Stiglo nam je proljeće i lijepo vrijeme ali je ono na površinu izmamilo i zmije čiji ugriz može biti jako opasan. Ovo se posebno odnosi na onekoji uživaju da provode vrijeme u prirodi a nije rijetkost da po velikim vrućinama zmije ulaze i u kuće.

Namamljene različitim mirisima, zmije imaju sposobnost privući se prema vašem dvorištu ili bližoj okolici, oslanjajući se na svoj izoštren njuh. Ključno je biti svjestan što ih najviše mami i poduzeti proaktivne mjere kako bi se odmah spriječili svi potencijalni rizici. Kako biste spriječili neželjene posjetitelje, važno je izbjegavati ostavljanje ostataka hrane u vašem dvorištu.

Iako same zmije ne privlače ovi ostaci, privlače ih glodavci koji traže hranu u vašem dvorištu i nakon toga eliminiraju sav višak otpada. Miris ovog otpada lako će privući pozornost zmije, potaknuti je da aktivno traži svoj omiljeni plijen. Na olfaktorna osjetila vodenih ili poluvodenih zmija uvelike utječu arome koje ispuštaju vodozemci, posebno žabe i ribe.

Jednako je važno obratiti pažnju na miris koji se širi od ptica, uključujući njihov izmet, gnijezda i jaja, budući da oni također mogu poslužiti kao snažan privlačan faktor za ove gmazove. Zmije posjeduju sposobnost otkrivanja feromona koje emitiraju njihove zmije.

Uz instinktivni nagon za prehranjivanjem, postoji inherentna želja za društvom, što tjera zmije da gravitiraju prema područjima gdje osjete prisutnost drugih zmija, osobito tijekom razdoblja polaganja jaja. Prema pisanju Dnevnog avaza, u svom vrtu preporučuje se posaditi zmijoliku, neven, božikovinu i krizanteme jer je poznato da njihovi mirisi odbijaju zmije i štite vas od gmazova.

  • Tijekom rasprave Vijeća sigurnosti UN-a o stanju u BiH, očekujemo skoro obraćanje. U slučaju ugriza zmije ključno je razmotriti mjesto ugriza jer ono uvelike utječe na manifestaciju simptoma. Najveći rizik predstavljaju ugrizi na glavi ili vratu ili ako zmija ubrizga otrov izravno u krvnu žilu.

Prema savjetima stručnjaka, preporuča se oprez pri boravku u prirodnom okruženju. Poželjno je nositi zatvorenu obuću koja pokriva gležnjeve i nositi štap (kao i sutra, znatan broj pojedinaca odlazi u prirodu na obilježavanje 1. svibnja). Osim toga, važno je voditi računa o tome gdje ćete sjesti i paziti na put ispred sebe. U slučaju nemile pojave kao što je ugriz zmije, nema baš nikakvog razloga za paniku.

Ključno je napomenuti da osoba koju je ugrizla zmija ima dovoljno vremena od otprilike četiri sata prije nego što otrov nanese nepovratnu štetu tijelu. Ovaj vremenski okvir pruža dovoljno mogućnosti pojedincu da odmah potraži pomoć medicinskog stručnjaka u najbližoj liječničkoj ordinaciji. Isprovociramo li ili nenamjerno dođemo u kontakt s otrovnim zmijama, one će nam uzvratiti u samoobrani.

Kako bismo osigurali našu sigurnost, ključno je suzdržati se od preuzimanja stvari u svoje ruke i umjesto toga odmah potražiti liječničku pomoć. Povjeriti ovu stvar profesionalcu, kao što je liječnik, optimalan je postupak. Njihova stručnost im omogućuje da odrede najadekvatniji odgovor, pogotovo ako se uzme u obzir da se upravo na Torlaku proizvodi protuotrov za sve otrovne biljke u Europi.

Preporučljivo je ostati potpuno miran kako bi se spriječilo ubrzanje krvotoka i apsorpcija otrova. Preporučljivo je imobilizirati se i odmah potražiti prijevoz do najbliže zdravstvene ustanove gdje se može primijeniti odgovarajući protuotrov. Ključno je promptno primijeniti antiviperinski serum, bilo intravenozno ili intramuskularno, slijedeći utvrđeni protokol i provodeći testove preosjetljivosti.

 

Antiviperinski serum pokazuje učinkovitost protiv otrovnih i otrovnih zmija koje se nalaze u Europi. Dodatno se preporuča uzeti mikrobiološki obrisak rane i očistiti je antiseptičkom otopinom. Nadalje, potrebno je provoditi mjere protiv tetanusa, a antibiotici se mogu propisati kao dio režima liječenja.

Kada je prisutna nekroza tkiva, kirurška intervencija postaje imperativ. Osim toga, ako postoji značajna oteklina koja otežava dotok krvi u udove, također je potrebno kirurško liječenje.

Preporučujemo