Iako je zadnjih decenija moderna medicina izuze4tno napredovala  još uvijek nije pronađen lijek za mnoge bolesti. Karcinom ili rak napada skoro sve organe u tijelu i postoji preko 200 vrsta ovog oboljenja.

Rak se može pojaviti na različite načine unutar tijela, a njegovi su simptomi često suptilni i lako ih se previdi. Unatoč tome, ključno je ostati na oprezu zbog znakova upozorenja i potražiti liječnički savjet ako je potrebno. Evo tri jutarnja simptoma raka, ali ostaje pitanje: kada oni postaju razlog za zabrinutost? Grlobolja koja traje tijekom vremena.

Ako osjetite bol u grlu koja traje dulje od dva tjedna nakon jutarnjeg buđenja i ne pokazuje znakove poboljšanja, to potencijalno može biti pokazatelj raka grla, raka grkljana ili raka štitnjače. Kašalj Ako osjetite uporan jutarnji kašalj koji traje duže od dva tjedna, bitno je da to shvatite ozbiljno. Iako se ovaj simptom obično povezuje s osobama koje puše, ako potraje dulje od 14 dana bez olakšanja, mogao bi biti znak raka pluća.

Umor

Jutarnji umor još je jedan pokazatelj napredovanja raka. Nije neuobičajeno osjećati se umorno nakon buđenja, ali ako ovaj umor potraje tijekom dana, to bi mogao biti znak temeljnih zdravstvenih problema. Dosljedan umor čest je simptom raka, osobito kada ga prate drugi pokazatelji poput noćnog znojenja. Postoje dodatni simptomi koji se obično povezuju s rakom.

  • Prisutnost određenih simptoma kao što su promjene u pokretima crijeva, nelagoda u trbuhu, krv u stolici i uporni proljev ili zatvor mogu potencijalno ukazivati ​​na rak, osobito ako potraju tri tjedna ili dulje. O nadutosti koja traje dulje od tri tjedna također treba razgovarati sa zdravstvenim radnikom.

Nadalje, neobjašnjivo krvarenje, uključujući krvarenje između menstruacija, rektalno krvarenje, krv u urinu, povraćanje ili iskašljavanje krvi, kao ni simptome poput kašlja, boli u prsima i otežano disanje, ne bi se smjela zanemariti. Važno je posavjetovati se s liječnikom ako primijetite kvržicu u dojci, jer to može biti benigna lezija poput ciste ili fibroadenoma.

Na kraju, svi madeži koji su podvrgnuti promjenama u obliku, boji, svrbežu ili krvarenju, kao i neobjašnjivi gubitak težine koji nije povezan s prehranom, vježbanjem ili stresom, zahtijevaju liječničku pomoć.

Rak, genetska bolest, nastaje zbog promjena u genima koji reguliraju funkcioniranje svih stanica u tijelu, posebice njihov rast i diobu. Međutim, važno je napomenuti da razvoj raka ne ovisi isključivo o genetskom materijalu naslijeđenom od naših predaka.

Iako se genetske promjene koje dovode do raka mogu naslijediti od roditelja, one se češće javljaju kao rezultat pogrešaka u diobi stanica ili oštećenja DNK uzrokovanog okolišnim čimbenicima kao što su kemikalije koje se nalaze u dimu cigareta ili ultraljubičasto zračenje sunca.

Procjenjuje se da se samo 5-10% slučajeva raka može pripisati isključivo genetici. Na većinu zloćudnih bolesti utječe kombinacija okolišnih čimbenika i genetike, što nam omogućuje značajan utjecaj na rizik od razvoja raka. Rak svakog pojedinca je jedinstven, karakterizira ga različita kombinacija genetskih promjena, pa čak i različite stanice unutar iste tumorske mase pokazuju varijacije.

To se događa jer stanice raka nakupljaju dodatne genetske promjene dok nastavljaju rasti. Tipično, stanice raka posjeduju značajnu količinu akumuliranih mutacija, osobito u usporedbi s normalnim stanicama. Istodobno, neke od ovih mutacija nisu povezane s napredovanjem raka.

Preporučujemo