Došlo nam je ljeto i vrijedni poljoprivrednici polako ubiru plodove svog rada u bašti. Međutim često se desi da urod umanje različite štetočine koje napadaju povrće koje smo posadili a jedna od njih su i puževi.

Sve više pojedinaca odlučuje se na uzgoj vlastitog asortimana povrća i voća zbog isplativosti i dobrobiti za zdravlje. Ipak, vrtove često muče razni štetnici koji predstavljaju prijetnju usjevima. Srećom, postoje brojne metode za uklanjanje ovih štetočina i očuvanje žetve. Prisutnost puževa bez ljušture predstavlja veliki izazov za vrtlare i uzgajivače.

  • Ovi problematični štetnici predstavljaju značajnu opasnost za razne biljke, poput povrća i cvijeća. Njihovo destruktivno djelovanje dolazi do izražaja kad pada kiša ili tijekom noći, jer nemilosrdno napadaju nježno lišće, izdanke, klice, sadnice, pa čak i zrele usjeve. Ručno skupljanje puževa je jednostavna, ali naporna tehnika. Iako dugotrajan, ovaj pristup pokazao je izuzetnu učinkovitost, osobito na manjim površinama.

Najpovoljniji trenuci za sakupljanje puževa su noćni ili ranojutarnji sati kada je njihova aktivnost najveća. Pragmatičan pristup podrazumijeva korištenje zamki grejpfruta. Snažna aroma grejpa mami puževe, olakšavajući zadatak skupljanja i premještanja na sigurno mjesto kako bi se spriječilo oštećenje biljaka. Učinkovita metoda za tjeranje puževa uključuje korištenje bakrene žice.

Puževi jako ne vole bakar, zbog čega je mudro zaštititi posude, zaslone ili vrtne ograde ovim materijalom. Na taj način se stvara fizička prepreka koju puževi oklijevaju prijeći, čime se biljke učinkovito štite. Osim toga, uključivanje određenih vrsta biljaka u vaš vrt može prirodno obeshrabriti puževe.

Biljke kao što su kadulja, nasturtium i stolisnik ispuštaju jedinstveni miris koji djeluje kao sredstvo odvraćanja za ova ljigava stvorenja. Ne samo da ove biljke posjeduju svojstva odbijanja, već vašem vrtu dodaju vizualnu privlačnost i funkcionalnost. Na tržištu su dostupni brojni komercijalni proizvodi dizajnirani posebno za upravljanje puževima. Ovi su proizvodi pažljivo formulirani kako bi obeshrabrili puževe ili ih spriječili u kretanju.

Uvođenje ovih proizvoda u vaš režim kontrole štetočina može poslužiti kao dopunska metoda, osobito u kombinaciji s drugim pristupima. Kako bi se postigao najbolji mogući rezultat, preporučljivo je koristiti različite pristupe za kontrolu puževa. Uključivanjem tehnika kao što je njihovo ručno uklanjanje, korištenje bakrene žice, uzgoj biljaka koje odbijaju puževe i primjena komercijalno dostupnih proizvoda, može se uspješno smanjiti populacija puževa i zaštititi biljke od potencijalne štete.

Postizanje cilja zaštite vrtova i održavanja dobrobiti i snage biljaka zahtijeva kombinaciju nepokolebljive odlučnosti i strpljivog pristupa upravljanju puževima. Bilo da se radi o povrtnjacima ili privatnim kućnim vrtovima, puževi su se pokazali kao značajan izvor smetnji. Njihov štetan utjecaj najočitiji je u njihovoj proždrljivoj konzumaciji zrelih plodova i nježnog, mladog lišća.

  • Štoviše, nije neuobičajena pojava da svoju pozornost usmjere na opsežne dijelove nedavno proklijalog povrća, uključujući grašak, tikve, krastavce i razne vrste presadnica. Uz neutaživu glad, ova stvorenja mogu pojesti nevjerojatnu količinu, proždirući do polovice vlastite težine unutar samo 24 sata, pokazujući samu veličinu svoje sposobnosti da uzrokuju uništenje.

Nadalje, postojanje puževa ne samo da za sobom ostavlja neprivlačne tragove sluzi i izlučevine, već otvara vrata za ulazak štetnih gljivica i bakterija. Kako bi se ublažila migracija puževa iz njihovih podzemnih boravišta u biljke, može se primijeniti niz mjera opreza. Kako bi se aktivnost puževa svela na najmanju moguću mjeru tijekom faze pripreme tla za sadnju povrća, preporučuje se primijeniti precizne tehnike obrade tla. To će pomoći da se ograniči njihovo kretanje.

Druga alternativa je izlaganje puževa nižim temperaturama iznošenjem na površinu. Osim toga, osiguravanjem optimalne gnojidbe i korištenjem čvrstih sadnica, ranjivi stadij biljaka može se skratiti, čineći ih manje sklonima ozljedama uzrokovanim puževima. Kao preventivna strategija protiv prodora novih puževa, učinkovitim se pokazalo proširenje košnje oko nasada.

Različite tvari, uključujući pivo, ostatke voća, mlijeko, mješavinu vode i kvasca ili suhu hranu za mačke i pse, mogu se koristiti za stvaranje primamljivih prehrambenih zamki za puževe. Ključno je redovito uklanjati ulovljene puževe i nadopunjavati mamac ili hranu kako bi se osigurao kontinuirani uspjeh. Nadalje, primjena bakra i prirodnih predatora također se može koristiti kao sredstvo upravljanja populacijom puževa.

Znatnu devastaciju koju su puževi sposobni prouzročiti pokazuje njihova sposobnost da u jednom danu pojedu i do polovice vlastite tjelesne težine. Učinkovit pristup odvraćanju puževa od približavanja biljkama uključuje korištenje bakrene trake ili ograde. Ove barijere treba čvrsto usaditi u tlo, dosežući dubinu od približno 8 cm, dok se također protežu 15-25 cm iznad tla.

Pri susretu s bakrom puževi dožive strujni udar koji ih učinkovito odbija. Imate izbor postaviti prepreke koristeći različite tvari poput piljevine, pepela, vapna, mineralnih gnojiva, slame, borovih iglica, kore drveta ili zgnječenih ljuski jajeta. Ove barijere učinkovito uklanjaju puževu sluz, ometaju njihovu pokretljivost i rezultiraju dehidracijom i konačnom smrću. Unatoč tome, ključno je priznati da se ovi pristupi mogu pokazati neučinkovitima u vlažnim plantažama uzrokovanim kišom ili navodnjavanjem.

Preporučujemo