Naš probavni sistem ima jako važnu funkciju u našem organizmu. Želudac i crijeva su uz to i najosjetljiviji i potrebo je voditi računa o načinu naše prehrane. U nastavku saznajte šta ne biste trebali večerati.

Mnogi ljudi večernju večeru smatraju omiljenim dnevnim obrokom. To je trenutak kada je obaveza konačno gotova, kada možete stati i opustiti se, i kada konačno možete pojesti nešto što želite, a da ne morate žuriti. No, kasna večera koja je opuštena često ima negativan učinak umjesto pozitivnog. Hrana koju pojedete tijekom noći ne ostaje samo u vašem želucu; izravno utječe na vaš san, raspoloženje i stanje tijela sljedeći dan. Jedan od najzanemarenijih čimbenika u pogledu dobrog sna je hrana koju jedete prije spavanja.

Mnogi pojedinci vjeruju da je nesanica uzrokovana stresom, ekranima ili lošim madracem, no često ju uzrokuje želudac. Obrok koji izaziva osjećaj umora umjesto opuštanja. Kada prije spavanja pojedete obrok bogat mastima, feferonima ili šećerom, vaše tijelo neće ući u stanje odmora. Nasuprot tome, probavni sustav postaje aktivan kao i normalno. Umjesto da se vrati u prvobitni oblik, tijelo pati od teškog zadatka unosa velikih količina hrane. Ishod? Budite iscrpljeni, imate probavne smetnje, nadutost ili čak žgaravicu.

Hrana koju konzumirate tijekom večeri ima značajan utjecaj na hormone sna, probavu i rad jetre. Obilniji i kaloričniji obroci mogu poremetiti prirodnu ravnotežu i poremetiti faze sna. Osobito je opasno ako večerate prije spavanja, time ćete višestruko povećati vjerojatnost lošeg sna. Hrana koja se jede kasno noću smatra se opasnom. Određenu hranu treba u potpunosti izbjegavati navečer, čak i ako se smatra zdravom tijekom ostalih razdoblja dana. Njihova konzumacija tijekom večernjih sati ne uključuje samo loš san, već i niz drugih problema – od nadutosti i žgaravice do kroničnog umora.

1. Prekuhana i pržena hrana Pomfrit, ćevapi, hamburgeri i druga masna hrana koja je slična probavnom sustavu ima značajan utjecaj na njega. Teško se odvajaju, povećavaju volumen želučane kiseline i mogu izazvati refluks. Kada ih konzumirate tijekom večeri, vrlo je vjerojatno da ćete imati problema sa spavanjem.

2. Čokolada Unatoč popularnoj reputaciji “slatke usluge”, čokolada sadrži mješavinu kofeina i teobromina – tvari koje jačaju živčani sustav. Umjesto da vas opusti, može dovesti do ubrzanog rada srca i problema sa spavanjem.

  • 3. Agrumi i njihovi ekstrakti Naranča, grejp i limun imaju visoku koncentraciju vitamina C, ali sadrže i prirodne kiseline koje mogu oštetiti želučanu sluznicu. Večernje konzumiranje može dovesti do žgaravice, podrigivanja i drugih neugodnih učinaka.

4. Crveno meso Odrezak, hamburgeri i druga hrana s visokim udjelom crvenog mesa zahtijevaju dulje razdoblje probave. Ako ga pojedete nakon toga, vaše tijelo će ga pokušati razgraditi dok pokušavate spavati, što će dovesti do fragmentiranog i neuspješnog sna.

5. Ljuti sastojci Topla se hrana često smatra ukusnom, ali nije najbolji izbor za večeru. Izaziva bolove u želucu, pojačava lučenje kiseline, a vrlo lako se povezuje sa žgaravicama, pogotovo ako legnete nakon jela.

6. Gazirana pića i energetske tablete Puni šećera, kofeina i CO2, ovi napici nisu prikladni za večernji period. Osim što uzrokuju poremećaj sna, također dovode do nadutosti i bolova u trbuhu.

7. Čudesni kruh i tjestenina proizvodi od rafiniranog brašna brzo povećavaju razinu šećera u krvi, a zatim je dramatično smanjuju. Ta oscilacija može poremetiti hormonalnu ravnotežu i dovesti do noćnih buđenja ili nemirnog sna.

8. Alkohol Iako se u početku čini kao pratilac za opuštanje, alkohol zapravo narušava duboke faze sna, povećava rizik od refluksa i negativno utječe na regeneraciju organizma tijekom noći.

9. Mliječni proizvodi koji sadrže puno masti. Kiselo vrhnje, punomasni sir i masni jogurt mogu uzrokovati nadutost i težinu u želucu, te tvari ometaju prirodno opuštanje tijela prije spavanja.

10. Grickalice i peciva koja su industrijalizirana. Prepune suplemenata, natrija i viška masnoće, ove opcije su prikladne tijekom kasne noći, ali su štetne za vaš želudac i san. Tijelu ih je teško razgraditi, a njihove komponente mogu uzrokovati upalu ako se prekomjerno konzumiraju tijekom večeri. Želudac nije stvoren za noćne smjene. Ako stalno jedete velike obroke tijekom večeri, tijelo će razviti negativnu naviku.

Želudac pokušava plivati, ali mozgu i mišićima nedostaje ostatak potreban za to. Na kraju, to rezultira dugotrajnim umorom, smanjenom koncentracijom i problemima s probavom. Mnogi pojedinci niti ne prepoznaju vezu između zdravstvenih problema i večernjih rituala, unatoč tome što je to uzrok. Umjesto da se pokušava regenerirati dok spavate, tijelo koristi filozofiju “radi treću smjenu” i pokušava dovršiti sve ono što ste mu dali. Ishod nije oporavak, već umor, bez obzira na broj sati koje ste proveli u krevetu.

Preporučujemo