Skoro da nema osobe koja se nije suočila sa herpesom koji se najčešće pojavljuje na usnama i koji zna biti jako bolan. Pored toga za njegovo liječenje treba dosta vremena jer se radi o virusnoj infekciji.

HSV (Herpes simplex virus) obično se povezuje s infekcijama usana i genitalija. Iako je HSV-1 obično odgovoran za oralni herpes, a HSV-2 za genitalni herpes, obje vrste mogu uzrokovati oba stanja. Jednom kada uđe u tijelo, virus ostaje neaktivan, ali postoje slučajevi kada može izazvati izbijanje.

Simptomi herpesa mogu varirati i manifestirati se na različite načine. Osjećaj svrbeža može prethoditi razvoju čira ili mjehurića na usnama ili oralnoj sluznici. Simptomi poput groznice, glavobolje, opće boli i umora mogu pratiti ovo stanje. Iako potpuno uklanjanje HSV-a iz tijela nije moguće, postoje prirodne metode za učinkovito upravljanje povezanim simptomima.

Za sprječavanje prijenosa klica ključno je održavati pravilnu higijenu i poduzimati preventivne mjere. Preporučljivo je suzdržati se od dijeljenja osobnih predmeta poput četkica za zube i balzama za usne te izbjegavati bliski fizički kontakt ako su simptomi prisutni. Redovito pranje ruku, osobito nakon kontakta sa zahvaćenim područjem, bitno je. Iskusite umirujuće prednosti prirodnih lijekova pomoću eteričnih ulja.

Ulje čajevca, ulje lavande i ulje paprene metvice poznati su po svojoj sposobnosti ublažavanja nelagode i svrbeža. Za maksimalno olakšanje, lagano nanesite razrijeđeno ulje na zahvaćena područja pomoću novog pamučnog štapića. Aloe vera gel je vrlo učinkovita metoda za ublažavanje nadražene kože i pospješivanje procesa zacjeljivanja.

  • Nadalje, primjena toplih obloga na zahvaćeno područje može ublažiti nelagodu i svrbež. Poboljšanje imunološke funkcije putem dijetetskih mjera: Uključivanje raznovrsne hrane bogate hranjivim tvarima u vašu prehranu može značajno pridonijeti jačanju vašeg imunološkog sustava.

Kako biste poboljšali imunološki odgovor tijela i potencijalno smanjili učestalost izbijanja bolesti, korisno je uključiti dodatke poput vitamina C, cinka i lizina u svoju dnevnu rutinu. Primjena praksi smanjenja stresa kao što su meditacija, duboko disanje i joga mogu učinkovito smanjiti razine stresa, koje mogu izazvati herpes. Ako imate česte ili teške izbijanja herpesa ili ako kućni lijekovi ne donose olakšanje, preporuča se potražiti liječničku pomoć.

Savjetovanje sa zdravstvenim radnikom nudi mogućnost dobivanja recepta za antivirusne lijekove koji učinkovito upravljaju stanjem. Korištenjem ovih prirodnih tehnika možete učinkovito kontrolirati simptome herpesa i poboljšati ukupnu kvalitetu života. Početak herpes zostera, virusne infekcije, karakterizira postupno i suptilno pojavljivanje, koje se u početku manifestira kao bol.

Potrebno je nekoliko dana da se razvije karakterističan osip, a tada uloga liječnika prelazi iz proaktivne u reaktivnu, jer dijagnoza i liječenje postaju jasni (vrijedi napomenuti da herpes zoster također može zahvatiti oko). Međutim, trajanje i intenzitet pridružene boli vrlo su nepredvidljivi, s mogućnošću da potraju nekoliko dana ili čak produže nekoliko mjeseci. No, krenimo od početka.

Bolest je potaknuta virusom varicella zoster, koji je identičan virusu koji uzrokuje vodene kozice. Nakon oporavka od vodenih kozica, virus ostaje u tijelu i postaje aktivan duž određenog živca, što dovodi do pojave bolesti. Iako bolest obično nije ozbiljna i obično se povlači za nekoliko dana, potrebno je dulje vrijeme da osip nestane i ožiljak koji je uslijedio nestane.

Često su zahvaćeni živci u gornjem dijelu trupa, iako postoje slučajevi kada simptomi mogu biti ozbiljni i neugodni ako je zahvaćen živac koji se proteže preko površine glave (kao što je oftalmološki herpes koji zahvaća oko ili živac u uhu). Vrlo je rijetka pojava virusnog encefalitisa.

Preporučujemo