Danas se prisjećamo mlade djevojke koja je obolila od opake bolesti ali se hrabro borila do samog kraja. Iako je nauka i medicina jako napredovala posljednju deceniju ipak nisu otkriveni uzroci nekih bolesti koje godišnje odnesu na stotine hiljada života.

Iz grada Banjaluke potekla je Katarina Trivić, koja se hrabro borila s leukemijom sa svojih 18 godina. Njeno izuzetno putovanje poslužilo je kao svjetionik nade, zapalivši iskru u srcima nebrojenih pojedinaca. Iako je njezin put bio pun izazova, njezina nepokolebljiva odlučnost i hrabrost potaknuli su transformaciju unutar njezine zajednice.

Kaća, kako je od milja zovu, nadmašila je svoju osobnu borbu i postala amblematska figura u borbi protiv ove nemilosrdne bolesti, nadahnjujući sve koji se nađu suočeni sa sličnim dijagnozama. Unatoč tome što je aktivna sportašica, Katarina je ostala zatečena kada je 2021. u teretani doživjela iznenadni osjećaj nesvjestice.

Neko sam vrijeme zanemario svoj režim treninga zbog zabrinutosti da bih se mogao zaraziti COVID-19. Jednog sam dana dobio temperaturu, što me navelo na sumnju da imam virus, ali naknadni test je pokazao suprotno. Osim toga, primijetio sam gubitak apetita, što sam pripisao dijeti. Još jedna neobična pojava bilo je povećanje količine sna koja mi je bila potrebna.

Međutim, otkriće velike modrice na mojoj nozi, unatoč tome što se nisam sjećao da sam se ozlijedila, poslužilo je kao ključni trenutak. Nakon opsežnih pretraga dobila sam poraznu dijagnozu akutne mijeloične leukemije. Pomisao na suočavanje sa smrtnošću u dobi od 18 godina bila je neodoljiva. Uslijedila je žestoka bitka, a cijela se zajednica okupila iza mene, nudeći molitve i podršku.

  • Za divno čudo, trijumfirao sam nad bolešću. Nažalost, početkom 2023. leukemija se ponovno pojavila. Prošle godine, u mjesecu travnju, javno se oglasila ističući hitnost transplantacije matičnih stanica. Međutim, naišla je na veliku prepreku jer nije bilo odgovarajućeg donora. To je dovelo do njezine inicijative za osnivanje banke matičnih stanica u Republici Srpskoj, budući da su susjedne zemlje u regiji već imale slične banke.

Većina mladih krvnih stanica potječe iz koštane srži, koja je masna tvar smještena u zaobljenim ekstremitetima skeletne strukture. Kada se pojavi leukemija, usamljena stanica unutar koštane srži prolazi kroz mutaciju, što rezultira razvojem raka. Ta se mutirana stanica potom replicira i širi bolest cijelim tijelom.

Prema onkologinji Meredith Barnart, incidencija leukemije u odraslih osoba doseže vrhunac između 50. i 70. godine života, a napominje i liječnica Marta Vedlej. Međutim, postoji sve veći trend oboljevanja mlađih osoba od ove bolesti. Onkologinja Meredith Barnart dalje razrađuje da se leukemija može klasificirati u različite podtipove na temelju specifične vrste mutirane stanice i stadija u kojem se mutacija odvija.

Znakovi leukemije često su opći i mogu se lako zamijeniti s tipičnim simptomima gripe. Ipak, važno je poslušati savjete liječnika i ostati pozoran na sljedeće indikacije: Leukemija može rezultirati anemijom, stanjem koje se manifestira blijedom kožom, osobito na licu, i hladnim rukama.

Osim toga, uporno stanje umora i smanjena razina energije mogu poslužiti kao pokazatelji leukemije. Na leukemiju mogu ukazivati ​​česte infekcije i groznica, koji su simptomi narušenog imunološkog sustava. Osim toga, nedostatak daha tijekom fizičkog napora potencijalno može poslužiti kao znak upozorenja za leukemiju. Leukemija može spriječiti proces zacjeljivanja rana i dovesti do sklonosti modricama.

Na koži, osobito na nogama, može se primijetiti prisutnost petehija, malih crvenih točkica. Na leukemiju mogu ukazivati ​​i simptomi kao što su noćno znojenje, bolni zglobovi i gubitak težine. Svojom hrabrom odlučnošću Katarina Trivić ostavila je trajan utjecaj i poslužila kao izvor inspiracije nebrojenim pojedincima.

Njezina bitka nije bila bez svrhe, budući da je predvodila transformativne mjere koje će koristiti budućim pacijentima koji se suočavaju sa sličnim okolnostima. Nadalje, Barnart otkriva da simptomi leukemije mogu uključivati ​​noćno znojenje i osjetljive, bolne zglobove, dok Vedlej naglašava važnost praćenja gubitka težine. Iz ti dalje pojašnjava da simptomi ove nemilosrdne bolesti također mogu uključivati ​​krvarenje iz nosa i natečene ili povećane limfne čvorove.

Preporučujemo