U našoj regiji ne koristimo jako puno začina koliko je to na primjer slučaj u nekim drugim dijelovima svijeta. To je možda i pogrešno obzirom da mnogi od njih imaju i ljekovita svojstva. Danas govorimo o bosiljku koji ima jako puno benefita. Izraz “bosiljak” nalazi svoje korijene u grčkoj riječi “basilikos”, što u prijevodu znači “biljka koja zaslužuje kraljevski status”. Zamislite užitak posjedovanja takvog kraljevskog lišća u vlastitom prebivalištu – doista veličanstveno.Sjemenke bosiljka mogu se kupiti u poljoprivrednim apotekama kao i u trgovinama mješovitom robom s bogatim izborom. Cena se uglavnom kreće oko 50 dinara. Sa samo jednim paketićem sjemena možete dati brojne klice koje možete posaditi pojedinačno ili uzgojiti u jedan, impresivan grm.

 

Ukoliko ste zainteresovani za kupovinu sadnice, lako ćete je pronaći na tržištu po ceni od oko 30 dinara po komadu. Ova količina je dovoljna da sadnicu stavite u posudu i stavite na kuhinjski prozor ili na terasu.

  • Razlog zašto se sve to može postići leži isključivo u uvjerenju da posjedovanje ove biljke u kućanstvu jamči blagostanje, a ne ostavlja mjesta siromaštvu.

Za one koji ostaju prizemljeni i ne pod utjecajem različitih ideologija, evo čvrstih opravdanja za sadnju bosiljka tijekom nadolazeće proljetne sezone.

1. Vrijedan suputnik u borbi protiv depresije.

2. Čuva se zdravlje kardiovaskularnog sustava.

3. Pokreće rad probavnog sustava i pomaže u pročišćavanju organizma.

4. Pospješuje proces probave.

5. Tijelo je zaštićeno od dijabetesa.

6. Ne mogu se poreći iznimna svojstva ove tvari kao snažnog afrodizijaka.

7. Jedna od prednosti ovog proizvoda je njegov sadržaj antioksidansa koji pruža zaštitu od raznih bolesti.

8. Promiče upravljanje stresom.

9. Antimikrobna svojstva ove tvari služe kao zaštita od virusa i infekcija.

10. U borbi protiv progresije kancerogenih bolesti, optimalno je rješenje.

Bosiljak se našao u mnoštvu situacija, pokazujući svoju svestranost i prilagodljivost na bezbroj načina.

 

 

 

Da biste ublažili mučninu i suzbili sklonost povraćanju, jednostavno pomiješajte dvije kapljice eteričnog ulja bosiljka sa žličicom meda (đumbir također ima slična svojstva u borbi protiv mučnine i povraćanja). U Indiji se listovi bosiljka obično koriste za ublažavanje uboda insekata, a također je poznat po svojim afrodizijačkim svojstvima. Tradicionalna mudrost koju su nas prenijele naše bake savjetuje da grančice bosiljka stavite uz krevet kako biste otjerali dosadne komarce.

Za osobe s masnom kosom ili kožom, kao i za one koji imaju osip ili crvenilo kože, preporučuje se napraviti čaj od bosiljka i koristiti ga za kupanje, uključujući i ispiranje kose.

Za ublažavanje upale želuca i crijeva, kao i za smanjenje osjećaja mučnine, možete pomiješati bosiljak, komorač, kadulju i borovnicu. Dodatno, u kombinaciji s valerijanom, ova mješavina potiče miran san, opuštanje i ublažavanje stresa i napetosti.

Za one koji imaju problema s astmom i bronhitisom, uključivanje bijelog sljeza, majčine dušice i dodatnih korisnih biljaka u mješavinu može pružiti olakšanje i podršku.

Kako bi se osigurala optimalna apsorpcija ljekovitih svojstava, preporuča se kuhati sve čajeve s jednom litrom vode. Jednostavno dodajte dvije jušne žlice čaja u litru vode i zasladite medom. Pijte čaj postupno tijekom dana kako biste u potpunosti iskoristili njegova ljekovita svojstva. No, ako čaj pripremate posebno za probavne probleme, savjetuje se da ga konzumirate bez dodanog slatkoće.

Portion of fresh Basil leaves (selective focus; close-up shot) on wooden background

 

Začin poznat kao bosiljak.

Bosiljak, svestrana biljka, dodaje okus raznim jelima uključujući umake, tjesteninu, povrće, jela na bazi rajčice i jela s graškom i grahom. Može se ugraditi u juhe, osvježavajuće salate, namaze, pa čak i koristiti u tekućini za kuhanje ribe ili kao preljev za prženu ribu. Osim toga, savršeno se slaže sa sirom i češnjakom, što ga čini izvrsnim izborom za namaz za predjelo.

  • Kako biste sačuvali bitne komponente bosiljka, najbolje ga je trgati rukom, a ne metalnim nožem. Kao začin preporučljivo ju je dodati pred kraj kuhanja kako ne bi izgubila vrijedna i ljekovita svojstva zbog dugotrajnog zagrijavanja.

Bosiljak se može kupiti u rasadnicima, a kada dođe u vaš dom, treba ga staviti na sunčano, dobro osvijetljeno i toplo mjesto, a pritom osigurati da ima dovoljno zalijevanja. Uz oprezno njegovanje i rukovanje, ova će vas biljka obilato nagraditi svojim izvrsnim izgledom, ugodnim mirisom i ljekovitim svojstvima.

Preporučujemo