Roditelji imaju značajan utjecaj na emocionalni i kognitivni napredak svojih sinova putem riječi koje oni odluče izraziti. Izjave koje ohrabruju i potvrđuju posjeduju sposobnost njegovanja samopouzdanja, dok negativne primjedbe mogu ostaviti trajnu štetu. Psihologinja Eliza Presman ističe tri posebne fraze koje bi roditelji trebali izbjegavati kako bi poticali konstruktivan razvoj i opću dobrobit svojih sinova.
- Prvi od njih je: “Zašto ne biste pokušali oponašati atribute i osobine koje pokazuje vaš brat ili sestra? Dijete može biti duboko pogođeno ovom izjavom, iskusiti duboki osjećaj neadekvatnosti. Kada se dijete uspoređuje sa svojom braćom i sestrama, to na njih stavlja ogroman pritisak i potiče uvjerenje da ne uspijevaju.
Reperkusije ovih izjava su opsežne, jer pridonose smanjenju samopoštovanja i ostavljaju dijete da se osjeća neadekvatnim i obezvrijeđenim. Nadalje, umjesto da gaje ljubav i ohrabrenje, ove primjedbe mogu potaknuti neprijateljstvo i svađu među braćom i sestrama. Djetetovo smanjeno samopouzdanje može dovesti do uvjerenja da će neprestano zaostajati za standardima svojih roditelja.
- Izgovor, “Suđeno vam je da zauvijek budete neuspješni,” doista je obeshrabrujuće čuti. Umjesto da posluže kao izvor inspiracije za dijete, ove riječi mogu izazvati emocije beznađa i osjećaj nevažnosti. To može dovesti do štetnih ishoda, poput smanjenja djetetove motivacije jer počinje vjerovati da su njihovi napori uzaludni.
Osim toga, mogu doživjeti osjećaj nemoći, uočavajući nedostatak kontrole nad vlastitim životom i postignućima. Stalna kritika koju dijete podnosi može imati dubok utjecaj na njegovo samopoštovanje i samopouzdanje, što rezultira smanjenjem samopoštovanja. Važno je prepoznati da odbacivanje djetetovih emocija kao trivijalnih ili pretjeranih, čak iu obliku bezbrižne šale, može štetiti njihovoj percepciji vlastitih osjećaja.
- To može dovesti do raznih negativnih ishoda, kao što su: Potiskivanjem svojih emocija dijete se može naći u stanju emocionalne izolacije, što u konačnici može rezultirati smanjenom sposobnošću izražavanja osjećaja. Štoviše, potkopavanje značaja emocija može spriječiti razvoj emocionalne inteligencije, ometajući stjecanje emocionalne svijesti i empatije.
Emocije koje dijete proživljava tijekom godina formiranja mogu duboko utjecati na njegovu percepciju prihvaćanja i ljubavi. Izražavanje ljutnje i čin grđenja od strane roditelja mogu izazvati osjećaj nevoljenosti ili neprihvaćenosti kod djeteta. Ova ideja prikazana je na studijskoj fotografiji koja prikazuje obitelj koja se bori s emocionalnim previranjima. Kroz ovu sliku uhvaćena je zamršena međuigra ljudskih emocija unutar obiteljskog okruženja, bacajući svjetlo na mogućnost sukoba i poteškoća u odnosima tijekom djetinjstva.
- Kako bi njegovali samopouzdanje i emocionalnu snagu, roditelji se mogu odlučiti za afirmativan i podržavajući jezik umjesto korištenja negativnih izraza. Dopustite mi da vam navedem nekoliko primjera da ilustriram svoju tvrdnju: 1. Umjesto uspoređivanja braće i sestara, ključno je priznati i slaviti jedinstvene kvalitete koje svakog pojedinca čine izuzetnim.
Ova izjava ima za cilj poticanje djetetove samosvijesti i uvažavanja vlastitih posebnih osobina. 2. Nepokolebljivo vjerujem u vaše sposobnosti i izvanredne stvari koje možete postići. Motivacijom i ulijevanjem povjerenja u djetetove sposobnosti možemo uvelike utjecati na njihovu motivaciju i samopouzdanje. Bitno je prepoznati značajnu ulogu koju emocije igraju u ovom procesu.
- Promicanje rasta emocionalne inteligencije i poticanje učinkovitih komunikacijskih vještina kod djece postiže se prihvaćanjem i vrednovanjem njihovih emocija. Psihologinja Eliza Presman ističe važnost promišljenog odabira riječi kada komunicirate s djecom. Ključno je voditi računa o potencijalnom dugotrajnom utjecaju koji negativni izrazi mogu imati na djetetovo samopoštovanje i emocionalnu dobrobit.
Korištenjem pozitivnih i ohrabrujućih izjava, roditelji imaju sposobnost voditi svoje sinove prema razvoju samopouzdanja, emocionalne stabilnosti i općeg zadovoljstva. Uspostavljanje snažne veze i omogućavanje optimalnog napredovanja djeteta ovisi o temeljnoj komponenti komunikacije koja je prepuna ljubavi, empatije i nepokolebljive podrške.