Većina ljudi cimet koristi iskjučivo kao začin nesvjesni da on ima mnogo drugih upotreba. Cimet ima i ljekovita svojstva ali se može koristiti uspješno i u dvorištu ili vrtu prilikom sadnje.
Osim što sprječava razmnožavanje plijesni i štetočina, cimet je također vrlo učinkovit u poticanju procesa ukorjenjivanja reznica. Nadalje, zadovoljstvo nam je predstaviti kompilaciju najučinkovitijih tehnika mljevenog cimeta za pospješivanje rasta vaših biljaka. Cimet uživa veliku popularnost među ljudima, ali ga insekti ne vole. Stoga, ako u svom vrtu pronađete mrave ili gusjenice, nema razloga za brigu; skromna primjena ovog začina učinkovito će ih eliminirati.
- Za učinkovito upravljanje populacijom štetočina, može se jednostavno nanijeti sloj cimeta na tlo oko biljke ili na područja gdje je poželjno uklanjanje nepoželjnih insekata. Cimet u prahu može se koristiti za rješavanje niza problema u vrtu. Primjena ove metode daje izvanredne rezultate koji dolaze do izražaja u izuzetno kratkom roku. Cimet u prahu može se koristiti kao prirodni fungicid.
Cimet učinkovito uništava gljivice, odbija insekte, čuva sadnice i olakšava zacjeljivanje manjih rana. Nadalje, potpuno je prirodan, zdravlju koristan, a osim toga znatno ekonomičniji od komercijalno dostupnih fungicida. Kako bi se iskorijenila plijesan prisutna u tlu i na biljci, može se nanijeti cimet u prahu izravno na zahvaćena područja biljke, čime se učinkovito zaustavlja napredovanje ove neželjene pojave. Osim toga, nanošenje laganog posipa cimeta na supstrat dovoljno je za pomlađivanje zdravlja vaših biljaka i sadnica.
Kod uzgoja voća ili povrća pojava bolesti klijanaca je među najmanje poželjnim ishodima. Posljedično, zbog bolesti, povrće neće uspjeti klijati, što dovodi do nedostatka zdravih i estetski lijepih plodova. Sjeme ili sadnice mogu biti osjetljive na bolest. Ovo obuhvaća sveobuhvatan niz problema koji mogu proizaći iz raznih vrsta gljiva ili neoptimalnih uvjeta tla. Kako biste spriječili štetne učinke, dodajte cimet u svoje standardno gnojivo ili ga nanesite izravno na tlo na kojem se uzgajaju vaše biljke, bilo iz sjemena ili presađene.
Kada se biljka razmnožava reznicama, nema potrebe koristiti kemikalije za poticanje ukorjenjivanja; reznicu jednostavno uronite u mljeveni cimet, stavite u podlogu i ostavite da se razvije. Reznica je podvrgnuta tretmanu i očekuje se da će pokazati ubrzani rast. Cimet služi kao idealan lijek za vrtlare, nudeći isplativu alternativu kupnji skupih komercijalnih proizvoda. Prilikom presađivanja u rano proljeće, imajte na umu ovu izvrsnu formulaciju koja služi i kao učinkovit fungicid i kao pospješivač rasta.
Potrebno nam je pola litre vode. Dvije tablete aspirina, smrvljene u fini prah. Jedna supena kašika cimeta u prahu (10 grama) Pelargonium zonale. Pomiješajte sve sastojke u zdjeli i ostavite smjesu da odstoji 12 sati. Nakon toga pritisnite i pretočite tekućinu u zasebnu posudu. Potopite kalemove u pripremljenu otopinu na dva sata. Ukoliko imate višak tekućine, preporučljivo je da je zbrinete, jer se njezina svojstva smanjuju tijekom vremena skladištenja. U slučaju da je biljka ozlijeđena i ima ranu na površini, dovoljno je zahvaćeno mjesto namazati mljevenim cimetom; to će pomoći u sprječavanju infekcija, spriječiti širenje bolesti i ubrzati proces ozdravljenja.
Bonus tekst:
Nekada gledan kao hrana za manje imućne, kačamak doživljava preporod kao “čista” egzotična poslastica. Ovo jelo, napravljeno od bijelog ili žutog kukuruznog brašna, naširoko je poznato kao kukuruzno brašno ili palenta. Zbog svog sastava bez glutena, kačamak nije samo izvrsna opcija za doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih dostupnih izbora.
Bogata esencijalnim hranjivim tvarima, kukuruzna krupica opskrbljuje naše tijelo vitalnim vitaminima poput A, E i nekoliko vitamina B skupine, uz razne minerale. Kačamak je poznat po značajnom sadržaju esencijalnih minerala, uključujući fosfor, cink, kalij, magnezij, mangan i selen. Točnije, sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze.
Ugljikohidrati i masti dobiveni iz kukuruznog brašna pozitivno pridonose zdravlju, posebice u vezi s radom crijeva. Znatan sadržaj vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, potiče pojačan osjećaj sitosti. Te se hranjive tvari postupno apsorbiraju, čime se olakšavaju normalni probavni procesi u crijevima.