Ljudi koji žive u kontinentalnim dijelovima vrlo rijetko na svom meniju imaju ribu što je prava šteta ako uzmemo u obzir koliko je zdrava i koje sve prednsti ima za naš organizam. Činjenica je i da je u pitanju skuplja namirnica.

Opće je poznato da uključivanje ribe u našu prehranu uvelike koristi našem zdravlju; međutim, nažalost, samo ga ograničen broj pojedinaca uključuje u svoje redovne planove obroka. Taj se propust može pripisati raznim čimbenicima, od kojih je jedan relativno visok trošak povezan s kupnjom ribe. Brojni pojedinci koncentriraju se isključivo na okus skuše, često zanemarujući njezine zdravstvene prednosti.

  • Svaka hrana posjeduje različita kemijska svojstva koja na određeni način utječu na tijelo. Skuša je bogata i proteinima i mastima, s povišenim razinama koje se obično nalaze u ribi ulovljenoj tijekom zimskih mjeseci u sjevernim regijama. Općenito, udio masnoće iznosi 13 grama, što je dovoljno za kategorizaciju ribe kao masne. Prosječni sadržaj proteina je 18 grama, a proteini se apsorbiraju tri puta brže od onih prisutnih u govedini. Skuša se svrstava u niskokalorične ribe.

Za zadovoljenje dnevnih kalorijskih potreba potrebno je unijeti oko 700 grama ribe; međutim, važno je uzeti u obzir i sadržaj masti. Skuša je bogata nezasićenim masnim kiselinama, koje su prepoznate kao korisni proizvodi i antioksidansi. Ove masne kiseline igraju ključnu ulogu u jačanju staničnih membrana tijela neutralizirajući slobodne radikale. Ovi radikali posjeduju sposobnost infiltracije u stanične stijenke i ometaju njihove funkcije, što dovodi do pojave raznih bolesti, poput raka.

Kako bi se to spriječilo, bitno je konzumirati odgovarajuću hranu. Davanje ribljeg ulja djeci je namjerno, s obzirom na njegovo bogatstvo nezasićenim masnim kiselinama. Kemijski sastav skuše pozitivno utječe na zdrav rast i razvoj djece, a jednako je korisna i za žene koje su trudne i dojilje. Kako bi se spriječila neravnoteža u rastu i razvoju unutarnjih organa tijekom adolescencije, uključivanje skuše u prehranu je neophodno. Ova riba obiluje vitalnim mineralima kao što su kalij, fosfor, fluor, sumpor, cink, klor i natrij, a svi oni pružaju značajne prednosti.

Osim toga, skuša je bogat izvor vitamina B, osobito s povišenim razinama vitamina B12 i vitamina PP. B vitamini ključni su za sintezu DNK i igraju značajnu ulogu u metabolizmu masti. Konstantan unos skuše pomaže u regulaciji razine šećera u krvi, poboljšava rad probavnog sustava i jača živčani sustav. Nadalje, igra vitalnu ulogu u stvaranju hemoglobina i održava odgovarajuću zasićenost kisikom. Prisutnost masti i nezasićenih masnih kiselina čini ga vrlo korisnim za mozak, kožu i kosu.

Osim toga, značajan sadržaj fosfora neophodan je za sintezu raznih enzima koji djeluju kao katalizatori u staničnim kemijskim reakcijama. Postoji jedinstvena vrsta ribe koja može jamčiti potpunu vitalnost organizma. Skuša je bogata fosfornom kiselinom koja igra ključnu ulogu u razvoju ljudskog kosturnog tkiva, zbog čega je posebno korisna za djecu. Unatoč tome, također nudi značajne prednosti odraslim osobama, koje se često susreću s problemima mišićno-koštanog sustava kako stare.

Poznata po svojoj nutritivnoj vrijednosti, skuša se može pohvaliti izraženim i robusnim okusom. Izvrstan je izvor proteina i opskrbljuje esencijalnim vitaminima, uključujući B2, B3, B6 i B12, uz vitalni vitamin D. Nadalje, meso skuše obiluje mineralima poput bakra, selena i joda. Označena kao masna riba, skuša obiluje omega-3 masnim kiselinama koje su neophodne za očuvanje kardiovaskularnog i kognitivnog zdravlja. Samo 85 grama skuše donosi preporučenu dnevnu dozu od 1000 miligrama omega-3 masnih kiselina.

Istraživanja pokazuju da pojedinci koji često uključuju skušu u svoju prehranu imaju sniženi krvni tlak i razinu kolesterola. Kao rezultat toga, to pridonosi smanjenju arterijskog plaka, omogućujući srcu manje napora u cirkuliranju krvi. Skuša je izvrstan izvor omega-3 masnih kiselina, posebice DHA, koja igra ključnu ulogu u razvoju mozga. Ove masne kiseline pomažu u regulaciji prirodnih kemikalija koje poboljšavaju kognitivnu funkciju.

Stoga se preporučuju osobama koje pate od depresije i raznih psihičkih poremećaja. Osim toga, skuša podržava zdravlje kostiju, što se uglavnom pripisuje sadržaju vitamina D. Također sadrži bakar i selen, koji su neophodni za održavanje gustoće kostiju. Medicinski stručnjaci preporučuju uključivanje masne ribe u prehranu barem dva puta tjedno. Ova kategorija uključuje tunu i losos, čija je cijena često znatno viša od skuše.

Preporučujemo