Imati svoju baštu i u njoj uzgajati voće i povrće je jako vrijedna stvar ali se vrlo često dešava da sav trud koji ljudi ulože u uzgoj bude uništen od strane raznih štetočina.

Jedna od najčešćih biljaka koje se uzgajaju je kupus, ali i druge kupusnjače. Osim što su hranjivi, jednostavno ih je napraviti i pohraniti, što ih mnogima čini prvim izborom. No, uzgoj kupusa nije jednostavan, ova biljka zahtijeva puno vode, bogatu zemlju koja je puna hranjivih tvari i zahtijeva stalni nadzor. Jedinstvena poteškoća nastaje kada štetočine koje obično napadaju lišće, stabljiku pa čak i korijenje biljke napadaju biljku. Ako ste ikada primijetili male praznine na lišću, biljke koje venu bez razloga ili insekte manje od 1 cm, možda ste se zapitali: “Što napada moj kupus?”

  • Ovdje ćemo govoriti o najčešćim nametnicima koji štete, objasniti kako ih prepoznati i predložiti prirodne lijekove kojima ih je moguće suzbijati bez potrebe za kemikalijama. Kupusne uši su male, ali su ipak opasne. Kupusove lisne uši mala su stvorenja crne ili tamnoplave boje duga tek nekoliko milimetara, ali uzrokuju veliku štetu. Najskloniji su aktivnosti u proljeće kada biljke tek rastu. Lisne uši stvaraju male rupe na lišću, au težim slučajevima biljka zaostaje u rastu i može potpuno umrijeti.

Prirodni štit: Prašina ili pepeo oko biljaka. Ove tvari iritiraju lisne uši i uzrokuju im otežano kretanje. Također možete koristiti žute ljepljive ploče koje će ih privući i održati. Kradljivac kupusa – prikriveni saboter Ovaj mali leptir odlaže jaja na donju stranu lista, gusjenice koje se izlegu odmah počinju konzumirati unutrašnjost lista. To proizvodi neravne, prozirne površine, s vremenom se cijeli listovi izobliče i izgube svoju funkciju. Prirodni štit: Sadnju kupusa kombinirajte s uzgojem biljaka koje tjeraju moljce poput celera, majčine dušice ili nevena.

Čaj od pelina možete koristiti i kao sprej; dovoljno je zamagljivati ​​biljke više puta tjedno tijekom jutra ili večeri. Kupusna muha – tajna invazija odozdo. Kupusna muha nalikuje tipičnoj kućnoj muhi, ali njezine ličinke uzrokuju štetu u tlu. Napadaju korijenje i bazu stabljike, to se obično opaža kada biljka iznenada počne venuti i požutjeti. Prirodni štit: Prilikom sadnje upotrijebite kartonske “ogrlice” oko stabljike kako biste spriječili muhu da stvori jajašca u podnožju biljke. Time se potiče i zalijevanje biljaka pripravkom na bazi češnjaka, koji odbija brojne insekte u tlu.

Mali vampiri Ove bube uzimaju sokove iz biljaka, zbog čega lišće izgleda deformirano i bijelo. Mogu se prenositi s jedne biljke na drugu i brzo rastu. Prirodni štit: Napravite otopinu sapunom i pošpricajte lišće s gornje i donje strane. Bube ne cijene ovu kombinaciju i često se vraćaju nakon nekoliko tretmana. Podizanje plantaže metvice u blizini dodatno će spriječiti štetnike. Lisne uši se smatraju kolonizatorima koji šute. Lisne uši se pojavljuju kao velike nakupine i konzumiraju sok lista, zbog čega se list rasteže i sporo raste. Osim izravnih ozljeda, oni također služe kao prijenosnici raznih virusa u biljci.

Prirodni štit: Mješavina čaja od koprive i sapunaste vode bila je učinkovita u nekoliko slučajeva. Učestalo prskanje biljaka regulirat će proces, a učinak možete pojačati malom količinom octa. Osim toga, u vrt dovedite bubamare, one su prirodni predatori lisnih uši. Tripsi su gotovo neprimjetni, ali imaju snažan učinak. Tripsi su dugi samo nekoliko milimetara i nije ih lako uočiti golim okom. Međutim, oni konzumiraju sok biljke i ostavljaju svileni trag na lišću, što uzrokuje da rub postane suh i da biljka općenito propada. Prirodni štit: Ulje nima je prirodni pesticid kojemu muhe, uši i komarci ne mogu odoljeti.

Možete smanjiti koncentraciju biljaka u vodi i prskati ih jednom do dva puta tjedno. Također, dobra ventilacija vrta može smanjiti prevalenciju ovih štetnika. Preventivne mjere koje vrijedi razumjeti Osim borbe protiv određenih štetnika, također je korisno poduzeti neke preventivne mjere: Plodored: kupus nemojte saditi na isto mjesto dvije godine kasnije. Nakon žetve biljnog materijala važno ga je očistiti.

Obrezivanje više vrsta biljaka (npr. mješavina kupusa i luka). Konstantno zalijevanje i održavanje zdravog tla kompostom i prirodnim dodacima. Pravovremena svijest i zaštita biljaka mogu uvelike smanjiti štetu i sačuvati energiju tijekom sezone. Uz malo predanosti i jednostavnih lijekova, možete pobrati zdrav i bogat urod bez upotrebe štetnih kemikalija.

Preporučujemo