Nasljedstvo koje ostane nakon što neka osoba premine može postati i predmetom spora između njegvoiuh srodnika i to na žalost nije rijedak slučaj. Sigurno ste i vi do sada čuli za bar jedan slučaj u kojem se braća i sestre posvađaju oko onoga što je ostalo iza njihovih roditelja.

Austrijski mediji javljaju da je obitelj psihički poremećene bake ostala zatečena njezinom iznenađujućom oporukom u kojoj je otkrila da je svoje pozamašno bogatstvo ostavila vodoinstalateru. Situacija se počela raspetljavati kada je ženi bila potrebna hitna hospitalizacija. Umjesto da uključi svoju obitelj kao kontakt za hitne slučajeve, baka je umjesto toga odlučila navesti vodoinstalatera.

Postupci pojedinca ostavili su obitelj u stanju šoka, a od tog trenutka situacija se počela raspetljavati. Kako prenosi publikacija “Kronen”, supružnik bake je preminuo 2018., ostavivši je bez djece i samu. Zabilježeno je da je imućna umirovljenica prestala komunicirati sa svojim rođacima, uključujući sestru i djecu.

Otprilike godinu dana kasnije, baka je navodno susrela vodoinstalatera koji joj je u početku djelovao ugodno, ali joj je, nažalost, neprestano stvarao poteškoće. Nekretninu je u konačnici baka prenijela na obrtnika. Odvjetnici su tvrdili da, nakon bakine smrti, ne bi bilo izvedivo da obitelj nadoknadi preostala sredstva.

Prema riječima odvjetnika za ostavinu Lorenza Kirschnera, bilo bi nevjerojatno teško utvrditi bilo kakvu krivnju od strane rođaka preminule žene, budući da nema dokaza prijevare, prisile ili obmane. Mediji su nedavno objavili da je baka vodoinstalateru oporukom ostavila sve svoje nekretnine, ukupne površine oko 3000 četvornih metara. Procijenjena vrijednost nekretnine je čak 3 milijuna eura.

Vodoinstalater navodno nije dobio vlasništvo nad nekretninama pokojne bake, tvrdi član obitelji. Koncept stjecanja nasljedstva bez ikakvih obiteljskih veza nikad mi nije pao na pamet. Očigledno je zapanjujuće lako doći do iznosa od tri milijuna eura ili više.

Bonus tekst:

Nakon što osoba premine, oporuka služi kao pravno obvezujući dokument koji artikulira njezine želje u vezi s raspodjelom imovine. Odvajanje vremena za pisanje oporuke može igrati ključnu ulogu u jamčenju da je vaša imovina raspoređena u skladu s vašim željama, dok također pojednostavljuje proces raspodjele imovine nakon vaše smrti. Da biste sastavili oporuku, razmislite o sljedećim predloženim koracima:

  • Razmotrite svoje želje: Prije nego što započnete proces pisanja, odvojite trenutak da razmislite o tome kako želite rasporediti svoju imovinu. Razmislite o pojedincima kojima želite oporučno ostaviti određenu imovinu, bilo da se radi o novčanim sredstvima, nekretninama, dragim predmetima ili drugim dragocjenostima. Steknite znanje o zakonima o nasljeđivanju provođenjem temeljitog istraživanja specifičnih propisa u vašem mjestu. Bitno je osigurati poštivanje svih zakonskih obveza.

Vrijedno je napomenuti da određene zemlje imaju jedinstvene odredbe koje uređuju strukturu i sadržaj posljednje volje i oporuke. Odaberite određenog izvršitelja: izvršitelj je osoba koju imenujete da ispuni upute navedene u vašoj oporuci. Neophodno je odabrati pouzdanu osobu u koju imate povjerenja da će kompetentno ispuniti ovu odgovornost. Započnite zapisivanjem svojih želja:

U ovom trenutku možete započeti proces sastavljanja svoje posljednje volje i oporuke. Bitno je da je oporuka nedvosmislena i točna, ne ostavljajući apsolutno nikakvog prostora za eventualna nerazumijevanja. Navedite identitete i prebivališta svih korisnika, zajedno s pedantnim opisom imovine koju im namjeravate ostaviti u nasljedstvo. Nadalje, nužno je jasno naznačiti sve posebne odredbe ili ograničenja koja se odnose na gore navedenu imovinu. Za ovjeru oporuke potrebno je staviti svoj potpis.

Važno je napomenuti da ovaj ključni korak obično zahtijeva prisutnost svjedoka. Upoznajte se s propisima u vašoj nadležnosti kako biste odredili određeni broj potrebnih svjedoka i sve dodatne formalnosti. U Republici Srpskoj zakon nalaže da prilikom potpisivanja oporuke moraju biti prisutna dva punoljetna svjedoka. Pobrinite se da oporuka bude sigurno pohranjena:

Čuvanje izvorne oporuke je od iznimne važnosti, što zahtijeva njezino postavljanje na sigurno mjesto, kao što je bankovni sef ili unutar granica odvjetničkog ureda. Osim toga, mudro je obavijestiti osobe od povjerenja o mjestu oporuke, osiguravajući njezinu dostupnost kada se ukaže potreba. Osim toga, moguće je sastaviti oporuku unutar Suda i tamo je sigurno čuvati do trenutka provedbe.

Za stjecanje daljnjih znanja o pravima i obvezama u vezi sa sastavljanjem oporuke, preporučljivo je potražiti savjet odvjetnika ili stručnjaka za nasljedna pitanja. Ovi stručnjaci posjeduju opsežno znanje o pravnim propisima u vašoj jurisdikciji i mogu vam pomoći u jamčenju pravne valjanosti vaše oporuke tijekom usklađivanja sa svojim željenim rezultatima.

Preporučujemo