Svima je već dobro poznato da način naše ishrane ima veliki uticajna zdravlje cjelokupnog organizma. Danas je upravo to tema našeg članka a u nastavku možete saznati šta su pokazala istraživanja.

Prema izvješću Todaya, postignut je konsenzus između 17 stručnjaka, među kojima su kardiolozi, onkolozi, neurolozi, gastroenterolozi i stomatolozi, koji su odredili dva određena obroka kao optimalni izbor za doručak. Ovi stručnjaci podržavaju prehrambene obrasce kao što su mediteranska prehrana, DASH dijeta i MIND dijeta. Ovi prehrambeni okviri prepoznati su po svojoj sposobnosti snižavanja krvnog tlaka, smanjenja rizika od raka i smanjenja vjerojatnosti neuroloških poremećaja, uključujući Alzheimerovu bolest.

  • Općenito, ovi prehrambeni planovi naglašavaju cjelovite žitarice i uključuju raznovrsno povrće, voće, mahunarke, maslinovo ulje, orašaste plodove i izvore nemasnih proteina. Na pitanje o tipičnom izboru doručka, moglo bi se primijetiti da zobena kaša prelivena orašastim plodovima, sjemenkama i bobičastim voćem predstavlja vrlo hranjivu opciju. Zob se često smatra bogatom vlaknima i smatra se da posjeduje spoj sličan onom prisutnom u majčinom mlijeku. Gastroenterolog je izjavio: “Visoki sadržaj vlakana je ono što pomaže u održavanju zdrave crijevne flore i sprječava zatvor.

Kuhana zob, cijela ili mljevena, često se može poboljšati uključivanjem sastojaka poput lanenih sjemenki, sjemenki konoplje, sjemenki bundeve, meda te suhih ili svježih bobica. Kao alternativnu opciju doručka liječnici često predlažu nanošenje avokada na tost od cjelovitih žitarica. Kardiolog primjećuje: “Hranjivi ugljikohidrati daju mi ​​stalnu energiju, dok mi zdrave masti pomažu da se osjećam zadovoljno. Jedna kriška tosta sadrži dovoljno kalorija i hranjivih tvari da vas ugodno održi do ručka.”

Medicinski stručnjaci zagovaraju uključivanje jogurta popraćenog bobičastim voćem, orašastim plodovima i suhim voćem u prehranu, naglašavajući važnost minimiziranja unosa šećera. Nasuprot tome, zobena kaša se dugo smatrala gotovo idealnim izborom za doručak, spajajući zdravstvene dobrobiti s divnim okusom.

Prema dijetetičarki Silviji Melendez-Klinger, zobene pahuljice nude značajnu prednost osim dobrobiti povezanih s cjelovitim žitaricama i dijetalnim vlaknima koja potiču dobrobit kardiovaskularnog i probavnog sustava: pružaju zadovoljavajući osjećaj sitosti između obroka. Ona se poziva na studiju iz 2015. objavljenu u Annals of Nutrition and Metabolism, koja je otkrila da su pojedinci koji su uključili zobene pahuljice u svoj doručak obično pokazali smanjenu potrošnju kalorija tijekom ručka.

Ipak, ova korist nije jedina zasluga uključivanja ove namirnice u prehranu; konzumacija zobene kaše također može poboljšati sportsku izvedbu. Prema Jayu Kovinu, registriranom nutricionistu i direktoru formulacija u ASYSTEM-u, konzumacija zobi jedan sat nakon vježbanja može poboljšati metabolizam i sportsku izvedbu. Osim toga, zobene pahuljice povoljno utječu na zdravlje kardiovaskularnog sustava.

Tejal Pathak, klinički dijetetičar i edukator dijabetesa, naglašava da su zobene pahuljice bogate topivim beta-glukanom. Ona ističe da su različite studije uspostavile vezu između unosa vlakana i potencijalnih prednosti za zdravlje kardiovaskularnog sustava, budući da utječu na razinu lipida u krvi i postprandijalne reakcije šećera u krvi. Nadalje, zobene pahuljice mogu pospješiti zdravlje probavnog sustava, što kasnije može utjecati na opću dobrobit gotovo svake tjelesne funkcije.

Nutricionistica Lisa Richards, autorica Candida Diet, tvrdi da “sadržaj vlakana u zobenoj kaši poboljšava zdravlje crijeva i potiče osjećaj sitosti”. Studija provedena 2014. godine i objavljena u British Journal of Nutrition otkrila je da su dvije osobe s dijagnosticiranim ulceroznim kolitisom doživjele poboljšanja u svom stanju nakon uvrštavanja zobenih pahuljica u njihovu prehranu. To ukazuje na to da “dosljedan unos zobi ili zobenih pahuljica može smanjiti rizik od upale crijeva.

Štoviše, uključivanje zobenih pahuljica u prehranu ima potencijal poboljšati funkcionalnost imunološkog sustava. Prema registriranom dijetetičaru Tristi Bestu, za pojedince koji žele istovremeno poboljšati zdravlje crijeva i ojačati imunitet, “sadržaj vlakana u zobenoj kaši djeluje kao prebiotik, potičući rast korisnih crijevnih bakterija.” Ova specifična prednost ne samo da potiče bolje imunološko zdravlje, već također smanjuje rizik od kroničnih bolesti i ublažava upale u tijelu.

Preporučujemo