Većina ljudi želi u određenom dobu svog živta postati roditelj i imati djecu a mnogima se ta želja ne ispuni. Neki drugi koji koriste sredstva za kontracepciju s druge strane iako to u tom trenutku ne žele postanu roditelji.
Lucy Hayden, , otkriva da je trudnoća bila potpuno neočekivana, jer je koristila kontracepciju. Značajno je da je slika koja je kružila prikazivala bebu kako naizgled hvata kontracepcijsko sredstvo koje je trebalo spriječiti njezino začeće, prizor koji je razveselio mnoge gledatelje. Spirala se vješto sakrila iza majčine posteljice. Od svih žena koje primaju ovaj tretman, Lucy predstavlja samo jedan posto koje zatrudne.
- Porod je izuzetna i emocionalno intenzivna pojava, prirodni proces kojim žena donosi dijete na svijet. Stjecanjem dubinskog razumijevanja poroda, buduće majke mogu povećati svoje samopouzdanje i spremnost. Ovaj opsežni vodič istražit će sve aspekte poroda, baveći se temama od pripreme za iskustvo do upravljanja fazom oporavka nakon poroda. Porođaj napreduje kroz više faza, pri čemu početna faza uključuje širenje i brisanje cerviksa. Ova prva faza, koja se naziva latentna faza, označava početak procesa porođaja.
Trajanje ove faze može trajati od nekoliko sati do nekoliko dana, a karakterizirana je kontrakcijama koje su blagog do umjerenog intenziteta i javljaju se u nepravilnom obrascu. Nadalje, u tom razdoblju cerviks pokreće procese skraćivanja i širenja, čime se u konačnici postiže dilatacija od 3 do 4 centimetra. Aktivnu fazu karakterizira blaga nelagoda i bol u donjem dijelu trbuha i leđima. Tipično, ovaj proces traje između 3 i 8 sati, tijekom kojih se kontrakcije povećavaju po učestalosti i intenzitetu.
Istodobno se grlić maternice širi od 4 cm do 7 cm. Tijekom prijelazne faze simptomi se mogu manifestirati kao jaka bol, značajno krvarenje ili prisutnost sluzavog iscjetka. Duljina ove specifične faze može varirati između 30 minuta i 2 sata, karakterizirana kontrakcijama koje postaju iznimno intenzivne i javljaju se znatno učestalije. Tijekom tog razdoblja, cerviks prolazi kroz dilataciju, napredujući od 7 cm do potpunog širenja od 10 cm.
Početni simptomi uključuju jaku bol, nekontrolirano drhtanje, stalnu mučninu i neodoljiv osjećaj pritiska. Nakon ove faze slijedi sljedeća faza, koja se naziva izgon ili rođenje. Ovaj proces obično traje od 20 minuta do 2 sata i obilježen je osjećajem pritiska u rektumu i nagonom za naprezanjem.
Spuštanje bebe kroz porođajni kanal pokreće niz simptoma karakteriziranih intenzivnim kontrakcijama i osjećajem pritiska u donjem dijelu trbuha, često praćenim naprezanjem. Ove pojave dovode do poroda, pri čemu se prvo pojavljuje glava, a zatim ramena i tijelo. Treća faza porođaja definirana je izbacivanjem posteljice, koje se obično događa unutar vremenskog okvira od 5 do 30 minuta. Tijekom tog razdoblja kontrakcije traju, iako su manjeg intenziteta.
Osim toga, posteljica se odvaja od maternice i izbacuje kroz vaginalni kanal. Četvrtu fazu, koja se naziva postporođajni oporavak, karakteriziraju simptomi poput blage nelagode i osjećaja olakšanja nakon izbacivanja posteljice. Značajne fiziološke promjene događaju se u prvim satima nakon poroda. Kontrakcije maternice dovode do smanjenja postporođajnog krvarenja, koje se obično naziva lohijama. Ova faza također označava uvodnu interakciju između majke i djeteta, uz početak dojenja.
Indikatori približavanja poroda uključuju osjećaj umora, grčeve mišića i pojavu vaginalnog krvarenja. Prisutnost ovih simptoma sugerira da se tijelo priprema za proces isporuke. Kada je u pitanju mjesto rođenja, bolnice pružaju opsežnu medicinsku skrb i intervencije, dok centri za rađanje imaju minimalistički pristup sa smanjenom medicinskom intervencijom. Odabir poroda kod kuće omogućuje veću privatnost; međutim, ključno je prepoznati povezane moguće rizike.
Prilikom izrade plana poroda uzmite u obzir sljedeće čimbenike: Razmatranja koja treba uzeti u obzir obuhvaćaju potrebu za ublažavanjem boli, osobne preferencije u pogledu intervencija i prisutnost partnera ili doule koji pruža podršku. Nadalje, priprema tijela za nadolazeće iskustvo ima veliku važnost. Trudnicama se savjetuje da sudjeluju u blagim fizičkim aktivnostima, uključujući hodanje ili vježbanje joge. Osim toga, važno je pridržavati se dobro uravnotežene prehrane bogate vlaknima i tekućinom.