Ljudi od davnian znaju za ljekovitost biljaka u prirodi i koriste ih za razne zdravstvene tegobe. Kada je u pitanju jabukovo sirće poznato je da ono ima pozitivne učinke na naš organizam.
Uključivanjem jabučnog octa, vode s limunom i kajenskog papra u svoju jutarnju rutinu, možete uvelike poboljšati sposobnost vašeg tijela da sagorijeva masnoću dok uživate u nizu dodatnih zdravstvenih prednosti. Jabučni ocat, poznat po sadržaju octene kiseline, ima sposobnost poticanja metabolizma, smanjenja nakupljanja masnoće i smanjenja apetita. Također pomaže u regulaciji razine šećera u krvi i poboljšanju osjetljivosti na inzulin.
- Voda s limunom djeluje kao prirodni detoksikator, čisti jetru, vitalni organ za metabolizam masti. Osim toga, visok sadržaj vitamina C u limunu pomaže probavi i jača imunološki sustav. S druge strane, kajenski papar sadrži kapsaicin, snažan spoj koji pojačava termogenezu, proces kojim tijelo stvara toplinu i sagorijeva kalorije. Kapsaicin također potiče razgradnju masti i može suzbiti apetit, što rezultira smanjenim unosom kalorija.
Kada se kombiniraju, ova tri sastojka čine nevjerojatan trio koji ne samo da olakšava gubitak masnoće, već također promiče cjelokupno zdravlje i dobrobit. Bezbrojnim je stoljećima jabučni ocat služio kao svestrani sastojak u svijetu kulinarstva, dodajući okus jelima, čuvajući hranu, pa čak i pružajući terapeutske prednosti kao što su zacjeljivanje rana i borba protiv infekcija.
Osim toga, ovaj ljuti začin je prepoznat po svom potencijalu u upravljanju dijabetesom i promicanju cjelokupnog zdravlja, uz sve veći broj istraživanja koja naglašavaju njegovu sposobnost da pomogne stabilizirati razinu glukoze u krvi. Prisutnost kvasca i šećera u jabukama ključna je za stvaranje octa. Za proizvodnju jabučnog octa, tekućina izvađena iz zdrobljenih jabuka prolazi proces fermentacije u dva koraka. U početku kvasci fermentiraju šećere, pretvarajući ih u etanol.
Nakon toga, tijekom sekundarne fermentacije, preživjele bakterije octene kiseline iz početnog procesa oksidiraju etanol u octenu kiselinu, što rezultira stvaranjem octa. Octena kiselina, spoj odgovoran za oštru kvalitetu octa, u istraživanjima se dosljedno ističe kao temelj za metaboličke prednosti povezane s octom. Iako jabučni ocat ima suptilan miris poput jabuke praćen oštrim trpkim okusom koji neki pojedinci poprimaju s vremenom, sadrži neznatne količine kalorija, ugljikohidrata, vlakana i proteina.
Osim toga, razine minerala u tragovima i polifenola u jabučnom octu variraju ovisno o vrsti jabuke i načinu prerade. Brojne zdravstvene prednosti jabučnog octa za dobrobit metabolizma. Početna istraživanja sugeriraju da jabučni ocat ima potencijal za promicanje metaboličke dobrobiti na različite načine, kao što je poboljšanje regulacije glukoze u krvi, smanjenje razine kolesterola i olakšavanje mršavljenja.
Konzumacija octa prije obroka bogatog ugljikohidratima može pomoći ublažiti porast razine šećera u krvi koji se javlja nakon jela. U maloj studiji, pojedincima s normalnom inzulinskom osjetljivošću, inzulinskom rezistencijom ili dijabetesom tipa 2 davan je napitak koji je sadržavao ili četiri žličice octa ili placebo, dvije minute prije konzumiranja kruha s maslacem i soka od naranče.
Nakon obroka, oni koji su konzumirali ACV iskusili su značajno poboljšanje inzulinske osjetljivosti, u rasponu od 19 do 34 posto, kao i smanjenje razine glukoze i inzulina nakon obroka. Najznačajnija poboljšanja primijećena su u skupini koja je rezistentna na inzulin. U studiji koja se sastojala od četiri odvojena ispitivanja koja su istraživala utjecaj octa na razinu glukoze u krvi, otkriveno je da je konzumacija dvije žličice octa samo dvije minute prije obroka s visokim udjelom ugljikohidrata rezultirala značajnim smanjenjem razine glukoze u krvi nakon obroka za prosječno od 20 posto.
Taj je učinak primijećen i kod osoba sa i bez dijabetesa. Međutim, kada je ocat konzumiran pet sati prije obroka, nije primijećen takav učinak, što ukazuje da je vrijeme konzumiranja octa u odnosu na obrok presudan faktor.