Održavanje higijene u našem domaćinsvu je jako važno zbog zdravlja naših ukućana. Međutim postoje stvari i predmeti koje nije lako očistiti kada se zaprljaju a jedna od njih su i dušeci.

Jeste li se ikada susreli s mrljama na svom madracu? Ovo je uobičajena pojava, osobito u kućanstvima s malom djecom. Srećom, postoji učinkovit lijek za uklanjanje i mrlja i neugodnih mirisa s madraca, uz korištenje nekoliko lako dostupnih sastojaka, navodi uspesnazena.com. Metode za uklanjanje mrlja s madraca: Potrebno je da imate: – 250 mililitara 3% hidrogen peroksida (ima ga u svim ljekarnama) – 3 žlice sode bikarbone – jedna kap tekućeg sapuna ili deterdženta za pranje posuđa Smjesu treba pripremiti neposredno prije procesa čišćenja kako bi se osigurala maksimalna učinkovitost.

  • Pomiješajte hidrogen sa sodom bikarbonom. Nakon što se soda bikarbona otopi, dodajte jednu ili dvije kapi tekućeg sapuna ili deterdženta za pranje posuđa. Smjesu dobro promiješajte. Nakon toga prenesite dobivenu tekućinu u prazan atomizer. Lagano protresite bočicu i nanesite sprej na zamrljano područje madraca.

Pustite da aktivna pjena počne djelovati. Možete pričekati da se osuši prirodnim putem ili ubrzati proces korištenjem sušila za kosu kako biste usmjerili strujanje zraka na mrlju radi bržeg sušenja. Nakon što se osuši, jednostavno upotrijebite suhu četku ili usisivač kako biste uklonili ostatke sode. Ovaj proizvod omogućuje temeljito čišćenje i revitalizaciju cijelog madraca.

Bonus tekst:

Kulinarska tradicija Afrike je zamršena i raznolika, a oblikovala se kroz brojna stoljeća pod utjecajem različitih kultura, geografskih karakteristika i klimatskih uvjeta. Središnji dio afričke prehrane je široka paleta hrane lokalnog porijekla, na koju duboko utječu različita klima i tradicija određenih regija. U zapadnoj Africi, na primjer, klima varira od tropske do sušne, što rezultira prevladavajućom prehranom koja uključuje žitarice kao što su kukuruz, proso i sirak.

 U zapadnoj Africi, mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, zajedno sa žitaricama, bitne su komponente prehrane. Znatne količine proteina i vlakana prisutnih u mahunarkama čine ih vrijednom komponentom dnevnih obroka. Obično se mahunarke ugrađuju u juhe ili variva, a primjer je juha “egusi”, koja sadrži sjemenke dinje i često uključuje meso ili ribu. Istočno područje Afrike, koje se odlikuje vlažnijom klimom pogodnom za uzgoj raznolikog voća i povrća, nudi bogatstvo svježih namirnica unutar svoje kulinarske tradicije.

Na primjer, u Keniji, tradicionalno jelo poznato kao “ugali”, pripremljeno od kukuruza, popraćeno je izborom povrća i mesa. Štoviše, prevladava obilje svježeg voća, uključujući mango, ananas i papaju, koje se često konzumira u cijelosti ili prerađeno u sok. Povoljni klimatski i zemljišni uvjeti u sjevernoj Africi potiču uspješan uzgoj aromatičnog bilja i začina, što rezultira raznolikom i ukusnom prehranom. Suština kulinarske tradicije regije sadržana je u jelima kao što je kus-kus, koji se sastoji od sitnih žitarica kuhanih na pari, i tagine, sporo kuhano jelo pripremljeno u posebnom loncu.

Tipično su uključeni ključni sastojci poput janjetine i piletine, dok začini poput kurkume, kumina i cimeta doprinose bogatim okusima karakterističnim za ova jela. U središnjoj Africi obilje tropskih šuma pruža raznolik niz izvora hrane koji doprinose lokalnoj kulinarskoj praksi. Ova sorta obuhvaća korijenje poput kasave i slatkog krumpira, zajedno s lišćem koje se koristi u juhama i varivima. Jedno popularno jelo poznato kao “gulaš” napravljeno je od kombinacije povrća i mesa, često pojačanog autohtonim biljem i začinima, dajući snažne okuse i značajne nutritivne prednosti.

Osim ovih posebnih regionalnih obilježja, fokus Afrike na prehranu naglašava očuvanje prirodnih resursa i uključivanje lokalnih sastojaka. Mnoštvo zajednica diljem kontinenta sudjeluje u praksama uzgoja i pripreme hrane koje daju prioritet održivosti, učinkovito smanjujući otpad uz povećanje nutritivne vrijednosti. Tradicionalne metode kao što su fermentacija, sušenje i dimljenje obično se koriste za očuvanje hrane i produljenje njezinog roka trajanja. Tipična afrička prehrana nudi značajne zdravstvene prednosti, budući da konzumiranje raznolikog izbora cjelovitih žitarica, mahunarki, voća i povrća potiče životni stil bogat vitaminima, mineralima i vlaknima.

 

Preporučujemo