Donje rublje je dio odjeće koje ima direktan kontakt sa našim najosjetljivijim dijelom tijela i zato je potrebno strogo voditi računa o njegovoj čistoći i higijeni. U nastavku saznajte kako.
Zdravlje je pola higijene. Zbog toga trebamo imati odgovarajuću odjeću i donje rublje. Čini se da je pranje donjeg rublja za mnoge najosnovniji kućni postupak. Stavite ga u mašinu, dodate deterdžent, pritisnete tipku – i to je kraj. Međutim, iza ovog naizgled jednostavnog zadatka stoji složen niz čimbenika koji utječu na zdravlje, higijenu i dugotrajnost tkanine. Danas je prioritet energetske učinkovitosti sve veći, pa se mnoge značajne stvari zanemaruju.
Niska temperatura pranja, loš odabir deterdženta ili zabluda mogu dovesti do idealnih uvjeta za razvoj bakterija koje ne možemo osjetiti niti vidjeti, ali ih ipak možemo osjetiti kroz rezultate. Niske temperature i percepcija higijene povezani su s bolešću. Suvremeni trendovi u pranju doveli su do programa koji se postavljaju na 30 ili 40 stupnjeva, za te programe kažu da štede energiju i čuvaju materijale. I dok se to čini ekološki i ekonomski povoljno, za donje rublje to jednostavno nije dovoljno.
Stručnjaci, poput mikrobiologinje dr. Lise Ackerley, jasno su rekli da se bakterije, gljivice i virusi uklanjaju samo pranjem na temperaturama od najmanje 60 stupnjeva. U suprotnom, uzročnici koji uzrokuju urinarne infekcije, vaginalne probleme i razne kožne probleme još uvijek mogu biti prisutni u rublju. Kada perilica ne može izdržati visoke temperature. Naravno, nije sve donje rublje sposobno kuhati na 60 stupnjeva. Na osjetljive tkanine poput čipke, svile ili drugih sintetičkih materijala može negativno utjecati toplina već od 40 stupnjeva. U tim slučajevima odgovor se nalazi u obliku antibakterijskih deterdženata za rublje.
Riječ je o sredstvima koja sadrže aktivni kisik, eterična ulja ili enzime, a svi oni dokazano učinkovito uništavaju mikroorganizme prisutne na niskoj temperaturi. S njima se može održati higijena i dugotrajnost materijala. Jedna od najčešćih poteškoća povezanih s pranjem donjeg rublja je mrlja od menstrualne krvi. Mnogi pojedinci intuitivno koriste toplu vodu, ali svjesno ili nesvjesno doprinose pogoršanju stvari. Topla voda veže proteine krvi na tkaninu, što rezultira gotovo trajnom mrljom.
- Hladna voda je učinkovitija u uklanjanju proteina, jer ne “zavari” proteine na vlakna. Najučinkovitiji postupak je odmah isprati tkaninu hladnom vodom, zatim upotrijebiti vodikov peroksid ili proizvod na bazi kisika, zatim oprati. Pitanje koje se rijetko postavlja je: što je podijeljeno između donjeg rublja i odjeće koja se može prati? Kombiniranje donjeg rublja s ostalom odjećom, poput majica kratkih rukava, čarapa pa čak i ručnika, može biti neispravno ako se ne uzme u obzir materijal, stupanj zaprljanosti i temperatura pranja. Donje rublje povezano je s intimnim dijelovima tijela, stoga ga treba posebno čistiti, a temperaturu treba povisiti.
Pamuk je koristan jer može izdržati pranja iznad 60 stupnjeva, što omogućuje potpuno uništavanje mikroorganizama. Složeniji i osjetljiviji materijali zahtijevaju više pažnje, niže temperature, ali uz pomoć antibakterijskih dodataka postiže se željeni stupanj higijene. Posteljina i ručnici često su u izravnom kontaktu s kožom, znojem i mrtvim stanicama, zbog čega ih je potrebno prati na temperaturama od 60-90 stupnjeva. Ovo je od posebnog značaja u obiteljima s djecom, starijim osobama ili osobama s oslabljenim imunitetom. Kuhinjske krpe i spužve koje dolaze u dodir s hranom i vlagom čistite posebno i na najvišim temperaturama jer su leglo bakterija koje mogu dovesti do ozbiljnih trovanja.
Dječja odjeća mora biti higijenska, ali i sigurna za osjetljivu kožu. Pranje na temperaturi od 60 stupnjeva uz upotrebu blagih deterdženata bez alergena i mirisa najučinkovitiji je kompromis. Nasuprot tome, sportska odjeća obično se sastoji od elastana i drugih osjetljivih tvari koje će se deformirati na višim temperaturama. U tim slučajevima temperatura se podiže na 30-40 stupnjeva, ali uz dodatak sredstava koja su učinkovita i u hladnijoj vodi. Mnogi ljudi ne shvaćaju da je perilica rublja također neophodna u higijeni.
S vremenom se naslage sapuna, kamenca, bakterija i plijesni povećavaju u volumenu, što se posebno odnosi na korištenje na niskim temperaturama. Kao rezultat toga, preporučuje se pokretanje praznog ciklusa na 90 stupnjeva uz dodatak bijelog octa ili drugih sredstava za čišćenje barem jednom mjesečno. Time se produljuje vijek trajanja stroja, poboljšava kvaliteta pranja i sprječava razmnožavanje mikroorganizama na odjeći.