Kupovina polovne robe u Secund hand radnjama je već godinama trend i kod nas dok na zapadu on traje već jako dugo. Za to postoji više razloga a niska cijena nije uvijek presudna.

Prema podacima Uprave carina, rabljeni artikli koji se prodaju u trgovinama u Srbiji dolaze iz više od 50 zemalja, prije svega iz Europske unije, Velike Britanije, Švicarske, SAD-a, Kanade i Australije. Prodavnice polovne robe porasle širom gradova u Srbiji! Iako mnogi nude kvalitetnu i elegantnu odjeću, neki su nedavno propali.

U uređenijim trgovinama može se pronaći širok izbor markiranih artikala, a brojni pojedinci opremili su se od glave do pete zahvaljujući povoljnom omjeru cijene i kvalitete. No, kad stvari postanu pretjerane, ima i onih čija nepažnja pokvari cijeli doživljaj. Naime, Carinska uprava pri unošenju rabljenih predmeta namijenjenih preprodaji postupa prema smjernicama propisanim za međunarodni prijevoz određenih kategorija rabljene tehničke opreme i odjeće, koje propisuje ministarstvo nadležno za poslove zaštite okoliša – Uprava za zaštitu okoliša.

u travnju 2004. Prema toj Uputi, kada se radi o uvozu rabljene odjeće, ne postoji zahtjev za osiguranjem i pribavljanjem dozvole za uvoz otpada ako su predmeti klasificirani ili kao ekstra kvaliteta (rabljena odjeća koja vrlo nalikuje novoj) ili kao razina kvalitete 1 (usporedivo vrhunske kvalitete, ali može imati manje mrlje). Posljedično, nošena odjeća koja se smatra ekstra kvalitetom ili prvoklasnom može se uvoziti bez potrebe za uvoznom dozvolom za otpad.

No, odjeća i obuća koja je umrljana, poderana ili pretjerano iznošena, prema Zakonu o gospodarenju otpadom, klasificirana je kao otpad i ne može se legalno prenositi preko granice, navode carinici. Sva uvezena rabljena odjeća mora biti razvrstana i opremljena opsežnom specifikacijom radi lakše identifikacije, jer je za te artikle nužna temeljita kontrola kada uđu u slobodni promet, čime će se promptno utvrditi točno stanje deklarirane robe.

  • Za razliku od rabljene odjeće, Ministarstvo zaštite okoliša navodi da se rabljena obuća ne može dezinficirati niti kvalitetno poboljšati, svrstavajući je u kategoriju otpada. Shodno tome, ne može se uvoziti u Republiku Srbiju za preprodaju ili u humanitarne svrhe. Carinska uprava nema ovlasti nadzirati kontrolu kvalitete i promet rabljene odjeće trgovaca na domaćem tržištu. Pojedinci se sve češće odlučuju za rabljene ormare umjesto za kupnju novih stvari. Ovaj izbor ne samo da je koristan za okoliš, već također omogućuje financijske uštede.

Popularnost second-hand shopova je porasla zahvaljujući izboru kvalitetne i prepoznatljive odjeće po pristupačnim cijenama. Second hand shop je maloprodajni prostor koji nudi rabljenu odjeću, obuću, torbe i raznu drugu odjeću. Obično se ti predmeti nabavljaju od pojedinaca koji su ih prije nosili ili ih više ne žele. Nakon što je ormar pregledan i očišćen, prodaje se po sniženoj cijeni u second hand shopu.

Kupnja artikala u dućanu rabljene robe bolja je za okoliš jer uključuje ponovnu upotrebu proizvoda koji su već napravljeni i izbjegava dodatno onečišćenje povezano s proizvodnjom nove robe. Osim toga, pregledavanje trgovine rabljenom robom može vas dovesti do jedinstvenih komada koji obično nisu dostupni u tradicionalnim maloprodajnim trgovinama, što vam omogućuje da se razlikujete od drugih. Štoviše, troškovi su znatno smanjeni u usporedbi s kupnjom novih artikala, što ga čini financijski povoljnijom opcijom za sve.

Prilikom odabira odjevnih predmeta iz trgovina rabljenom robom važno je uzeti u obzir kvalitetu i stanje predmeta. Preporučljivo je odabrati odjeću koja izgleda gotovo nova ili je minimalno korištena. Osim toga, ključno je pregledati ima li mrlja ili znakova oštećenja. U našem dućanu rabljenih stvari standardna praksa uključuje razvrstavanje, pranje i čišćenje odjevnih predmeta prije nego ih ponudimo na prodaju.

Preporučujemo