U skoro svakom domu na Balkanu postoji ukrasno cvijeće koje uljepšava prostor ali i proizvodi kiseonik. Međutim postoje neke koje to rade puno više od drugih i trebali biste ih imati.
Na kvalitetu zraka u stambenim prostorima utječu biljke koje pročišćavaju zrak odstranjujući toksine i plijesan te tako stvaraju idealno okruženje za stanovanje. Kako biste povećali razinu kisika u svom domu ili stanu, razmislite o dodavanju biljaka aloe u svoj prostor.
Čisti tijelo i dušu: Ovo je biljka koju morate imati u svom domu! Osim što je pravi izvor kisika, aloe vera učinkovito apsorbira ugljični dioksid, ugljični monoksid i formaldehid. Samo jedna biljka aloe pruža dobrobiti pročišćavanja jednake devet bioloških pročišćivača zraka u jednoj limenci!
Osim aloje, fikus je još jedna opcija koju možete razmotriti. Ovu biljku nije potrebno održavati jer uspijeva pri slabom svjetlu i učinkovito uklanja formaldehid iz zraka. Ipak, savjetuje se oprez jer je njegovo lišće otrovno, što ga čini neprikladnim za domove s djecom i kućnim ljubimcima.
Bršljan je biljka koja bi trebala biti u svakom domu. Iako bi moglo zvučati nevjerojatno zbog svoje reputacije otrovnosti, ova izvanredna biljka može eliminirati do 60% toscina iz vaduhe i 58% fekalnih čestica u samo šest sati. Zeleni ljiljan, poznat i kao biljka pauk, može rasti i sintetizirati se čak i u uvjetima slabog osvjetljenja. Izvrstan je u filtriranju zagađivača zraka kao što su formaldehid, stiren, ugljični monoksid i benzin. Zanimljivo je da jedna biljka može pročistiti zrak na površini od 200 četvornih metara.
- Estragon, poznatiji kao zmijska trava, gotovo je neuništiv i izvrstan je dodatak svakom domu. Ova otporna biljka zahtijeva minimalno svjetla za fotosintezu. Osim svoje sposobnosti eliminacije toksina, posebno je koristan za spavaće sobe, jer stvara kisik tijekom cijele noći. Ljiljani su izvrsni u pročišćavanju zraka eliminacijom kemijskih toksina. Oni učinkovito filtriraju formaldehid i trikloretilen iz atmosfere.
Prema NASA-i, preporuča se da svako kućanstvo ima između 15 i 18 navedenih biljaka unutar prostora od 500 četvornih metara. Važno je uključiti spavaću sobu kada organizirate ove biljke.
Bonus tekst:
Bršljan je invazivna, zimzelena trajnica koja može doseći i do 50 metara duljine. Penje se po drveću i zidovima uz pomoć brojnih korijena duž svoje stabljike. Stabljika počinje polegnuti pri dnu prije nego što puzi. Listovi su joj srcoliki, glatki i zeleni. Cvjetovi, koji cvjetaju od kolovoza do listopada, mali su i smeđi izvana, sa zelenom unutrašnjosti. Plod bršljana je okrugla bobica plavo-crne boje. Bršljan se sastoji od saponozida, jabučne i mravlje kiseline, tanina, pektina i kolesterola.
Listovi daju najjači glikozid, poznat kao hederin. Zbog svoje sklonosti da prianja uz sve što dotakne, bršljan je postao simbol prijateljstva i ljubavi. Pjesnicima davnih vremena prizivao je slike nježnih zagrljaja. Uz zidove, drveće i stijene ptice grade svoja gnijezda pod zaštitnim krošnjama bršljana. U ovom zaštićenom okruženju, prilagodili su se iskoristiti sve što on nudi.
Tijekom oštrih zimskih mjeseci, kada hrana postane ograničena, neke vrste, poput goluba grivna, hrle na njegove još uvijek bujne plodove. Čak i marljive pčele brzo pronalaze njegove zelene cvjetove, obilne nektarom, koje skupljaju s velikom marljivošću. Nasuprot tome, sisavci pokazuju manje privrženosti prema njemu. Dok ga ovce i koze zbog prilagodljivog želuca rado konzumiraju, domaći ga kunići i psi ne podnose.
Oprez je bitan za ljude; Budući da su osjetljiva stvorenja, smatramo da su bobice bršljana otrovne. S druge strane, kada se konzumira u ograničenim količinama, lišće može ponuditi značajne prednosti. Blagi čaj od bršljanovog lista učinkovito djeluje na tegobe dišnog sustava, ublažava kašalj i potiče iskašljavanje. Nadalje, poput ostalih gorkih biljaka, pospješuje rad želuca, pomaže probavi i služi kao učinkovit diuretik. Listovi bršljana čak iu malim dozama djeluju na srce i krvne žile.
Bršljan služi kao lijek za razne bolesti, uključujući bolesti slezene, polipe u nosu, očne bolesti, probleme s mekim kostima, bubrežne kamence i pijesak, kao i upalu mokraćnog mjehura. Osim toga, pokazalo se korisnim za kožne bolesti i potiče zacjeljivanje rana. Uvarak od lišća bršljana pomaže djeci oboljeloj od rahitisa i škrofuloze. Ipak, njegova najistaknutija primjena može biti vanjska, zahvaljujući jedinstvenoj sposobnosti da omekša i razgradi celulitne kvržice. Djelovanje bršljana dovodi do omekšavanja i opuštanja kože, povećanja eliminacije toksičnih tvari i brzog smanjenja celulitnih čvorića.