Pravoslavni vjernici su započeli svoj Božićni post a danas se prisjećamo riječi patrijarha Pavla vezane upravo z aovu temu. On je isitcao važnost posta ne samo u fizičkom nego i u duhovnom smislu.

Počeo je Božićni post, razdoblje koje će trajati 40 dana, zaključno s Božićem. Iščekivanje praznika je opipljivo, a dobro je poznato da su slavlja na Balkanu uvijek velika. O spoznajama glasovitog patrijarha u vezi s ovom prilikom saznat ćemo danas. Patrijarh Pavle je rekao da post služi za otklanjanje negativnih strana duše, a pozivanje u pozitivne. Prava svrha posta leži u pročišćenju i tijela i duše, koncept koji je ojačan svim pravoslavnim učenjima. Uzdržavanje od hrane nije jedini fokus; nego predstavlja mnogo šire duhovno značenje.

Također se osvrnuo na štete uzrokovane grijesima, posebno onima u koje smo svojevoljno uključeni, a koje dovode do stvaranja novih grijeha i na kraju do naše propasti. Veliki patrijarh Pavao identificirao je tri specifična grijeha koje je smatrao posebno opasnima tijekom korizme: Opasnost oholosti još je veća; pojedinci koji sebe smatraju superiornima u odnosu na druge, osobito zbog svog posta, trebali bi moliti s usredotočenošću. Gospodin nas je uputio da postimo u tajnosti i bez pretvaranja, a Bog je zadovoljan samo s postom koji je popraćen obvezom suzdržavanja od svih oblika nedjela, bilo u djelima, govoru ili mislima.

Tijekom posta, ključno je biti oprezan protiv osjećaja mržnje, zavisti, zlobnog govora, pohlepe, neprijateljstva ili ljutnje. Sama pomisao na ljutnju može pomračiti srce i duh za vrijeme posta. Post ima za cilj kontrolirati naše sklonosti prema proždrljivosti i pretjerivanju. Budući da se prejedanje, ili proždrljivost, smatra smrtnim grijehom, može biti vrlo primamljivo pretjerano uživati ​​u drugoj hrani tijekom posta, a sve pod krinkom izbjegavanja masnih namirnica.

  • Od prepunih stolova na kojima gotovo da nema “mlijeka ljudske dobrote” do jela koja su začinjena i masna jer su “zalivena biljnom masnoćom”, post se za neke može pretvoriti u pravu gozbu, iako lišenu mesa i bilo kakvih životinjskih proizvoda .

Tijekom ovog razdoblja bitno je da domaćice i domaćini svojim obiteljima i posjetiteljima ponude hranjiva i jednostavna jela. Kao što navode pravoslavni izvori, “Nelojalnost Bogu pokazuje ljubav prema želucu.” Postoje trenuci kada se pojedinci odluče suzdržati od konzumiranja hrane. Osim dana navedenih u crkvenom kalendaru, svećenik može preporučiti i post, iako pojedine vjernike može izuzeti od toga.

Slično tome, odluka da se napusti post, osobito kada uključuje pripremu opuštajućih obroka, smatra se grešnom. “Na taj način – umjesto da odajemo čast i štovanje svecu – izazivamo gnjev Božji”, navodi brat iz manastira Visoki Dečani. „Gospodin ne zahtijeva naš post ili našu glad; ono što On traži je da omekšamo svoja srca, okrenemo se Bogu i nađemo odmor u Njegovoj prisutnosti kako bismo mogli primiti Njegovu milost i pomoć. Postom pokazujemo svoju ljubav i vjeru u Gospodina, jer samo oni koji marljivo slijede sve Njegove zapovijedi mogu iskreno tvrditi da vole Boga, Stvoritelja svega.

Post je jedna od najvažnijih Gospodinovih zapovijedi. Trebali bismo se distancirati od onih koji usputno tvrde da “grijeh ne ulazi u usta. Čin prekidanja posta je grešan ne samo zbog hrane koju konzumiramo, a koju sa zahvalnošću prihvaćamo, nego i zbog očitog nepoštivanja zapovijedi Gospodnje o postu i smjernica svetih otaca Crkve. Ovi sveci, nadahnuti Duhom Svetim, prenijeli su nam pouzdan put duhovnog življenja.

Preporučujemo