Postoji mit o tome da odnos između svekrve i snahe mora biti komplikovan i da se ove dvije žene u većini slučajeva ne podnose mada to u praksi i nije istina. Ipak ponekad se svekrve miješaju u stvari u koje ne bi trebale.
Okolnosti ove prirode često se čine kao da proizlaze iz “dobrih namjera”, ali imaju potencijal duboko oštetiti međuljudske odnose, osobito kada granice nisu jasno i brzo postavljene. Brak bi trebao biti partnerstvo dvoje odraslih koji samostalno donose odluke, bez vanjskih pritisaka i uplitanja, bez obzira na izvor. Prevladavajući problem nastaje kada svekrva preuzme aktivnu ulogu u braku svog sina, donoseći odluke u ime njega i njegove supruge.
- Ovo uplitanje može se odnositi na različite aspekte, uključujući financije, odgoj djece, dijeljenje kućanskih obaveza ili aktivnosti u slobodno vrijeme. Takve intervencije potkopavaju bitne temelje povjerenja i autonomije u braku. Brak bi trebao biti partnerstvo u kojem oboje imaju jednaku riječ; Međutim, ako se od jednog partnera neprestano traži da se prilagodi mišljenjima drugih – posebno onih izvan njihove zajednice – brzo se mogu pojaviti osjećaji neadekvatnosti i frustracije.
Na primjer, ako snaha ne riješi jasno ovo ponašanje i ne postavi jasne granice, ona ugrožava svoj autoritet u vlastitom kućanstvu. Bitno je da partneri funkcioniraju kao uigrani tim, a ne kao individue čije se stajalište može ignorirati kako bi se očuvala iluzija sklada sa svekrvom. Davanje prioriteta površnom miru nad osobnim dostojanstvom potiče osjećaj prikrivenog nezadovoljstva koji na kraju može eskalirati u otvoreni sukob. Drugi značajan problem je omalovažavanje snahe, koje se može manifestirati i suptilno i otvoreno.
Kada svekrva uporno kritizira, vrijeđa ili omalovažava svoju snahu – bilo u prisustvu ostalih članova obitelji, prijatelja ili, što je najštetnije, unuka – posljedice takvog ponašanja mogu biti trajne. Nije neuobičajeno da se te okolnosti racionaliziraju izjavama poput “tako je odgojena” ili “ona izražava zabrinutost na svoj način”, ali nema opravdanja za stalno omalovažavanje druge osobe. Međusobno poštovanje unutar obiteljske jedinice je bitno. Nijedna dobna skupina ili obiteljska hijerarhija nema ovlasti potkopati dostojanstvo drugoga.
Kao majka, partnerica i domaćica, snaha ima pravo da se njezino mišljenje prizna i uvažava. Kad je smatraju inferiornom, posljedice se protežu izvan njezinog odnosa sa svekrvom, utječući također na njezin brak i djecu. Djeca usvajaju ponašanja kroz promatranje, a svjedočenje nepoštovanja prema majci može ih dovesti do usvajanja analognih obrazaca ponašanja. Treća posebno teška okolnost nastaje kada svekrva koristi svoje unuke kao oruđe za manipulaciju.
To se ponašanje manifestira emocionalnim ucjenama, preferencijalnim tretmanom jednog djeteta u odnosu na drugo, suptilnim poticanjem unuka na suprotstavljanje roditeljima ili ustrajnim pozicioniranjem sebe kao središnje točke, zanemarujući roditeljski autoritet. Ovakvi postupci nisu samo oblik manipulacije, već i izravan izazov ulozi majke. Djeca se ne bi trebala koristiti kao instrument u obiteljskim sporovima. Njihova psihička dobrobit ovisi o održavanju stabilnih i zdravih odnosa sa svim članovima obitelji, a posebno s roditeljima.
Kada odrasla osoba u obitelji koristi djecu kao sredstvo za kažnjavanje ili ponižavanje druge odrasle osobe, to negativno utječe na psihički razvoj djece. Iako dinamika moći unutar obitelji neko vrijeme može proći nezapaženo, djeca su itekako svjesna skrivene napetosti, osjećaja nepravde, fluktuacija u odnosima i sveprisutnog tihog prijezira. U svjetlu ovih razmatranja, uspostavljanje jasnih granica je bitno, čak iu kontekstu bliskih obiteljskih odnosa.
Ljubav i poštovanje nisu isto što i šutnja pred nepravdom. Kada su granice artikulirane s jasnoćom, iskrenošću i namjerom za zdravim odnosom, postaje izvedivo njegovati odnos temeljen na razumijevanju, a ne na dominaciji. Ako svekrva pokazuje nespremnost da poštuje privatnost, dostojanstvo i autonomiju svog sina i njegove obitelji, postaje imperativ riješiti problem što je prije moguće. Može se postići pozitivan odnos sa svekrvom; No, to ovisi o međusobnom poštovanju i postavljanju jasnih granica. U nedostatku ovih elemenata, postoji potencijal ne samo za narušene odnose, već i za štetnu obiteljsku atmosferu koja bi mogla imati posljedice za buduće generacije.