz u nos. Smještena iznad nepca ili nepčane kosti i sa stražnje strane povezana sa ždrijelom, nosna šupljina obavlja važne funkcije filtriranja, zagrijavanja i ovlaživanja zraka koji udišemo, osiguravajući njegovo optimalno stanje prije nego što stigne do pluća.

Unutar paranazalnih sinusa i nosne šupljine, različite vrste stanica mogu razviti zloćudne tumore, pri čemu je karcinom skvamoznih stanica najzastupljeniji. Obično se ovaj oblik raka manifestira kao lezije koje su bolne i svrbe. Mogu postojati vidljivi znakovi otvorenih rana i krvarenja u nadraženim regijama. Nosna šupljina, koja je podijeljena na dva zračna prolaza, povezuje se s nosom. Dodatni tipovi karcinoma koji se mogu pojaviti u ovom području su adenokarcinomi koji se razvijaju u žljezdanom epitelu, melanomi koji nastaju iz melanocita odgovornih za pigmentaciju kože i sarkomi.

Razvoj invertiranih papiloma, koji su benigni tumori koji potječu iz mišićnog ili vezivnog tkiva nosa, potencijalno može prijeći u maligni oblik. Nekoliko čimbenika pridonosi povećanom riziku od ovog raka, uključujući izloženost kemikalijama ili prašini u određenim radnim okruženjima kao što su izrada namještaja, pilane, obrada drva, postolarstvo, metalurgija i rad u mlinovima ili pekarama. Osim toga, HPV infekcija, pušenje i stariji muškarac iznad 40 godina dodatno povećavaju rizik od razvoja ove vrste raka.

Preporučujemo