Kraj je februara mjeseca i polako nam se približava proljeće kada sve oživi i procvjeta. Možda niste znali ali upravo sada je vrijeme za sadnju cvijeća koji će ukrašavati vaše dvorište ili balkon cijelo ljeto.
Petunije su među najzastupljenijim jednogodišnjim biljkama, koje značajno pridonose estetskoj privlačnosti raznih balkona, terasa i vrtova. Ove cvjetnice karakterizira produljena sezona cvatnje i sposobnost stvaranja brojnih cvjetova. Odabirom odgovarajućih sorti može se postići niz oblika, veličina i boja cvjetova. Procesom hibridizacije stvorene su i jednostruke i dvostruke vrste cvjetova, koje pokazuju ili ujednačene boje ili različite kombinacije boja.
- Ove karakteristike mogu uključivati cvjetove različitih veličina, hibride koji pokazuju veću toleranciju na padaline ili one koji su znatno otporniji na sušu, a na sve će utjecati individualne preferencije i dostupni okolišni uvjeti. Dok brojni hibridi i kultivari uspijevaju u sunčanim okruženjima, skloni su im biti u polusjenovitim područjima tijekom pretjerano vrućih ljetnih mjeseci. Sjetva petunija odvija se u veljači i ožujku.
Sjeme petunije ravnomjerno rasporedite po površini što je više moguće. Kako bi se pomoglo u procesu sjetve, fino sjeme se može pomiješati s pijeskom prije distribucije. Neučinkovito je nanositi prekomjernu količinu supstrata preko sjemena; dovoljan je lagani sloj supstrata. Tehnika sjetve zrcala koja se koristi za bosiljak, s obzirom na to da sjeme petunije pokazuje karakteristike koje se mogu usporediti sa onima sjemena bosiljka. Nakon sjetve sjeme potopite vodom i pokrijte posudu prozirnim papirom ili polietilenom.
Kako bi se spriječilo prekomjerno sušenje gornjeg sloja, ovaj pristup će olakšati učinkovito klijanje i nicanje mladih biljaka. Za optimalne rezultate, preporučljivo je postaviti posudu na prozorsku dasku koja ima dovoljno sunčeve svjetlosti i topline, idealno okrenutu prema jugu. Idealna temperatura i za klijanje i za nicanje je 25°C; bilo kakve temperature koje padnu ispod 20°C vjerojatno neće potaknuti uspješan rast.
U slučaju da nije moguće postići odgovarajuću temperaturu i svjetlosne uvjete, alternativno rješenje je staviti posudu sa posijanim sjemenkama ispod stolne lampe. Procijenite stanje usjeva i po potrebi prozračite skidanjem folije ako supstrat ima prekomjernu vlažnost. U optimalnim uvjetima očekuje se da će mlade biljke proklijati unutar jednog tjedna. U ovoj fazi preporučljivo je smanjiti temperaturu na 20°C. Preporučuje se zalijevanje biljaka u posudama. Mlade biljke pokazuju visoku osjetljivost ne samo na nedostatak vode, već i na njenu preobilje.
Stoga je najučinkovitija metoda zalijevanja kroz spremnik, čime se osigurava da većina supstrata dobije potrebnu vlagu. Postupni razvoj uočen u ranim fazama mladih biljaka može biti rezultat uspostavljanja njihovih korijenskih sustava. Kod preguste sjetve preporučljivo je pincetom ukloniti višak biljaka. U slučajevima pretrpanih plantaža, biljke se brzo izdužuju ili često padaju, što dovodi do njihove smrti. Nakon što mlade biljke proizvedu dva prava lista, treba ih pojedinačno presaditi u posude.
Tradicionalna metoda berbe mlade paprike ili rajčice često koristi ovu praksu. Ako primijetite da biljke pokazuju znakove istezanja, preporučljivo je smanjiti temperaturu na 15°C uz održavanje dosljedne njege koja uključuje odgovarajuće zalijevanje i prihranjivanje mladih biljaka. Da biste uzgojili dobro oblikovanu, grmoliku biljku, rezidbu treba izvesti iznad petog pravog lista. Ova praksa potiče grananje i cvjetanje, što rezultira biljkom koja podsjeća na cvjetni grm. Kupnja dugih, tankih i lomljivih sorti biljaka nije preporučljiva; nego se treba odlučiti za niže, čvršće primjerke koji imaju tamno obojeno lišće.